09 Οκτωβρίου, 2018
05 Μαΐου, 2019
23/01/2019

Η UCAM Murcia κλείδωσε την πρώτη θέση του Α' Ομίλου - 12η αγωνιστική, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η 12η αγωνιστική έκανε τζάμπολ το απόγευμα της Τρίτης και η UCAM Murcia κλείδωσε την πρώτη θέση του Α' Ομίλου, ενώ ένα ρεκόρ πόντων στο Basketball Champions League έσπασε.

Εδώ ακολουθεί η σύνοψη όλης της δράσης:

Banvit vs Sidigas Avellino

Η Banvit προσπέρασε την μια εμφάνιση ρεκόρ του Kiefer Sykes και κλείδωσε τη νίκη της με 96-88 επί της over Sidigas Avellino.

Παρά το γεγονός πως η Banvit πήρε τη νίκη, ο Sykes ήταν το σημείο αναφοράς, αφού έκανε τη δική του έκρηξη σημειώνοντας 43 πόντους, στο ρεκόρ όλων των εποχώ στον Basketball Champions League. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 42 πόντοι από τον Jimmy Baron και τον Martin Zeno.

Ο Sykes έκανε το step up στην Avellino που είχε απουσίες, έβαλε 10/13 στο πρώτο ημίχρονο για 28 πόντους, κρύωσε στο τρίτο δεκάλεπτο και στο φινάλε συνέχισε το έργο του. Όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό, με την Banvit να επικρατεί με το βάθο της.

Ο Jordan Morgan με ένα φεστιβάλ καρφωμάτων έφτασε τους 24 πόντους για την Banvit, ο Gary Neal είχε 18 και ο McKenzie Moore τελείωσε με 13, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η Banvit έκλεισε τη δεύτερη θέση στον Α' Όμιλο, ενώ ακόμα μπορεί να παλέψει για την πρώτη, αν η UCAM χάσει σε όλα της τα ματς και εκείνη κερδίσει σε όλα τα δικά της.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 56 - το νούμερο των πόντων της Banvit από τη ρακέτα, καθώς η τουρκική ομάδα κυριάρχησε με 63,5% δίποντα.

CEZ Nymburk vs Hapoel Bank Yahav Jerusalem

Η Jerusalem έγραψε τριψήφιο νούμερο στον πίνακα με το εντυπωσιακό εκτός έδρας 111-80 επί της CEZ Nymburk, νικώντας σε κάθε δεκάλεπτο στον δρόμο για μια μεγάλη επικράτηση.

Η Jerusalem τελείωσε τρεις πόντους μακριά από ένα ρεκόρ σκοραρίσματος σε αγώνα του BCL, χτίζοντας μαξιλαράκια ασφαλείας στο πρώτο ημίχρονο, πριν κυριαρχήσει πλήρως στη συνέχεια και στο τέταρτο δεκάλεπτο, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 10-2 στην κορυφή του Γ' Ομίλου.

Ο James Feldeine ξεχώρισε στο σκοράρισμα για τους νικητές με 20 πόντους, ο Amar'e Stoudemire είχε 19 ενώ έχασε μόνο δύο σουτ, ο Da'Sean Butler 16, και ο TaShawn Thomas 13. Ο Tamir Blatt συμπλήρωσε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Οι 17 πόντοι του Martin Peterka ξεχώρισαν για την Nymburk, με τον Bracey Wright να έχει 15, αλλά την ομάδα τους να πέφτει στο 3-9.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 29 - οι ασίστ που έδωσε η Jerusalem, με τους Tamir Blatt και J'Covan Brown να δίνουν από 7 ο καθένας.

Προμηθέας Πάτρας vs SIG Strasbourg

Ο Προμηθέας Πάτρας τα έκανε όλα για μια θέση στα Play-Offs και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-4 με μια νίκη με σκορ 77-64 απέναντι στη SIG Strasbourg.

Ένα σερί άλεϊ ουπ καρφωμάτων από τον Octavius Ellis και ένα επιθετικό ξέσπασμα του Rion Brown στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξαν το ματς, ενώ η Strasbourg έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά και μόλις στους 23 πόντους στην επανάληψη συνολικά.

ο Νίκος Γκίκας είχε 16 πόντους για τον Προμηθέα, ο Langston Hall 13, ενώ ο Rion Brown και ο Tony Meier τελείωσαν με 11 έκαστος.

Οι 12 πόντοι έκαναν τον Youssoupha Fall πρώτο σκόρερ της Strasbourg, αλλά η ομάδα του έπεσε στο 6-6 στη δύσκολη μάχη για τα Play-offs.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 92.3 - το ποσοστό των βολών του Προμηθέα, που είχε 12/13.

MHP Riesen Ludwigsburg vs Ventspils

Η Ventspils τελείωσε δυνατά για να επιβληθεί με σκορ 99-81 της MHP Riesen Ludwigsburg εκτός έδρας, να βελτιώσει το ρεκόρ της στο 5-7 και να διατηρήσει τον εαυτό της στη συζήτηση για τα Play-Offs.

Οι πρωταθλητές Λετονίας είχαν μόλις τρεις πόντους προβάδισμα με τέσσερα λεπτά στο ρολόι, όταν ξέσπασαν με ένα 21-6, για να ρίξουν την Ludwigsburg στο 3-9 και την τελευταία θέση του Α' Ομίλου.

