14 Μαΐου, 2023
21/12/2022
Review

Όμιλος C: Η ήττα της Holon έστειλε την Galatasaray απευθείας στους 16

MIES (Eλβετία) - Στην τελευταία αγωνιστική για τον Όμιλο C, η Galatasaray Nef εξασφάλισε απευθείας πρόρκιση στην Φάση των 16, χάρη στη νίκη της Filou Oostende επί της Hapoel Atsmon Holon στην παράταση.

Η Galatasaray ήταν μπροστά με οκτώ πόντους ύστερα από την πρώτη περίοδο, αλλά η Legia Warszawa αντέδρασε και προσπέρασε με επί μέρους 31-18 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η κατάσταση άλλαξε ξανά, καθώς η Galatasaray έβαλε επτά τρίποντα στην τρίτη περίοδο και έφτιαξε μομέντουμ για να φτάσει τελικά στην επικράτηση με 90-76.

Ο Tyrus McGee πετυχε 20 πόντους με 5/8 τρίποντα ερχόμενος από τον πάγκο για τους νικητές, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Angelo Caloiaro με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι μισοί από τους πόντους της Galatasaray (45) ήρθαν από την περίμετρο, καθώς είχε 15/33 τρίποντα, τη στιγμή που η Legia σούταρε με ποσοστό μόλις 27.3%.

Η Galatasaray ολοκλήρωσε την Κανονική Περίοδο με ρεκόρ 4-2 και θα βρεθεί στον Όμιλο Κ της Φάσης των 16. Η Legia δεν θα συνεχίσει στη διοργάνωση.

Η Oostende πήρε το… θρίλερ και χάλασε τα σχέδια της Holon

Σε ένα ματς με 21 εναλλαγές στο προβάδισμα, η Oostende άντεξε για τη νίκη με 95-86 ύστερα από παράταση κόντρα στην Holon. Η νίκη αυτή έδωσε τέλος σε αρνητικό σερί τριών εντός έδρας ηττών για τους Βέλγους στο BCL. Το ματς πήγε στην παράταση με σκορ 81-81, έπειτα από τρίποντο του Shawn Dawson στην εκπνοή.

Αυτή ήταν η πέμπτη παράταση για Oostende και Holon στην ιστορία του BCL κι είναι τρίτες στη λίστα των ομάδων που έχουν παίξει τις περισσότερες παρατάσεις, πίσω από τις SIG Strasbourg (9) και Reyer Venezia (6).

Αν και η Oostende επέτρεψε στην Holon να στείλει το ματς στην παράταση, κατάφερε να προστατέυσει την έδρα της χάρη στην τεράστια εμφάνιση του Breein Tyree που είχε 31 πόντους με 9/15 σουτ και 4/6 τρίποντα. Ο 24χρονος… μίλησε όταν η ομάδα του τον χρειαζόταν, καθώς είχε 19 πόντους στην τέταρτη περίοδο και ακόμη 8 στην παράταση. Έγινε ο δεύτερος παίκτης που τελειώνει αγώνα φέτος με 30+ πόντους και 5+ ριμπάουντ.

Τα ριμπάουντ αποδείχθηκαν κομβικός παράγοντας του αγώνα, καθώς η Oostende νίκησε τη σχετική μάχη με 47-33 συνολικά και 14-6 επιθετικά, παίρνοντας έτσι 17 πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Η Oostende είχε ήδη κλειδώσει την 3η θέση και ολοκλήρωση την Κανονική Περίοδο με ρεκόρ 3-3. Πλέον, θα αντιμετωπίσει στα Play-In μία εκ των Igokea m:tel και Bahcesehir College. Από την, άλλη, η Holon τερμάτισε με ρεκόρ 4-2, κατέλαβε τη δεύτερη θέση και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας μία εκ των Igokea και Bahcesehir.