14 Μαΐου, 2023
01/02/2023
Game Report

Στην Jerusalem ο... εμφύλιος του Ισραήλ, έμεινε χωρίς νίκη η Holon

ΧΟΛΟΝ (Ισραήλ) - Στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων από το Ισραήλ για το Basketball Champions League, η Hapoel Bank Yahav Jerusalem πέρασε με 65-63 από την έδρα της Hapoel Atsmon Holon, χάρη στο νικητήριο σουτ του Khadeen Carrington.

Αν και ήταν εντός έδρας ματς για την Holon, η Jerusalem είχε μεγάλο αριθμό φιλάθλων στην εξέδρα.

Σημείο-κλειδί: Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό από την περίμετρο από νωρίς, καθώς είχαν επτά τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Holon βρέθηκε ακόμη και στο +9 στη δεύτερη περίοδο, αλλά η Jerusalem μείωσε σε 35-30 στην ανάπαυλα.

Με επί μέρους 17-11 στην τρίτη περίοδο, η Jerusalem πέρασε μπροστά με 47-46. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αρκετές αλλαγές στο προβάδισμα, αλλά η Jerusalem έκλεισε το ματς με επί μέρους 16-6.

Ο Joe Ragland ισοφάρισε στους 63 πόντους, αλλά ο Carrington απάντησε με το νικητήριο σουτ.

Ήρωες του αγώνα: Ο Carrington ήταν ο ήρωας στο τέλος βάζοντας το νικητήριο τρίποντο κι έχοντας 16 πόντους. Ο Levi Randolph ξεχώρισε επίσης για την Jerusalem με 21 πόντους (15 εξ αυτών στο δεύτερο ημίχρονο), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι δύο παίκτες είχαν συνολικά το 57% των πόντων της ομάδας τους.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Jerusalem κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ επί της Holon με 41-28 και 15-6 στα επιθετικά, παίρνοντας 18 πόντους δεύτερης ευκαιρίας. Η Jerusalem εκμεταλλεύτηκε επίσης τις βολές, αφού είχε 17/21, ενώ η Holon εκτέλεσε μόλις 10.

Συμπέρασμα: Η Jerusalem πήρε την πρώτη της νίκη στον Όμιλο Ι της Φάσης των 16. Οι Ισραηλινοί θα φιλοξενήσουν την SIG Strasbourg (2-0) την επόμενη Τρίτη.

Η Holon υποχώρησε στο 0-2 και είχε ως κορυφαίους τους Chris Johnson (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Joe Ragland (19 πόντοι, 3 ασίστ). Οι Ισραηλινοί θα ταξιδέψουν για το εκτός έδρας ματς με την JDA Bourgogne Dijon (1-1) την επόμενη Τετάρτη.

Είπαν: “Νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν κάναμε αυτά που θα θέλαμε, αλλά στο δεύτερο βρήκαμε το ρυθμό μας. Μείναμε ενωμένοι, παίξαμε άμυνες και βάλαμε σπουδαία καλάθια στο φινάλε. Οι οπαδοί μας ήταν σπουδαίοι απόψε, μας κράτησαν μες στο παιχνίδι." - Khadeen Carrington, Hapoel Bank Yahav Jerusalem

”Πρώτα από όλα, μου άρεσε η ατμόσφαιρα. Μου άρεσε η φασαρία και η πίεση που μας έβαλε ο κόσμος των γηπεδούχων. Έχω μεγάλο σεβασμό για τους φιλάθλους μας που μας ακολούθησαν εδώ. Ο Joe [Ragland] δεν ήταν τυχαία MVP του μήνα. Ήταν πολύ δύσκολο να τον σταματήσουμε." - Aleksandar Dzikic, Προπονητής Hapoel Bank Yahav Jerusalem

”Σκληρή εντός έδρας ήττα. Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μία καλή αμυντική ομάδα, μία από τις καλύτερες του Champions League. Μας κράτησαν στους 63 πόντους. Έκαναν καλή δουλειά στην πίεση στην μπάλα." - Chris Johnson, Hapoel Atsmon Holon

”Είχαμε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά παρουσιάσαμε ένα κενό. Η μεγάλη ζημιά ήταν τα 15 επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν 18 πόντους. Ήταν δύσκολο για εμάς να δημιουργήσουμε ευνοϊκές καταστάσεις." - Guy Goodes, Προπονητής Hapoel Atsmon Holon