19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
23/01/2018
Game Report

Η Pinar Karsiyaka νίκησε την UCAM Murcia κι εξασφάλισε εισιτήριο για τη φάση των 16

ΣΜΥΡΝΗ (Basketball Champions League) - Έχοντας προηγηθεί από νωρίς, η Pinar Karsiyaka άντεξε για το 79-72 επί της UCAM Murcia με το οποίο κλείδωσε εισιτήριο για τη φάση των 16 το βράδυ της Τρίτης.

Η τουρκική ομάδα έφτασε να προηγείται ακόμη και με 17 πόντους, πριν από το 16-4 της Murcia στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με το οποίο το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον.

Ο Jarrod Jones ήταν ο κορυφαίος της Karsiyaka με 26 πόντους και 10/13 σουτ, ο DJ Kennedy πρόσθεσε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Dominic Waters σημείωσε double-double με 10 πόντους και 11 ασίστ.

Ο Clevin Hannah είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ για τη Murcia, ενώ ο MVP της προηγούμενης εβδομάδας Ovie Soko ξεχώρισε ξανά με 17 πόντους και ο Marcos Delia πρόσθεσε 13 πόντους με 5/5 προσπάθειες.

Η Pinar ανέβηκε στη 2η θέση με 8-4, ενώ η Murcia είναι 3η στον όμιλο Α με ρεκόρ 7-5.

Λίγα καλάθια σημειώθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα, με το ματς να παραμένει κλειστό. O Ovie Soko συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει με έξι πόντους σε πέντε λεπτά, αλλά καμία ομάδα δεν αποκτούσε προβάδισμα.

Η Karsiyaka έτρεξε επί μέρους 15-4 στα τελευταία πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου και ο Jones σκόραρε με τη λήξη της για το 25-15.

Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου, με την Karsiyaka να φτάνει την απόσταση και στους 15, 2:30 μετά την έναρξή του χάρη σε επί μέρους 7-2. Η Karsiyaka είχε απάντηση σε κάθε προσπάθεια της Murcia να χτίσει σερί, αφού η ισπανική ομάδα ήταν κι αρκετά άστοχη από μακριά.

Η Karsiyaka έκλεισε το ημίχρονο με 40-29 με τους Waters, Kennedy και Jones να έχουν πετύχει 31 από τους 40 πόντους.

Η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο, ενώ ο DJ Kennedy σκόραρε με το φινάλε της τρίτης περιόδου για το 61-44.

Αν και η Murcia έμοιαζε να μην έχει σφυγμό, ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με 10-2 χάρησε σε οκτώ πόντους Alex Urtasun και κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, 63-54.

Ο Hannah έβαλε μεγάλο τρίποντο με το οποίο μείωσε σε 65-60 3:35 πριν το τέλος και η Murcia είχε το μομέντουμ.

Ωστόσο, ο Jones ξεκόλλησε την Karsiyaka με τρίποντο και φάουλ που επανέφερε τη διαφορά στους 9, 69-60 κι έκτοτε όλα πήραν το δρόμο τους.