06 Μαΐου, 2018
12/12/2017
Game Report

Αξιοποίησε το τέταρτο δεκάλεπτο και πέρασε από την έδρα της Estudiantes η ΑΕΚ

TORREJON DE ARDOZ (Basketball Champions League) - Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το σερί 17-0 στην τέταρτη περίοδο, για να καλύψει τη διαφορά και να πάρει εκτός έδρας νίκη με 85-78 επί της Movistar Estudiantes το βράδυ της Τρίτης.

Αν και βρέθηκε πίσω με 64-57 χάρη σε καλάθι του Caner-Medley τρία λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η ΑΕΚ πέτυχε 17 αναπάντητους πόντους με κορυφαίους του Delroy James και Ντούσαν Σάκοτα και πήρε μία διαφορά την οποία κράτησε για τη νίκη.

O Manny Harris ξεχώρισε για την ΑΕΚ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα τέλειωσε το ματς με 17 πόντους και ο Delroy James μέτρησε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

"Ήταν ένα καλό ματς κι από τις δύο ομάδες," είπε μετά τη λήξη ο Mike Green της AEK.

"Οι ισπανικές ομάδες φημίζονται για το πόσο γρήγορες είναι και προσπαθήσαμε να μην μπούμε σε ένα τέτοιο τέμπο και να κατεβάσουμε το ρυθμό. Σε κάποιες περιπτώσεις τα καταφέραμε, σε κάποιες δυσκολευτήκαμε.

"Τελικά, ήταν μία μεγάλη νίκη για εμάς και μας κρατά στο παιχνίδι. Είναι κάτι πολύ σημαντικό για εμάς να προσπαθήσουμε να προκριθούμε στην επόμενη φάση."

Ο Sylven Landesberg είχε 16 πόντους και κάποια μεγάλα καλάθια προς το τέλος για την Estudiantes που πήρε επίσης 14 πόντους από τον Alec Brown και 13 από τον Goran Suton.

"Παίξαμε πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο," σχολίασε ο Aleksander Cvetkovic της Estudiantes.

"Ωστόσο, στη συνέχεια σταματήσαμε ουσιαστικά να παίζουμε και ειδικά στην άμυνα. Δεν καταφέραμε να σταματήσουμε το pick n' roll παιχνίδι τους και αυτός ήταν ένας βασικός λόγος για την ήττα."

Και οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 4-4 στον όμιλο C, αλλά η Estudiantes κράτησε τη διαφορά και έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία.

Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό σε όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να πάρουν τον απόλυτο έλεγχο.

Η Estudiantes έδειχνε πως είχε το παιχνίδι στα μέτρα της. Ωστόσο, η εξαιρετική τέταρτη περίοδος της ΑΕΚ τής επέτρεψε να προηγηθεί πριν τα συνεχόμενα σου του Landesberg φέρουν το ματς στα ίσα (76-76) πριν το δραματικό φινάλε.

Δυο βολές του Manny Harris κι ένα μεγάλο τρίποντο του James έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά με 81-76 και 30 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, πριν έρθει το κάρφωμα του Elonu που οριστικοποίησε τη νίκη για την ΑΕΚ.