Ο Ingus Jakovics ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, ο Rihards Lomazs είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Jonathan Arledge να ολοκληρώνει τον αγώνα με 17 και 8 ριμπάουντ. Ο Aaron Johnson ήταν εντυπωσιακός με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Kelan Martin για τη Ludwigsburg μέτρησε 20 πόντους, ο Marcos Knight είχε 18 πριν βγει εκτός με φάουλ, ο Owen Klassen 17 και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Jordon Crawford μέτρησε 8 ασίστ, μαζί με 13 δικούς του πόντους.

Αξιοσημείωτος αριθμός: +17 - η διαφορά υπέρ της Ventspils στα ριμπάουντ, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν 15 επιθετικά ριμπάουντ.

UCAM Murcia vs Anwil

Η UCAM Murcia έφτασε μέχρι και το +21 στον δρόμο της για μια νίκη με σκορ 78-70 επί της Anwil, και καθάρισε την πρώτη θέση του Α' Ομίλου.

Ο Ovie Soko έβαλε και τους 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, βοηθώντας την UCAM να πάρει την 11η νίκη στη σεζόν, κάτι που δεν έχει κάνει άλλη ομάδα στο BCL.

Ο Alex Urtasun είχε 14 για την Murcia, ο Milton Doyle συμπλήρωσε 13 και ο Sadiel Rojas τους ακολούθησε στα διψήφια νούμερα με 10.

Ο Michal Michalak είχε 17 points για την Anwil και ο Nikola Markovic ήταν από κοντά με 16 πόντους.

Η Anwil είναι ακόμα μία νίκη μακριά από την τέταρτη θέση, παρά το γεγονός πως έχει τέσσερις σερί ήττες.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 9 - οι πόντοι που έβαλε η Anwil στη δεύτερη περίοδο, με την Murcia να την κρατάει τόσο χαμηλά και να βάζει 27 από την μεριά της.

Le Mans vs Nizhny Novgorod

Η Le Mans έκανε σίγουρη την επικράτησή της με σκορ 89-74 κόντρα στην Nizhny Novgorod και ανέτρεψε τη διαφορά των 14 πόντων, για να πάρει την ισοβαθμία στην μάχη της τέταρτης θέσης, η οποία φουντώνει στον Α' Όμιλο.

Η Le Mans και η Nizhny ακολούθησαν την Ventspils στο 5-7 και όλα θα κριθούν στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Ο Cameron Clark έβαλε 24 πόντους, ο Valentin Bigote είχε 15, ενώ ο Antoine Eito και ο Richard Hendrix συμπλήρωσαν από 13 ο καθένας.

Ο Vladimir Dragicevic είχε 22 πόντους με 11/14 και ο Evgenii Baburin 8/10 σουτ για 22 δικούς του.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 20 - οι φορές που το προβάδισμα άλλαξε χέρια σε ένα ματς που είχε μπρος και πίσω για 25 λεπτά, προτού η Le Mans μπορέσει να ξεφύγει.

Umana Reyer Venezia vs Telekom Baskets Bonn

Η Telekom Baskets Bonn έκανε μια μεγάλη εμφάνιση για να γράψει μια νίκη με σκορ 73-69 σε μια έκπληξη επί της Umana Reyer Venezia, με την οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-7 στην πέμπτη θέση του Β' Ομίλου.

Το σουτ του Martin Breunig έκανε ισόπαλο το ματς με δύο λεπτά να μένουν, προτού ο Anthony DiLeo το παγώσει με τέσσερις εύστοχες βολές, για να κλειδώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Bojan Subotic είχε 16 για τη Bonn, ο DiLeo τελείωσε με 12 και ο Joshua Mayo προσέθεσε 11 πόντους.

Ο Deron Washington είχε 15 από τους 17 πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο για τη Venezia, ο Mitchell Watt είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικ Μπράμος συμπλήρωσε 10 πόντους, με τη Venezia να υποχωρεί στο 8-4.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 31:07 - το συνολικό χρονικό διάστημα για το οποίο η Venezia είχε το προβάδισμα, πριν η Bonn επιστρέψει στο τέταρτο δεκάλεπτο, για να κλέψει την νίκη.

Filou Oostende vs medi Bayreuth

Η Filou Oostende πήρε την έκτη σερί νίκη της στο Basketball Champions League, αυτή τη φορά με σκορ 82-62 απέναντι στην medi Bayreuth.

Οι πρωταθλητές Βελγίου κυριάρχησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, κρατώντας την Bayreuth μόλις στους 10 πόντους, για να ανεβάσουν το ρεκόρ του σε 7-5 στην τρίτη θέση του Δ' Ομίλου.

Ο TJ Williams ήταν εκπληκτικός στη διαδρομή του για τους 21 πόντους του, όντας ο μόνος παίκτης της Oostende με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Chase Fieler είχε 9 πόντους.

Ο De'Mon Brooks έκανε τη διαφορά για την Bayreuth με 14, ενώ ο Adonis Thomas είχε 13 και ο Eric Mika τους ακολούθησε σε διψήφια νούμερα με 11. Ωστόσο, η ομάδα τους έπεσε στο 4-8.

Αξιοσημείωτος αριθμός: 95 - το ποσοστό της Oostende από τη γραμμή των βολών, μιας και τελείωσε το ματς με 19/20.