Η 5άδα της αγωνιστικής: Eito, Weaver, M'Baye, Dragicevic και Gamble

MIES (Ελβετία) - Η Regular Season ολοκληρώθηκε αυτή την εβδομάδα με μερικές εντυπωσιακές εμφανίσεις σε όλη την Ευρώπη.

Antoine Eito, Γκαρντ

View this post on Instagram

🤯 @Antoine.Eito IS A BAD MAN, knocking down clutch three-pointers to send the game to OT! ❄ #BasketballCL

A post shared by Basketball Champions League (@basketballcl) on

Τι συμβαίνει όταν βλέπεις μπροστά σου την πιθανότητα νίκης, αλλά αφήνεις στον αντίπαλο σουτέρ την πιθανότητα να βρει χώρο και να δοκιμάσει μια βόμβα, που θα μπορέσει να φέρει το ματς στην ισοπαλία; Τότε έχεις παράταση! Εντάξει, δώστε στην Anwil την ευκαιρία να σκεφτεί αλλιώς, δεν ήθελε να κάνει φάουλ στον παίκτη την ώρα οτυ σουτ και να τον βάλει στη γραμμή για τρεις βολές ή να ρισκάρει ένα τετράποντο. Αλλά και πάλι, δίνοντας το σουτστον Eito, ο οποίος μόλις είχε βάλει άλλο ένα τρίποντο από τη γωνία, δεν είναι καλή ιδέα. Εκείνος τιμώρησε την Anwil, έβαλε το σουτ και έστειλε το ματς στην παράταση, κρατώντας τις ελπίδες της Le Mans για τα Play-Off ζωντανές. Η γαλλική ομάδα τελικά επικράτησε, 88-79. Ο Eito τελείωσε με 4 τρίποντα και είχε συνολικά 15 πόντους, μαζί με 6 ασίστ, 7 ριμπάουντ και μερικά κλεψίματα. Είχε 5/14 στο παρκέ, όμως όταν βάζεις τα σουτ που στέλνουν την ομάδα σου στα Play-Offs μετράει παραπάνω!

Kyle Weaver, Γκαρντ

🚘 Get out of @KyleWeaver5's way! #BasketballCL⠀

Αν υπάρχει ένας παίκτης που τρέχει το full-court transition παιχνίδι αυτή τη σεζόν για την Neptunas, που τα καταφέρνει υπό δύσκολες συνθήκες, αυτός είναι ο Kyle Weaver. Ναι, ο Weaver αφήνει πίσω του τους αντιπάλους τους και είχε 12 πόντους στην νίκη με 83-73 της Neptunas επί της φιλοξενούμενης medi Bayreuth, μαζί με δύο σουτ που έθεσαν τον τόνο και ένα ανάποδο κάρφωμα που ξεσήκωσε τον κόσμο. Κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της ομάδας του, την ώρα που ο Quentin Serron έκανε τα δικά του για τη SIG Strasbourg οδηγώντας τη στην νίκη επί της Oostende, με την λιθουανική ομάδα να εξασφαλίζει τελικά το εισιτήριό της για την post-season.

Amath M'Baye, Φόργουορντ

🙏 Pray for the rim 🙏 #Savage @Amath24 #BasketballCL

Μιλώντας για εμφανίσεις που έθεσαν τον τόνο, τέτοια ήταν και του M'Βaye, ενός από τους πιο θεαματικούς παίκτες του Basketball Champions League αυτή τη σεζόν. Μην εκπλαγείται αν κάποιος βρει τον δρόμο στο ρόστερ της Γαλλίας για το World Cup. Ο M'Baye, που είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη Segafredo Virtus Bologna στην νίκη της στην παράταση με 98-91 επί του Προμηθέα Πάτρας, μέσω της οποίας η ιταλική ομάδα κλείδωσε την πρώτη θέση στον Δ' Όμιλο, έβαλε τέσσερα τρίποντα, Όμως, το σουτ για το οποίο όλοι μιλούν από το Τορίνο μέχρι τη Σικελία ήταν αυτό το απολαυστικό κάρφωμα στην έξτρα περίοδο. Goodness me!!!!

Vladimir Dragicevic, Φόργουορντ

ΟDragicevic έκανε τη δουλειά του, στέλνοντας την Nizhny στα Play-Offs

Πρέπει να παραδεχτείτε πως ο Dragicevic έφτασε στην μεγαλύτερη φετινή του εμφάνιση στην πιο κρίσιμη στιγμή της σεζόν για την Nizhny Novogorod. Σε ένα εκτός έδρας περιβάλλον, έβαλε προσωπικό ρεκόρ στη σεζόν (24 πόντοι) και οδήγησε τη ρωσική ομάδα στην εκτός έδρας νίκη με 85-59 επί της MHP Riesen Ludwigsburg. Ο 32χρονος Μαυροβούνιος είχε 10/16 εντός πεδιάς, αλλά και 6 ριμπάουντ.

Julian Gamble, Σέντερ

15PTS & 9REB: @TheRealJG45 came up big in Israel! #BasketballCL

Η Nanterre χρειαζόταν μια μεγάλη εμφάνιση σε ένα εκτός έδρας ματς από τον ψηλό της και εκείνος της την έδωσε με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ στον θρίαμβο με σκορ 74-62 απέναντι στην UNET Holon. Έτσι, η γαλλική ομάδα εξασφάλισε τη θέση της στα Play-Offs. Όταν έχει ρυθμό ο Gamble, μυρίζει... πρόβλημα. Επίσης, είχε δύο τάπες και ένα κλέψιμο.