06 Μαΐου, 2018
16/01/2018
Game Report

Ireland και Kupsas οδήγησαν την Juventus στη νίκη επί της Enisey Krasnoyarsk

ΟΥTENA (Basketball Champions League) - Η Juventus Utena κράτησε ακέραιες τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League με το εντός έδρας 81-73 επί της Enisey Krasnoyarsk την Τρίτη.

Η λιθουανική ομάδα, που είχε απωλέσει μία διψήφια διαφορά στο πρώτο παιχνίδι με τους Ρώσους στις 31 Οκτωβρίου, ανέβηκε στο 3-8 υποχρεώνοντας την Enisey να υποχωρήσει στο 2-9.

Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας ως πρωταγωνιστή με προσωπικές φάσεις τον Λευκορώσο διεθνή Vitali Liutych, επέστρεψαν από το -12 και προηγήθηκαν με 37-35 στο ημίχρονο.

Ο Anthony Hilliard ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους για την Enisey

Η Enisey δεν συνέχισε με τον ίδιο τρόπο στην τρίτη περίοδο, όμως, με αποτέλεσμα η Juventus να πάρει ξανά το προβάδισμα. Πάντως, οι γηπεδούχοι δεν καθάρισαν το παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδος.

Ένα τρίποντο του Liutych κατέβασε τη διαφορά, 72-68, 3:28 να μένουν για το τέλος, αλλά ένα τρίποντο κι ένα lay-up του Anthony Ireland βοήθησαν την Juventus Utena να ξεφύγει.

Ο Ireland είχε 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο συμπαίκτης του Mindaugas Kupsas τέλειωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και +24 στο σύστημα αξιολόγησης.