06 Μαΐου, 2018
25/10/2017
Game Report

Ο Bamforth οδήγησε την Dinamo Sassari σε νίκη επί της UCAM Murcia

ΜΟΥΡΘΙΑ (Basketball Champions League) - Η Dinamo Sassari πήρε τη νίκη που έψαχνε στην έδρα της UCAM Murcia την Τετάρτη με τον Scott Bamforth να την οδηγεί.

Ένας πρώην παίκτης της Murcia που πέρσι αγωνίστηκε στην Bilbao, ο Bamforth, επέστρεψε στο παλιό του σπίτι και πρωταγωνίστησε σε μεγάλες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο για το θρίαμβο της ομάδας της Σαρδηνίας με 83-78. Ο 28χρονος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα πιο σημαντικά του σουτ ήρθαν στα τελευταία λεπτά. Με το σκορ ισόπαλο στο 71-71, ο Bamforth ευστόχησε από μακριά. Ακόμη και όταν ο εξαιρετικός Clevin Hannah μείωσε τη διαφορά στον πόντο με δύο βολές, ο Bamforth χτύπησε ξανά με τρίποντο για το 77-73.

Όταν ο Βέλγος διεθνής Kevin Tumba σκόραρε με κάρφωμα, ο Bamforth είχε ξανά την απάντηση με σουτ για το 80-75.

Η Dinamo, που είχε ηττηθεί εντός έδρας με 88-87 για την 1η αγωνιστική από την Pinar Karsiyaka και μετά 83-76 από την EWE Baskets Oldenburg, έδειξε χαρακτήρα και αποφασιστικότητα στην έδρα της  UCAM Murcia, η οποία υποχώρησε 2-1.

Ο Hannah πέτυχε 21 πόντους για τους Ισπανούς.