14 Μαΐου, 2023
06/04/2023
Game Report

Η Manresa πάλεψε, η Tenerife πανηγύρισε τη νίκη

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Ισπανία) – Στην αναβίωση του περσινού Τελικού του Basketball Champions League, η τροπαιούχος Lenovo Tenerife νίκησε την BAXI Manresa με 91-84 και έκανε το 1-0 στη σειρά των Προημιτελικών.

Η Tenerife διεύρυνε το εντός έδρας νικηφόρο σερί στα 13 ματς και αυτό είναι το μεγαλύτερο της στην ιστορία του BCL.

Σημείο-κλειδί:
Tα πρώτα 10 λεπτά άνηκαν στην Manresa, που προγήθηκε με 27-20, αλλά η Tenerife δεν άργησε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα (45-40).

Η Tenerife διατήρησε το μομέντουμ και με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με αποτέλεσμα να μπει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων. Η Manresa μείωσε ακόμη και στους τρεις πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με +7.

Ήρωες του αγώνα: Οι βετεράνοι Tenerife βγήκαν μπροστά για άλλη μία φορά.

O Giorgi Shermadini ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Πλέον, 0 34χρονος έχει μετρήσει τουλάχιστον 16 πόντους σε 28 διαφορετικούς αγώνες του BCL, περισσότερους από κάθε άλλο παίκτη στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο Sasu Salin είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ σημειώνοντας τέσσερα από τα 12 τρίποντα της ομάδας του, ενώ ο Marcelinho Heurtas άγγιξε το double-double μετρώντας 13 πόντους και 9 ασίστ μαζί με 3 ριμπάουντ, παρ’ όλο που έκανε και 9 λάθη. Ήταν τα περισσότερα που έχουν γίνει από έναν παίκτη στη διοργάνωση φέτος.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Tenerife δεν είχε το πάνω χέρι σε αρκετές στατιστικές κατηγορίες, αλλά βρήκε 9 περισσότερους πόντους από την Manresa μέσω τριπόντων. Επίσης κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ με 42 έναντι 27 και πήρε 14 πόντους δεύτερης ευκαιρίας από τα 9 επιθετικά της ριμπάουντ.

Συμπέρασμα: Μετά τη νίκη σε αυτό το πρώτο ματς, η Tenerife απέχει μόνο μία νίκη από το να φτάσει στο Final 4. Από την άλλη, η Manresa χρειάζεται μία εντός έδρας νίκη για να μείνει ζωντανή και να στείλει τη σειρά σε τρίτο ματς. Το Game 2 είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 12 Απριλίου.