05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
03/02/2022
Game Report

Η άμυνα δίνει πρωταθλήματα: Περισσότερα λάθη από εύστοχα σουτ για την Oostende στην Μάλαγα

ΜΑΛΑΓΑ (Ισπανία) - Η Filou Oostende μπήκε στο ματς ως η τρίτη καλύτερη επίθεση του Basketball Champions League, αλλά η δεύτερη καλύτερη άμυνα της but Unicaja αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματική κόντρα στους πρωταθλητές Βελγίου την Τετάρτη.

Το ματς έληξε 75-59, με την Unicaja να αποφεύγει δεύτερη ήττα στη διοργάνωση. Η Filou Oostende ήταν σε απόσταση ενός πόντου στην ανάπαυλα, αλλά δεν εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος.

Σημείο-κλειδί: Η ομιλία του Φώτη Κατσικάρη στο ημίχρονο. Ο,τι κι αν είπε ο Έλληνας προπονητής, έπιασε τόπο. Η άμυνα της Unicaja κράτησε την Oostende στους 25 μόλις πόντους στο δεύτερο μέρος.

Αυτή η επίδοση θα ήταν χαμηλή για οποιαδήποτε ομάδα και πολύ περισσότερο για εκείνη του Dario Gjergja, που μπήκε στο ματς με μέσο όρο 117.5 πόντων ανά 100 κατοχές, πίσω μόνο από τις Galatasaray Nef και SIG Strasbourg στη σχετική λίστα.

Ήρωας του αγώνα: Αν και ο Tim Abromaitis ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 12 πόντους και ο Alberto Diaz ήταν εξίσου καλός με 10 πόντους και 6 ασίστ, τα εύσημα πάνε κυρίως στον Dejan Kravic. Ο, τρεις φορές, πρωταθλητής του BCL - δύο με την Burgos και μία με την Virtus Bologna - έφτασε μόλις στην Μάλαγα και κάνει ήδη την διαφορά.

Με τον Micheal Eric εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν, η Unicaja θα χρεαιστεί τον Kravic. Είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε λιγότερα από 15 λεπτά στο παρκέ.

Στατιστικά: Η Oostende είχε 22 λάθη και 21 εύστοχα σουτ εντός πεδιάς. Δεν χρειάζεται να προσθέσουμε κάτι άλλο.

Συμπέρασμα: Η Unicaja έχει τώρα ρεκόρ 1-1 και σταμάτησε σερί τριών ηττών σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Oostende αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Φάση των 16 κι έμαθε από πρώτο χέρι ότι κανείς αντίπαλος δεν θα της χαριστεί.