05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
29/12/2021

Η Igokea m:tel πάει με αβαντάζ έδρας στο Play-In μετά τη νίκη επί του ΠΑΟΚ mateco

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Ελλάδα) - Η Igokea m:tel θα έχει πλεονέκτημα στα Play-In μετά το διπλό με 75-64 επί του ΠΑΟΚ mateco στο τελευταίο ματς του ομίλου. Με αυτή την ήττα, ο ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει τα Play-In με εκτός έδρας ματς.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη εκτός έδρας ήττα για την Igokea στο BCL.

Σημείο-κλειδί: Δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και οι Βόσνιοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 38-37.

Όλα αυτά μέχρι η Ιgokea να πατήσει το γκάζι στην τρίτη περίοδο και να τρέξει επί μέρους 23-8, ενώ αργότερα βρέθηκε να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 22 πόντων.

Ήρωας του αγώνα: Ο De'Shawn Stephens πρωταγωνίστησε για την Igokea κι άγγιξε το double-double μετρώντας 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, με 9/12 σουτ.

Οι 19 πόντοι του Stephens ήταν η καλύτερη επίδοση για τον Αμερικανό στο φετινό BCL, ενώ πέτυχε και το πρώτο του τρίποντο.

De'Shawn Stephens

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Igokea πέτυχε 22 πόντους χάρη στα 18 λάθη του ΠΑΟΚ.

Η Igokea πήρε επίσης 29 πόντους από τον πάγκο έναντι 13 των γηπεδούχων, με τους James Robinson (10π.), Darko Talic (7π.), Stefan Fundic (5π.) και Nikola Tanaskovic (5π.) να τους σημειώνουν σχεδόν όλους.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με 6/22 προσπάθειες, ενώ είχε μόλις 7 πόντους δεύτερης ευκαιρίας έναντι 14 των φιλοξενούμενων.

Συμπέρασμα: Ο Jermaine Love ξεχώρισε από πλευράς ΠΑΟΚ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8/16 σουτ.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε την Κανονική Περίοδο με ρεκόρ 2-4 και κατέλαβε την τρίτη θέση στον Όμιλο E.

Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την SIG Strasbourg (δεύτερη στον Όμιλο F) στο Play-In και το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στις 5 Ιανουαρίου.

Η Igokea ολοκλήρωσε την Κανονική Περίοδο με ρεκόρ 3-3 και στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι Βόσνιοι θα αντιμετωπίσουν την Filou Oostende στο Play-In με το πρώτο ματς να διεξάγεται στις 4 Ιανουαρίου.