19 Σεπτεμβρίου, 2017
06 Μαΐου, 2018
19/12/2017
Game Report

Ο εξαιρετικός Zelionis κόντρα στην παλιά του ομάδα Ventspils οδήγησε την Neptunas σε μεγάλη νίκη

VENTSPILS (Basketball Champions League) - O Edgaras Zelionis οδήγησε την Neptunas Klaipeda στη νίκη απέναντι στην πρώην ομάδα του, Ventspils το βράδυ της Τρίτης για το Basketball Champions League.

Ο 28χρονος σέντερ ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους και μάζεψε επίσης 7 ριμπάουντ οδηγώντας τη λιθουανική ομάδα στη νίκη με 84-69, έπειτα από δύο σερί ήττες.

Ο Ζelionis ήταν στα καλύτερά του για την Neptunas

Οι φιλοξενούμενοι δεν ξεκίνησαν καλά κι έμειναν πίσω με 17-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά γύρισαν την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και μπήκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-31.

Δύο φορές, νωρίς στην τρίτη περίοδο, η Ventspils μείωσε στους τέσσερις πόντους με καλάθια του Julius Jucikas αλλά η Neptunas, προσπαθώντας να ανοίξει ένα νέο κεφάλαιο μετά τις αποχωρήσεις των Mindaugas Girdziunas και Arnas Butkevicius για την Lietuvas Rytas, νίκησε για 6η φορά σε εννιά αγώνες, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες να τερματίσει στην πρώτη τετράδα.

"Είμαι πολύ χαρούμενος για την ομάδα, τους παίκτες μου και το προπονητικό τιμ," είπε ο κόουτς της Neptunas Kazys Maksvytis . "Παρά τις δύο μεγάλες απώλειες, πήραμε αυτό το ματς και όλα ξεκίνησαν από την άμυνα."

Ο Zelionis, που είχε 2 τάπες και 1 κλέψιμο, παραδέχθηκε ότι είχε έξτρα κίνητρο παίζοντας κόντρα στην Ventspils.

"Κάθε φορά που αντιμετωπίζεις την παλιά σου ομάδα, θες να δείξεις πως έκαναν λάθος που σε άφησαν," ανέφερε χαμογελώντας. "Πέρασα μία ολόκληρη χρονιά εδώ κι ένιωθα πως παίζω στο σπίτι του μου σήμερα."

Ο Zelionis και οι συμπαίκτες του έπαιξαν σκληρά εξ άρχης και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη.

"Κάναμε ο, τι ακριβώς μας ζήτησε ο προπονητής," είπε. "Τα δώσαμε όλα."

Η Ventspils, που νίκησε την κάτοχο του τίτλου Iberostar Tenerife την προηγούμενη εβδομάδα, υποχώρησε στο 4-5.

"Ήταν ένα απαίσιο παιχνίδι από πλευράς μας," είπε ο πρώτος σκόρερ της Ventspils, με 16 πόντους, Ingus Jakovics. "Ξεκινήσαμε πολύ καλά, αλλά δεν ξέρω τι έγινε μετά. Στη δεύτερη περίοδο, νιώσαμε πανικό, παίξαμε ατομικά κι εκείνοι πιο ομαδικά. Έβαλαν μάλιστα και κάποια δύσκολα σουτ."