08 Οκτωβρίου, 2019
04 Οκτωβρίου, 2020
02/10/2020

Benite και Ηorton έκλεψαν την παράσταση, στέλνοντας την Hereda San Pablo Burgos στον Τελικό

ΑΘΗΝΑ (Ελλάδα) - Για τρίτη φορά στις τέσσερις σεζόν του Basketball Champions League, μία ομάδα από την Ισπανία φτάνει στον τελικό της διοργάνωσης. Η Hereda San Pablo Burgos θα παίξει στον πρώτο της διεθνή τελικό, ύστερα από τη νίκη με 81-67 επί της JDA Dijon.

Στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις, που ομάδα της Liga Endesa προκρίθηκε στον Τελικό, πρωταγωνίστρια ήταν η Iberostar Tenerife, το 2017 και το 2019. Η Burgos ετοιμάζεται πλέον για ραντεβού είτε με την οικοδέσποινα ΑΕΚ, είτε με την Casademont Zaragoza σε πιθανό ισπανικό εμφύλιο.

Σημείο κλειδί: Οι παίκτες του κόουτς Joan Penarroya απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι, αλλά η JDA Dijon αποδείχθηκε επίμονη, προσπαθώντας να μην τα παρατήσει. Ωστόσο, με οκτώ σερί πόντους -δύο τρίποντα και ένα δίποντο με stepback-, o Vitor Benite μετέτρεψε το 63-55 σε 71-57, βγάζοντας ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης νίκης την Dijon, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Ένας βασικός λόγος, για τον οποίο ο David Holston δεν ξεκινά στην 5άδα της Dijon είναι πως έχει τη δυνατότητα να τραβήξει το σκοράρισμα του second unit της ομάδας. Ο Holston όμως τα βρήκε σκούρα κόντρα στον δυναμισμό της Burgos κι αδυνατούσε να αποκτήσει ρυθμό κόντρα στους Alex Renfroe, Thad McFadden και Omar Cook. Με τον Holston κρύο, η Burgos είχε προβάδισμα 35-11 στους πόντους από τον πάγκο, που αποδείχθηκε υπέραρκετο για την πρόκριση στον Τελικό.

Ήρωας του Αγώνα: Ο αρχηγός! Ο Vitor Benite ξεκίνησε το παιχνίδι ζεστός, μετρώντας 10 πόντους με τέσσερα σουτ στην πρώτη περίοδο, κι επέστρεψε με ανάλογη επίδοση και 8 καθοριστικούς πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Βραζιλιάνος τέλειωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 10/16 σουτ, ενώ δεν εκτέλεσε ούτε μία βολή στο ματς. Ο Ken Horton ήταν εντυπωσιακός ερχόμενος από τον πάγκο, με συγκομιδή 19 πόντων και 10 ριμπάουντ. Αξίζει αναφοράς βέβαια και ο Dejan Kravic (11π., 6ασ., 5ριμπ., 2κοψ.).

Συμπέρασμα:Η Burgos μετατρέπει την πρώτη της χρονιά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση σε ιστορική, αλλά η δουλειά δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη, καθώς έχει την ευκαιρία να σηκώσει έναν τίτλο την Κυριακή. Έχει παίξει ήδη στον Ημιτελικό της Liga Endesa για τη σεζόν 2019-20, γράφοντας επίσης ιστορία στο βιβλίο της. Η Dijon δεν θα κατακτήσει άλλο τρόπαιο για τη σεζόν 2019-20, αλλά αυτό δεν αλλάζει πως είναι τροπαιούχος του γαλλικού Leaders Cup και ότι έκανε θόρυβο στο Basketball Champions League. Θα αγωνιστεί για την τρίτη θέση την Κυριακή.