14 Μαΐου, 2023
14/05/2023
Game Report

H Tenerife απέτρεψε τεράστια ανατροπή της Unicaja και κλείδωσε την 3η θέση

ΜΑΛΑΓΑ (Ισπανία) - Η Lenovo Tenerife έχει πλέον κατακτήσει και τις τρεις θέσεις του βάθρου στο BCL. Τερμάτισε στην κορυφή το 2017 και το 2022, ήταν δεύτερη το 2019, και φέτος ήρθε η ώρα να καταταγεί τρίτη μετά το 84-79 επί της Unicaja.

Οι εξέδρες ήταν κατάμεστες, οι φίλαθλοι των Hapoel Bank Yahav Jerusalem και Telekom Baskets Bonn είχαν αρχίσει ήδη να καταφθάνουν στην Martin Carpena για τον μεγάλο Τελικό, ενώ στο γήπεδο ήταν ασφαλώς και οι φίλοι της Unicaja και της Tenerife.

Το κοινό της οικοδέσποινας, ωστόσο, δεν κατάφερε να την οδηγήσει σε μία μεγάλη ανατροπή.

Σημείο-κλειδί: Η Lenovo Tenerife έβαζε το ένα σουτ μετά το άλλο και βρέθηκε ακόμη και στο +17, αλλά η Unicaja δεν τα παράταση. Με τον Kendrick Perry να μετρά 22 πόντους, ισοφάρισε ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Τότε θα μετρούσε το ποιος θα βρει το μεγάλο σουτ της ημέρας. Η Tenerife έφτασε κοντά στο λάθος στην τελευταία κατοχή, αλλά εν τέλει βρήκε τρίποντο με τον Aaron Doornekamp κι αυτός σκόραρε για το +5, 13” πριν από τη λήξη.

Ήρωας του αγώνα: Οκτώ παίκτης των νικητών είχαν από 8 έως 12 πόντους υπό τις οδηγίες του Txus Vidorreta, αλλά τα τρία τρίποντα του Doornekamp μέτρησαν… διπλά σε ένα τέτοιο ματς. Ο Καναδός πάουερ φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Δεν μπορεί κανείς να κάνει πολλά, όταν η Tenerife εκτελεί με 14/28 τρίποντα. Ο μόνος τρόπος που η Unicaja είχε για να κάνει το ματς πιο ενδιαφέρον ήταν μέσων των επιθετικών ριμπάουντ, από τα οποία πήρε +16 πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Συμπέρασμα: Η Unicaja τερμάτισε τέταρτη παρά την ευκαιρία πρόκρισης που είχε στον Τελικό προχθές. Οι παίκτες της έγιναν αποδέκτες standing ovation από τους φιλάθλους της μετά το ματς, επιτρέποντας στον κόουτς Ibon Navarro να δεχθεί τα εύσημα για τις προσπάθειες των παικτών του.

Από την άλλη, η Tenerife έχει πια 2-1 κόντρα στην Unicaja στη διάρκεια της φετινής σεζόν. Κέρδισε το πρώτο ματς για την Κανονική Περίοδο της Liga Endesa, ενώ ηττήθηκε στον Τελικό του Κυπέλλου Ισπανίους. Οι δυο ομάδες θα παίξουν ένα ακόμη ματς Κανονικής Περιόδου στην Ισπανία πριν μπουν σε σειρά best-of-three για τα Προημιτελικά του πρωταθλήματος.