14 Μαΐου, 2023
04/01/2023
Game Report

Η ΑΕΚ άντεξε και νίκησε στο 100ο παιχνίδι της για το BCL

ΑΘΗΝΑ (Ελλάδα) - Στο 100ο της παιχνίδι για το Basketball Champions League (δεύτερη ομάδα που φτάνει σε αυτή την επίδοση μετά την Lenovo Tenerife), η AEK επικράτησε με 73-70 εντός έδρας και έκανε το 1-0 στη σειρά των Play-In με την Tofas Bursa.

Σημείο-κλειδί: Η Tofas ξεκίνησε πολύ καλά με ευστοχία και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στη δεύτερη με επί μέρους 9-1. Πάντως, οι Τούρκοι επανέκτησαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-35.

Υπήρχε μικρή διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι ο Janis Strelnieks να τρέξει ένα προσωπικό 8-0, οδηγώντας την ΑΕΚ στο 69-62. Η Tofas έκανε την ύστατη προσπάθεια επιστροφής, αλλά ένα σουτ του Rob Gray, που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση, δεν βρήκε στόχο.

Ήρωες του αγώνα: Ο Strelnieks αποδείχθηκε clutch με το 8-0 που επέτρεψε στην ΑΕΚ να ανοίξει το δρόμο για τη νίκη. Ο 33χρονος Λετονός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 18 μονάδες στην αξιολόγηση.

Ο συμπαίκτης του Strelnieks, Akil Mitchell, ήταν επίσης καθοριστικές στις κρίσιμες στιγμές, ενώ έκλεισε την αναμέτρηση έχοντας 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ στη στατιστική του.

View this post on Instagram

A post shared by AEK B.C. (@aekbc)

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η AEK πήγε στη γραμμή των βολών 26 φορές κι ευστόχησε στις 20, ενώ η Tofas είχε μόλις 10/16 από τη μεριά της. Παράλληλα, η Ενωση είχε ασίστ σε 21 από τα 22 εντός πεδιάς καλάθια της.

<strongΣυμπέρασμα: Η AEK έκανε το 1-0 στην σειρά και θα προσπαθήσει να… βγάλει σκούπα στο δεύτερο παιχνίδι επί τουρκικού εδάφους. Ο νικητής της σειράς θα περάσει στον Όμιλο Κ της Φάσης των 16.

Η Tofas είχε ως κορυφαίους, στην ήττα της, τους Rob Gray (18 πόντοι, 3/5 3π.) και Berk Ugurlu (16 πόντοι, 3/4 3π.).

Είπαν:

”Σίγουρα δεν ήταν το πιο ωραιίο ματς, αλλά σε τέτοιους αγώνες μετρούν οι νίκες. Το πιο σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε και τώρα πρέπει να ξεκουραστούμε λίγο. Θα είναι πιο δύσκολα στην έδρα τους και πρέπει να εμφανιστούμε έτοιμοι." - Janis Strelnieks, AEK

”Πιστεύω ότι στο τέλος δώσαμε στους αντιπάλους την ευκαιρία να επιστρέψουν και δεν θα ήθελα να δω κάτι τέτοιο να επαναλαμβάνεται σε ματς όπου κάθε κατοχή μετρά. Ίσως την επόμενη φορά να μην είμαστε τόσο τυχεροί." - Ηλίας Καντζούρης, προπονητής AEK

”Νομίζω ότι με εξαίρεση την τρίτη περίοδο παλέψαμε ως ομάδα. Δεν ξεκινήσαμε το τρίτο δεκάλεπτο πολύ καλά και η αντίπαλός μας ήταν πολύ πιο επιθετική. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά κόντρα σε τόσο δυνατούς αντιπάλους." - Berk Ugurlu, Tofas Bursa

”Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, με πολλές επαφές. Υπήρχαν στιγμές που δεν αποδίδαμε καλά, ιδιαίτερα στην επίθεση. Φυσικά πρέπει να είμαστε πιο επιθετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ακολουθεί το ματς στην Προύσα και ελπίζω να φέρουμε ξανά τη σειρά εδώ." - Δημήτρης Πρίφτης, προπονητής Tofas Bursa