06 Μαΐου, 2018
25/10/2017
Game Report

Η Tenerife πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Gaziantep

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Basketball Champions League) - Η Iberostar Tenerife σταμάτησε το αήττητο της Gaziantep με την εκτός έδρας νίκη με 87-74 την Τετάρτη για τον όμιλο Β.

Αν και βρέθηκαν πίσω με έξι πόντους στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γίνουν πιο σκληροί στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο, κρατώντας μάλιστα την Gaziantep μόλις στους 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι, έφτασαν στη νίκη και ανέβασαν το ρεκόρ τους σε 2-1.

Οι 18 πόντοι του Tim Abromaitis, εκ των οποίων οι 14 σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, αποδείχθηκαν αρκετοί ώστε να είναι ο πρώτος από τους έξι παίκτες της Tenerife με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Mateusz Ponitka και Mike Tobey πρόσθεσαν από 14 πόντους, την ώρα που ο Rodrigo San Miguel μοίρασε 7 ασίστ.

Για την Gaziantep, ο Mark Lyons ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν ισορροπία στο σκοράρισμα με πέντε "διψήφιους" παίκτες.

Ένα σουτ του DJ White από τις 45 μοίρες έδωσε στην Gazantiep το μεγαλύτερο προβάδισμά της με 44-36 και ενώ απέμενε 1:30 για το ημίχρονο υποχρεώνοντας την Tenerife σε τάιμ άουτ.

H Gaziantep ήταν αποτελεσματική και έφτασε στο 46-40 του ημιχρόνου,  έχοντας 59% σε προσπάθειες δύο πόντων και 46% από τη γραμμή του τριπόντου.

Ο Lyons, παρά τα προβλήματα που είχε με φάουλ σημείωσε 12 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ο Tim Abromaitis είχε 14 για την Tenerife.

Η Tenerife ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με μπροστάρη τον Mateusz Ponitka, που είχε 6 πόντων στο δεκάλεπτο, μεταξύ των οποίων ένα μεγάλο κάρφωμα από την baseline και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο στους 52 πόντους.

Από εκείνο το σημείο, ο Tobey πήρε την κατάσταση πάνω του, προσθέτοντας 8 δικούς του πόντους στο δεκάλεπτο με την Tenerife να συνεχίζει να κυριαρχεί.

Ένα τρίποντο του Davin White διαμόρφωσε για πρώτη φορά διψήφια απόσταση για την Tenerife, 79-69 με έξι λεπτά να μένουν για το τέλος. Έτσι, o Αμερικανός έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Τελικά, ένα σουτ του Javier Beiran ένα λεπτό πριν το τέλος οριστικοποίησε το τελικό αποτέλεσμα και έσβησε τις ελπίδες της Gaziantep.