09 Μαΐου, 2021
11/11/2020
Game Report

Έκπληξη της Igokea κόντρα στην Turk Telekom, σωτήρας Ennis για την Zaragoza - 4η εβδομάδα, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Eλβετία) - Η Igokea πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο BCL απέναντι στην Turk Telekom, ενώ ένα μακρινό τρίποντο του Dylan Ennis χάρισε στην Zaragoza νίκη με ανατροπή κόντρα στη γενναία Nizhny Novgorod.

Η δράση της Τετάρτης ήταν γεμάτη κι έτσι ολοκληρώθηκε η τέταρτη εβδομάδα δράσης του Basketball Champions League για τη σεζόν 2020-21. Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά σε όσα συνέβησαν:

Igokea 77-66 Turk Telekom -- Όμιλος G

Η Igokea βρέθηκε σε θέση οδηγού νωρίς στο παιχνίδι και δεν άφησε το ματς να της ξεφύγει πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο BCL με το 77-66 απέναντι στην πανίσχυρη Turk Telekom.

Οι γηπεδούχοι ήταν πίσω από την ομάδα της Άγκυρας μόλις για ένα λεπτό, αλλά γρήγορα εδραίωσε την υπεροχή της, που λίγο αργότερα την έφερε στο +13, 45-32, με καλάθι από τον Dalibor Ilic.

Η Turk Telekom αντέδρασε και μείωσε σε 53-52 με τρίποντο από τον Kyle Wiltjer, 8:23 πριν το φινάλε, αλλά ο Antabia Waller απάντησε κι άνοιξε το δρόμο για σερί 11-0 της Igokea.

Ο Anthony Clemmons ξεχώρισε για τους νικητές με 17 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Jackie Carmichael τον ακολούθησε με 15 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Για την Turk Telekom, πρώτος σκόρερ ήταν ο Dylan Ennis με 19 πόντους.

Casademont Zaragoza 78-75 Nizhny Novgorod -- Όμιλος D

Η Dylan Ennis πέτυχε ένα τρίποντο από τα οκτώ μέτρα, 0.9 πριν το τέλος, ώστε η Casademont Zaragoza να επιβληθεί της Nizhny Novgorod με 78-75 εντός έδρας, στην πρώτη νίκη των Ισπανών υπό τις οδηγίες του Sergio Hernández.

Λόγω της πανδημίας, η Nizhny ταξίδεψε στην Ισπανία με οκτώ παίκτες και η Zaragoza έδειξε να το εκμεταλλεύεται νωρίς στο παιχνίδι. Ομως, o Timofei Gerasimov ευστόχησε σε ένα σουτ, στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, και άνοιξε το δρόμο για σερί 22-4 της Nizhny που σφραγίστηκε με hook του Alex Gavrilovic για το 40-27 των Ρώσων.

Η Zaragoza άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και ο Robin Benzing έβαλε τρίποντο που έφερε την ομάδα του ξανά μπροστά, 50-48, με 1:58 να απομένουν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Nizhny δεν σκόπευε να παραδοεθί και ξαναβρέθηκε μπροστά με 69-60 χάρησε καλάθι του Ivan Strebkov, λίγο μετά τον τραυματισμό που υποχρέωσε τον Nico Brussino να τεθεί νοκ-άουτ.

Η Zaragoza, πάντως, άρχισε να σκοράρει διαρκώς και ο D.J. Seeley ισοφάρισε με δίποντο σε 75-75, 49" πριν τη λήξη. Η Nizhny δεν βρήκε στόχο στην άλλη πλευρά και ο Ennis πήρε επιθετικό ριμπάουντ μετά την άστοχη προσπάθεια του Seeley. Bγήκε εκτός των 6.75 και πέτυχε το νικήτηριο τρίποντο ακριβώς πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας.

Ο Ennis είχε 13 από τους 22 πόντους της ομάδας του στο τέταρτο δεκάλεπτο και προσέθεσε ακόμη 4 ριμπάουντ στη στατιστική του, ενώ ο Βenzing μέτρησε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Alex Gavrilovic έφτασε κοντά στο double-double με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Galatasaray 91-81 Bakken Bears -- Όμιλος A

Η Galatasaray κυνηγούσε τους Βakken Bears στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά βελτιώθηκε κατά πολύ αμυντικά στην επανάληψη και πήρε την πρώτη της νίκη στο BCL, με το εντός έδρας 91-81.

Η τουρκική ομάδα, που εδινε το πρώτο της παιχνίδι μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Ertugrul Erdogan και με τον assistant Omer Ugurata στο τιμόνι, φάνηκε να εκπλήσσεται νωρίς, όταν διαπίστωσε πως οι πρωταθλητές Δανίας δεν πήγαν στην Κωνσταντινούπολη για λόγους αναψυχής.

