14 Μαΐου, 2023
25/01/2023
Game Report

Ο David Holston των ρεκόρ βοήθησε την Dijon να φύγει νικήτρια από την Ιερουσαλήμ

ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Ισραήλ) - Η JDA Bourgogne Dijon σταμάτησε ένα σερί έξι ηττών για γαλλικές ομάδες στο Ισραήλ για το Basketball Champions League με το 84-77 επί της Hapoel Bank Yahav Jerusalem στην πρεμιέρα της Φάσης των 16.

Σημείο-κλειδί: Δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η μεγαλύτερη απόσταση ήταν αυτή που διαμόρφωσε η Dijon με το +8 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Jerusalem πήρε ξανά τα ηνία, στο 38-35, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με τους Γάλλους να τρέχουν επί μέρους 11-3 για το 46-41.

Η Dijon κέρδισε και το τρίτο δεκάλεπτο (21-20) και ήταν μπροστά με 67-61 στην ολοκλήρωσή του. Η Jerusalem πλησίασε μέχρι τους τέσσερις πόντους, αλλά οι Γάλλο είχαν πια βάλει τις βάσεις για την επικράτηση.

Ήρωες του αγώνα: David Holston και Gavin Ware ήταν σε απόλυτο συγχρονισμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς ο Holston έδωσε ασίστ στα περισσότερα καλάθια του Ware.

Ο Holston ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, 13 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Έχει 10+ ασίστ σε τέσσερα διαδοχικά ματς του BCL, όσες φορές τα είχε καταφέρει στα 56 παιχνίδια που είχαν προηγηθεί. Έχει επίσης πέντε ματς με 15+ πόντους και 10+ ασίστ, όσα και ο Marcelinho Huertas. Πάντως, αυτό ήταν το πρώτο του ματς με 20+ πόντους και 10+ ασίστ.

Ο 36χρονος έγραψε ιστορία απόψε, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στο BCL με 700+ πόντους, 350+ ασίστ και 100+ κλεψίματα.

Παράλληλα, ο Holston είναι δεύτερος πασέρ στην ιστορία της κλίγκας με 374 ασίστ, τέταρτος σκόρερ με 757 πόντους και ο πρώτος που φτάνει τα 100 κλεψίματα.

Πάντως, ο Ware ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ σε μόλις 20 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο. Στο προηγούμενο παιχνίδι είχε 10/10 σουτ, ενώ απόψε μέτρησε 11/13 και συγκέντρωσε 31 μονάδες στο σύστημα της αξιολόγησης.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Dijon είχε 8 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 7 των γηπεδούχων, αλλά τα περισσότερα εξ αυτών ήρθαν σε πολύ κρίσιμες στιγμές δίνοντάς της πολύτιμες έξτρα κατοχές. Παράλληα, είχε εντυπωσιακή επίδοση στο δείκτη ασίστ - λαθών (28-9).

Συμπέρασμα: Η Dijon ξεκίνησε με νίκη την πορεία της στον Όμιλο Ι της Φάσης των 16 και θα φιλοξενήσει την άλλη γαλλική ομάδα, SIG Strasbourg, την ερχόμενη Τετάρτη.

Η Jerusalem ξεκίνησε με το… αριστερό, αν και βρήκε ένα ακόμη double-double από τον Zach Hankins, με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Την επόμενη εβδομάδα, οι Ισραηλινοί θα έχουν… εμφύλιο στην έδρα της Hapoel Atsmon Holon.

Είπαν: ”Το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ καλό για εμάς. Εκτελέσαμε το πλάνο μας, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Έχουμε ακόμη πολλή δουλειά μπροστά μας και πρέπει να μείνουμε ταπεινοί για να προχωρήσουμε μπροστά." - Gavin Ware, JDA Bourgogne Dijon

”Ποτέ δεν είναι εύκολο να παίζεις σε τέτοιες έδρες όπως αυτή της Hapoel Jerusalem. Ήταν σημαντικό πως στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαμε καλή εικόνα. Πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά, γιατί ακολουθούν ακόμη σημαντικότερα παιχνίδια." - Nenad Markovic, Προπονητής JDA Bourgogne Dijon

”Ήταν ένα πολύ κακό ματς για εμάς και το χειρότερο είναι πως ήταν εντός έδρας. Πρέπει να βγάλουμε μεγαλύτερη ενέργεια και ένταση στο παιχνίδι ματς. Αυτό πρέπει να αλλάξει σε μεγαλύτερο βαθμό."  - Mareks Mejeris, Hapoel Bank Yahav Jerusalem

”Δεν υπάρχει κάτι ανεξήγητο. Η ενέργειά μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε σε ένα τέτοιο ματς απέναντι σε μία ομάδα με καλούς χειριστές και αθλητικούς ψηλύς. Θα έπρεπε να παίξει πιο σκληρά και με μεγαλύτερη γενναιότητα." - Aleksandar Dzikic, Προπονητής Hapoel Bank Yahav Jerusalem