14 Μαΐου, 2023
19/10/2022
Game Report

Η RIESEN πήρε την εκτός έδρας νίκη στην Ιερουσαλήμ

ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Ισραήλ) - Νικώντας την Hapoel Bank Yahav Jerusalem εκτός έδρας με 80-71 και ανεβαίνοντας στο 2-0 για τον Όμιλο E, η MHP RIESEN έγινε η μοναδική ομάδα που κέρδισε εκτός έδρας σε αυτή την εβδομάδα δράσης του Basketball Champions League.

Σημείο-κλειδί: Και οι 18 πόντοι της Jerusalem για την πρώτη περίοδο ήρθαν από το ζωγραφιστό και διά χειρός πέντε διαφορετικών παικτών. Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν πιο νοθρές, με την Jerusalem να χρειάζεται 5:50 για να βρει καλάθι.

Οι 27 πόντοι που σημείωσαν οι Ισραηλινοί στο πρώτο ημίχρονο ήταν η χαμηλότερη επίδοση που έχουν καταγράψει σε πρώτο ημίχρονο εντός έδρας αγώνα τους για το BCL.

Η RIESEN έτρεξε επί μέρους 30-18 στην τρίτη περίοδο και διεύρυνε το προβάδισμά της στο 64-45. Η Jerusalem ήταν καλύτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να επιστρέψει από μία τόσο μεγάλη διαφορά.

Ήρωες του αγώνα: Η ισορροπία στο σκοράρισμα ήταν χαρακτηριστικό της RIESEN, καθώς τρεις παίκτες είχαν από 14 πόντους: οι Yorman Polas (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6/7 εντός πεδιάς), Prentiss Hubb (14 πόντοι, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 4/7 τρίποντα) και Jhonathan Dunn (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Ο Polas ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας συγκεντρώσει 22 μονάδες στην αξιολόγηση.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η RIESEN ήταν στο +9 στα συνολικά ριμπάουντ (47-38) καθώς και στο +3 στα επιθετικά (14-11), από τα οποία πήρε 21 πόντους δεύτερης ευκαιρίας. Η Jerusalem τα βρήκε πολύ σκούρα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας 1/24, ενώ η RIESEN μέτρησε 8/25. Με δεδομένη αυτή την επίδοση της Jerusalem, ίσως είναι τιμητική η τελική διαφορά της ήττας.

Συμπέρασμα: Η RIESEN είναι πλέον στην κορυφή του Ομίλου Ε με ρεκόρ 2-0. Η γερμανική ομάδα θα φιλοξενηθεί από την Darussafaka σε δύο εβδομάδες. Αυτή είναι μόλις η δεύτερη φορά στις πέντε παρουσίες της στη διοργάνωση που ξεκινά με δύο ήττες.

Από την άλλη, η Jerusalem υποχώρησε στο 1-1 και είχε ως πρωταγωνιστή τον Mareks Mejeris με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Οι Ισραηλινοί, την επόμενη αγωνιστική θα παίξουν στην έδρα των Bakken Bears.

Είπαν:

”Στο πρώτο ημίχρονο, καμία ομάδα δεν έπαιξε ιδιαίτερα καλά. Η αντίπαλό μας έχασε πολλά σουτ κι αυτό ήταν υπέρ μας. Θεωρώ πως αυτό ήταν κι απόρροια της πίεσής μας στην άμυνα. Ξέραμε ότι θα παίξουμε σε μία δύσκολη έδρα και είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη που πετύχαμε." - Joshua King, προπονητής MHP RIESEN

”Ήρθαμε εδώ έτοιμοι και βγάλαμε πολλή ενέργεια. Ο στόχος ήταν να κάνουμε το παιχνίδι μας με καλή άμυνα και τρέξιμο. Στο τέλος κάναμε κάποια λάθη, αλλά διατηρήσαμε την κατάσταση υπέρ μας." - Yorman Polas, MHP RIESEN

”Συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας. Έπαιξαν όπως περιμέναμε. Είναι πολύ δύσκολο να παραμείνεις προσηλωμένος στην άμυνα, όταν χάνεις πολλά σουτ στην επίθεση. Παλέψαμε σε μεγάλο βαθμό, αλλά αυτό που με ενόχλησε είναι ότι κάποιες φορές δεν καταλάβαμε με ποιον τρόπο έπρεπε να αντιδράσουμε στην άμυνα." - Aleksandar Dzikic, προπονητής Hapoel Bank Yahav Jerusalem

”Πρέπει να μάθουμε να αντιδράμε στις αντιξοότητες. Δείξαμε πως είμαστε ταλαντούχοι, μαχητικοί και ικανοί, αλλά ήταν πολύ αρχά. Πρέπει να βασιστούμε ο ένας στον άλλον. Τα σουτ δεν έμπαιναν απόψε και σε τέτοιες βραδιές πρέπει να τα δίνεις όλα από νωρίς.” - Zach Hankins, Hapoel Bank Yahav Jerusalem