15 Μαΐου, 2022
09/05/2022
Diccon Lloyd-Smeath's Champions League Insider

Η τακτική ανάλυση του Τελικού - BAXI Manresa v Lenovo Tenerife

MΠΙΛΜΠΑΟ (Ισπανία) - Τί παιχνίδι! Δεν είναι σύνηθες να βλέπουμε ένα ματς στο οποίο σπάζονται ρεκόρ σκοραρίσματος κι από τις δύο ομάδες, αλλά θαυμάζεις και την αμυντική προσπάθεια την ώρα της αναμέτρησης. Κι όμως αυτό συνέβη. Είχαμε τους περισσότερους πόντους που έχουν σημειωθεί σε δεκάλεπτο τελικού του BCL με τους 52 στο 25-27 της πρώτης περιόδου υπέρ της Tenerife. Παράλληλα, είδαμε το πιο παραγωγικό πρώτο ημίχρονο (99 πόντοι) σε Final Four της διοργάνωσης με το σκορ στο 50-49 υπέρ της Manresa.

Αμφότεροι οι προπονητές έκαναν προσαρμογές στις αρχικές τους 5άδες, με τον Giorgi Shermadini να έρχεται από τον πάγκο για την Tenerife και τον Pedro Martinez να ξεκινά και με τους δύο πόιντ γκαρντ, Dani Perez και Sylvain Francisco.

Η Tenerife έκανε ξεκάθαρες τις προθέσεις της από την αρχή, καθώς έτρεξε τα staggered screens για τον Sasu Salin. Δείτε πώς ο Salin βγαίνει από το πρώτο staggered screen, κι έπειτα κάνει το σκριν για τον Marcelinho Huertas πριν περάσει κυκλικά από ένα ακόμη down screen. Αναμείχθηκε σε τέσσερα σκριν σε μόλις 10 δευτερόλεπτα. Έπειτα από μία ήσυχη βραδιά για εκείνον και τους άλλους σουτέρ στον Ημιτελικό, ήταν προφανές πως ο Txus Vidorreta ήξερε πως το ματς αυτό θα είναι καλύτερο για παίκτες όπως οι Salin, Doornekamp, και Wiltjer. Προσπάθησε να τους δώσει σουτ από νωρίς κι αυτό απέδωσε με τον Salin να έχει 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

”Έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο βάζοντας δύσκολα σουτ,"
είπε ο Marcelinho Huertas. ”Ξέραμε ότι για να νικήσουν θα πρέπει να συνεχίσουν να ξεπερνούν για όριά τους".

Φάνηκε πως η Manresa ήταν πράγματι έτοιμη να παίξει πέρα από τα όριά της. Ιδιαίτερα ο Chima Moneke ήταν ξεκάθαρα σε MVP mode. Τα δύο μαρκαρισμένα τρίποντα που θα δείτε παρακάτω είναι κάποια εξ αυτών, στα οποία αναφερόταν ο Huertas. Προτιμούσαν πάντως να τον δουν να σουτάρει παρά να τους βάζει μέσα στο καλάθι, όπως συνέβη στο γκολ-φάουλ του.

Tο ίδιο ίσχυε και για την επίθεση της Tenerife. Έβρισκε σκορ παρά την προσπάθεια της Manresa στο αμυντικό κομμάτι. Η φάση παρακάτω, από την δεύτερη περίοδο, είναι ένα εξαιρετικό παράδειγμα, αλλά υπήρχαν κι άλλες κατοχές σαν αυτήν.

Βλέπουμε την πίεση σε όλο το γήπεδο από τον Joe Thomasson. Η Tenerife θέλει να τρέξει τα staggered screens για τον Salin, που είδαμε και στο πρώτο βίντεο, αλλά δείτε πώς ο Francisco "Top Blocks" τον Salin και τον εμποδίζει από το να αξιοποιήσει τα σκριν. Στη συνέχεια τον “αρνείται” από την άλλη πλευρά. Για 9/10 ομάδες, το αποτέλεσμα θα ήταν σίγουρα ένα παιχνίδι απομόνωσης για τον κάτοχο της μπάλας. Δεν ισχύει όμως αυτό όταν μιλάμε για την Tenerife και τον Marcelinho Huertas. Ο Shermadini κάνει το flare screen για τον Doornekamp και η ομάδα τους βρίσκει ένα καλό σουτ.