Η Bakken μοίρασε 10 ασίστ στην πρώτη περίοδο κι έχτισε διψήφια διαφορά, 25-15. Ωστόσο, ο Yigit Arslan ήρθε από τον πάγκο, έβαλε 8 πόντους σερί και η Galatasaray ισοφάρισε σε 27-27. Μάλιστα, οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου, 47-45, χάρη σε καλάθι από τον Βrock Motum.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τη θέση του οδηγού στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, προηγήθηκαν ακόμη και με 16 πόντους στην τέταρτη περίοδο και προσπέρασαν τους αντιπάλους στις ασίστ, με 24 έναντι 21.

Ο RJ Hunter πρωταγωνίστησε για τους νικητές με 19 πόντους, ερχόμενος από τον πάγκο, και ο Motum ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Q. J. Peterson της Bakken αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους.

AEK 95-69 Tsmoki Minsk -- Όμιλος C

Η AEK ξεπέρασε το άσχημο ξεκίνημα, που την έφερε ακόμη και στο -9 από την Τsmoki Minsk, και κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στο εντός έδρας 95-69, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς του Ομίλου C.

Με την Minsk να προηγείται 35-26 και 5:34 να απομένουν για το ημίχρονο, ο Matt Lojeski πέτυχε τρίποντο ανοίγοντας το δρόμο για σερί 21-4 της AEK και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αβαντάζ οκτώ πόντων, 47-39.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Keith Langford πέτυχε τρίποντο που έδωσε το έναυσμα για νέο ξέσπασμα της AEK που έφερε την ελληνική ομάδα στο +14, 63-49, ύστερα από κάρφωμα του Jonas Maciulis.

Το προβάδισμα της AEK δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφια επίπεδα, με την ελληνική ομάδα να παίρνει 22 πόντους από λάθη αντιπάλων και να μετρά 13/21 τρίποντα, ενώ η Minsk είχε μόλις 3/9 προσπάθειες από τα 6.75.

Ο Lojeski πρωταγωνίστησε για τους νικητές με 16 πόντους και ο Yanick Moreira προσέθεσε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Maksim Salash της Minsk μέτρησε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Hapoel Bank Yahav Jerusalem 81-75 Limoges CSP -- Όμιλος D

Η Hapoel Jerusalem ξεπέρασε τη σχεδόν καταστροφική πρώτη περίοδο και κράτησε την Limoges στους 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο για να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή της νίκη στον Όμιλο D, με σκορ 81-75.

Η Limoges ταξίδεψε στο Ισραήλ χωρίς τον Ludovic Beyhurst, αλλά εκμεταλλεύτηκε το καυτό χέρι του Phil Scrubb στο ξεκίνημα για να χτίσει εντυπωσιακό αβαντάζ 15 πόντων, 26-11, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο ο TaShawn Thomas, που είχε 16 πόντους με 8/9 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξε το δρόμο για την αντίδραση της Hapoel και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο, 49-47, στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Blatt πέτυχε τρίποντο, 7:40 πριν από το τέλος, και σφράγισε σερί 10-0 της Hapoel δίνοντας στην ομάδα της Ιερουσαλήμ το πρώτο της προβάδισμα μετά το εναρκτήριο λεπτό, με 68-66.

Η Limoges ξαφνικά έμοιαζε σαν να μην έχει άλλη βενζίνη στο ντεπόζιτο για να διεκδικήσει την ανατροπή και η Hapoel κατόρθωσε να φτάσει στην επικράτηση χωρίς να υπάρξει δράμα στο φινάλε.

Ο Τhomas τέλειωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Tarik Philipp προσέθεσε 14 πόντους, ενώ ο Blatt μοίρασε 11 ασίστ μαζί με τους 6 πόντους του, δείχνοντας γιατί είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του BCL.

Για την ηττημένη Limoges, που έπεσε στο 1-1, ο Scrubb ήταν πρώτος σκόρερ με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Happy Casa Brindisi 92-81 Darüssafaka Tekfen -- Όμιλος H

Η Happy Casa Brindisi κυριάρχησε της Darüssafaka Tekfen από την αρχή, αλλά στο τέλος χρειάστηκε να κάμψει την αντίσταση των Τούρκων για να φτάσει στο 92-81, στην πρεμιέρα της για τον Όμιλo D.

Την ίδια στιγμή η Darüssafaka, που είχε επικρατήσει στο ντεμπούτο της στο BCL κόντρα στην Filou Oostende δυο εβδομάδες νωρίτερα, υποχώρησε στο 1-1.

Ο Visconti ξεχώρισε ανάμεσα στους τέσσερις διψήφιους της Brindisi μετρώντας 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Darius Thompson συνεισέφερε 18 πόντους και 5 ασίστ. Πρώτος σκόρερ του αγώνα, πάντως, ήταν ο Andrew Andrews των Τούρκων με 26 πόντους.