04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
03/11/2022

Η Unicaja ξέφυγε από τον ΠΑΟΚ κι έμεινε αήττητη

ΜΑΛΑΓΑ (Ισπανία) – Η Unicaja είναι πία μία από τις πέντε ομάδες που παραμένουν αήττητες με ρεκόρ 3-0 στο Basketball Champions League αφού προστάτεψε την έδρα της κόντρα στον ΠΑΟΚ mateco, νικώντας τον με 77-63.

Η Unicaja έφτιαξε για πρώτη φορά σερί αγώνων στο BCL, κατά το οποίο δέχεται λιγότερους από 70 πόντους.

Σημείο-κλειδί: Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -7 στην πρώτη περίοδο, αλλά αντέδρασε άμεσα και πλησίασε στους τρεις. Η Unicaja κατάφερε να ξεφύγει ξανά με +9 χάρη σε συνεχόμενα καλάθια, πριν όμως ο Jaylen Hands αναλάβει δράση και με 5 σερί πόντους μειώσει σε απόσταση τεσσάρων πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη και στον πόντο σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά δεν πέρασαν μπροστά, με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν τελικά στο τέταρτο δεκαλέπτο. Η Unicaja κράτησε τον ΠΑΟΚ μόλις στους 9 πόντους στα τελευταία 10’, αν και η καλύτερη αμυντική της επίδοση μέχρι τώρα σε τελευταία περίοδο στη διοργάνωση ήταν οι 13 πόντοι.

Ήρωας του αγώνα: Ο Dario Brizuela της Unicaja πάτησε παρκέ μόλις για 19 λεπτά, ερχόμενος από τον πάγκο, αλλά δεν χρειάστηκε παραπάνω για να αποτελέσει τον πρώτο σκόρερ του αγώνα με 27 πόντους, 10/14 εντός πεδιάς, 3 / 4 τρίποντα και 4/4 βολές.

Οι 27 πόντοι που σημείωσε ο 27χρονος αποτελούν την μεγαλύτερη συγκομιδή για Ισπανό παίκτη σε αγώνα των BCL. Παράλληλα, έγινε ο τρίτος παίκτης που έρχεται από τον πάγκο και πετυχαίνει 25+ πόντους στο φετινό BCL.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Unicaja κυριάρχησε σε πόντους από τον πάγκο, με 55-15, χάρη στους 27 που πέτυχε ο Brizuela, ενώ οι Alberto Diaz, Dylan Osetkowski και Augusto Lima είχαν από 9, 6 και 6 πόντους αντίστοιχα. Οι Ισπανοί είχαν επίσης πολύ περισσότερους πόντους στο ζωγραφιστό (42-18) με τη ζημιά να γίνεται κυρίως από τους David Kravish και Lima.

Παράλληλα είχαν 41 ριμπάουντ έναντι 24 του ΠΑΟΚ και 15 επιθετικά έναντι 5 της ελληνικής ομάδας.

Συμπέρασμα: Η Unicaja παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου G με ρεκόρ 3-0 πλέον. Στις 30 Νοεμβρίου, θα ταξιδέψει στην Γαλλία για το παιχνίδι με την JDA Bourgogne Dijon. Ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο -12 και είχε ως μπροστάρη τον Yannick Franke με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Dinamo BDS Sassari (0-3) στις 29 Νοεμβρίου.

Ο Zaccheus Darko-Kelly του ΠΑΟΚ υπέστη έναν σοκαριστικό τραυματισμό στον αστράγαλο νωρίς στο παιχνίδι και οι παίκτες και οι προπονητές αναφέρθηκαν σε εκείνον στη συνέντευξή Τύπου.

Είπαν:

"Ευχόμαστε στον Zach ταχεία ανάρρωση. Νομίζω ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δεν βρήκαμε το ρυθμό μας. Υπήρχαν πολλά σφυρίγματα σε όλο το ματς. Νομίζω ότι τελειώσαμε με καλό πρόσημο το ματς και αυξήσαμε την έντασή μας, βρίσκοντας ευκαιρίας για να σκοράρουν." - Ibon Navarro, Προπονητής Unicaja

"Λυπάμαι πολύ για τον Zach, είχε έναν άσχημο τραυματισμό. Ελπίζω να είναι καλα. Ήταν ένα δύσκολο ματς για εμάς, ο αντίπαλος έπαιξε πολύ καλά." - Dario Brizuela, Unicaja

"Προφανώς είμαστε απογοητευμένοι που χάσαμε ένα ματς, στο οποίο ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί. Πιστεύω ότι δεν είχαμε πολλή ενέργεια για να τελειώσουμε το παιχνίδι όπως το αρχίσαμε. Θέλω όμως να συγχαρώ τους παίκτες μου για την προσπάθειά τους. Είμαστε στεναχωρημένοι που χάσαμε έναν πολύ σημαντικό παίκτη, που μας δίνει πολλή ενέργεια. Ο τραυματισμός του είναι σοβαρός, θεωρώ ότι θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν."- Άρης Λυκογιάννης, Προπονητής ΠΑΟΚ mateco

"Οι ευχές μου είναι στον Zach για τον τραυματισμό του. Κανείς δεν πρέπει να παθαίνει τέτοιους τραυματισμούς. Χάσαμε πολλά ριμπάουντ. Πρέπει να αναλύσουμε τα τελευταία τέσσερα λεπτά για να δούμε πώς μας έφυγε ένα ματς που ήταν κλειστό." - Yannick Franke, ΠΑΟΚ mateco