Φυσικά, το μεγάλο ερώτημα σε επίπεδο τακτικής πριν από το παιχνίδι ήταν πώς θα αμυνθεί η Manresa στο pick-and-roll του Huertas. Τον έχουμε δει να ταλαιπωρεί πολλές άμυνες φέτος και στην αρχή η Manresa προσπάθησε να τον αποτρέψει να παίξει κάθετα. Κι όμως, κόντρα στον Βραζιλιάνο, κάτι τέτοιο μόνο εύκολο δεν είναι.

Στη φάση παρακάτω, βλέπουμε τον Bako να κάνει πολύ επιθετικό hedge out στο πρώτο σκριν. Στη συνέχεια, στο δεύτερο σκριν, ο Francisco τον οδηγεί μακριά και ο Bako κάνει ξανά hedge out. Ο Huertas κατάφερε και πάλι να ξεφύγει και ξέρετε την κατάληξη μόλις τον δείτε να πατά στο ένα πόδι.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό στο οποίο η Tenerife έκανε τη διαφορά με επί μέρους σκορ 33-17. Στη συνέντευξη Τύπου, ο Txus Vidorreta ρωτήθηκε για τις αμυντικές προσαρμογές που περιόρισαν την Manresa.

”Αμυνθήκαμε με διαφορετικό τρόπο μόνο στον Dani Perez," ανέφερε. ”Αποφασίσαμε να αποφύγουμε τον under και του αρνηθήκαμε τον αριστερό διάδρομο, με αποτέλεσμα να δυσκολευτεί να βρει τα αβαντάζ."

Οι δύο φάσεις παρακάτω αποτυπώνουν ακριβώς αυτή την προσαρμογή. Η πρώτη είναι από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου βλέπουμε ξεκάθαρα τον Huertas να πηγαίνει κάτω από το σκριν. Ο Perez δεν φοβήθηκε, πήρε το σουτ και σκόραρε. Είχε 10 πόντους στην ανάπαυλα κι αυτό αποκτά μεγαλύτερο αξία δεδομένου πως ήταν διψήφιος μόλις δύο φορές στις προηγούμενες 27 συμμετοχές του στο BCL. Η δεύτερη φάση είναι μετά την προσαρμογή όπου βλέπουμε τον Huertas να οδηγεί τον Perez δεξιά. Κατάφερε να βρει σουτ, αλλά αυτό που θέλει περισσότερο να κάνει είναι δημιουργεί για τους άλλους στο pick-and-roll.

Η άλλη αξιοσημείωτη τακτική προσαρμογή στην τρίτη περίοδο ήταν η επιλογή του Pedro Martinez να χρησιμοποιήσει ζώνη 3-2 για να ανακόψει το ρυθμό της Tenerife. ”Το πρόβλημα είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν καταφέραμε να δυσκολέψουμε την επίθεση της Tenerife. Προσπαθήσαμε να είμαστε επιθετικοί στο pick-and-roll, αλλά έφτανα κοντά στο καλάθι.” εξήγησε ο Pedro Martinez. “Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε να είμαστε πιο συντηρητικοί κι εκείνοι έβαλαν τρίποντα," προσέθεσε.

Αρχικά, η ζώνη έδειξε να περιορίζει την Tenerife κι επέτρεψε στην Manresa να τρέξει, κάτι που θα ήθελε να κάνει περισσότερο. Αλλά όταν μπορείς να βάλεις στο ματς τον Sasu Salin, τον καλύτερο σουτέρ του BCL, η ζώνη είναι πάντα στοίχημα. Το σουτ που έβαλε στη δεύτερη φάση ήρθε από την 10η ασίστ του Huertas.

Και τελικά η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που έκρινε τη νίκη υπέρ της Tenerife. Ο Martinez πήγε σε χαμηλότερο σχήμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Tenerife και ο Huertas διατήρησαν τον έλεγχο.

Το μόνο πράγμα που απέμενε να δούμε ήρθε στην παρακάτω φάση: ο Txus Vidorretta χρησιμοποίησε την "Bilbao Action" για να βάλει στο ματς τον καλύτερο του σουτέρ. Ο κατάλληλος τρόπος για να ολοκληρώσουμε την τακτική ανάλυση ενός αγώνα που κατέληξε με νικητή έναν από τους καλύτερους προπονητές σε επίπεδο τακτικής, που τυχαίνει να προέρχεται από το Μπιλμπάο.