29/03/2023
News

Η Καλύτερη 5άδα του Basketball Champions League για τον Μάρτιο

MIES (Ελβετία) – Ο Μάρτιος μάς έφερε στο αποκορύφωμα της Φάσης των 16 και άνοιξε την όρεξη για τα Προημιτελικά. Με τόσα να διακυβεύονται, η παρουσία στην καλύτερη 5άδα του μήνα πρέπει να είναι πιο ιδιαίτερη από ο,τι συνήθως.

Η Telekom Baskets Bonn αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη της σεζόν. Εχει 15 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, έχει ρεκόρ 17-1 το 2023 και σερί 11 νικών στο Basketball Champions League, το τρίτο μεγαλύτερο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο TJ Shorts είναι βασικό συστατικό της επιτυχίας. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ είχε δύο double-doubles σε πόντους και ασίστ τον Μάρτιο, ενώ είχε επίσης 22 πόντους και 7 ασίστ απέναντι στην Rytas Vilnius. Αυτή είναι η τέταρτη φορά που επιλέγεται στην καλύτερη 5άδα του μήνα φέτος.

26 22 4 7 1 0 16 22

Η BAXI Manresa ήταν στον ίδιο όμιλο με την Telekom Baskets Bonn και χρειάστηκε μεγάλες εμφανίσεις παικτών της για να βρεθεί στα Προημιτελικά. Εκεί ανέλαβε δράση ο Jerrick Harding μετατρέποντας ξανά την Manresa σε υπολογίσιμη δύναμη.

Ο Harding είχε 22 πόντους κόντρα στην Bahcesehir College, καθώς και το μεγάλο τρίποντο για τη νίκη. Ακολούθησαν 21 πόντοι απέναντι στην Telekom Baskets Bonn και 23 κόντρα στην Rytas Vilnius σε μία ήττα… σαν νίκη, καθώς οι Ισπανοί προστάτευσαν τη διαφορά του πρώτου ματς. Harding είχε 22 πόντους ανά ματς σε 22 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο τον Μάρτιο.

Τα στατιστικά του Jerrick Harding τον Μάρτιο
vs VILN 22 23 1 3 1 0 0 20
vs BONN 22 21 1 2 0 0 -4 19
vs BKSK 22 22 1 0 0 0 -7 19

Η Manresa δεν είναι η μόνη ισπανική ομάδα με εκπρόσωπο στην καλύτερη 5άδα του μήνα. Η Unicaja κυριάρχησε στο δικό της όμιλο κόντρα σε AEK, Galatasaray Nef και Limoges CSP, αλλά η πρωτιά κρίθηκε την τελευταία αγωνιστική.

Ο Dario Brizuela ήταν εξίσου αποδοτικός με τον Harding, έχοντας 13 πόντους σε 13 λεπτά στο σημαντικό ματς με την AEK, ενώ ταλαιπώρησε και την άμυνα της Galatasaray Nef, στην οποία έβαλε 20 πόντους σε 18 λεπτά. Χωρίς την παρουσία του Brizuela, ίσως η Unicaja να μην κατάφερνε να μπει με πλεονέκτημα έδρας στα Προημιτελικά.

Τα στατιστικά τουDario Brizuela τον Μάρτιο
vs AEK 13 13 2 3 0 0 1 14
vs GSN 21 12 3 1 0 0 10 7
vs GSN 18 20 1 4 0 0 11 19

Η SIG Strasbourg δεν τερμάτισε πρώτη στον Όμιλό της, αλλά κατάφερε να αφήσει πίσω της την JDA Bourgogne Dijon και να προκριθεί στα Προημιτελικά. Οι Γάλλοι επέστρεψαν στα Προημιτελικά για τρίτη σερί σεζόν και τέταρτη συνολικά στις επτά σεζόν του BCL.

Αυτή τη φορά, το έναυσμα έδωσαν γηγενείς παίκτες. Ο Leo Cavaliere ήταν στα καλύτερά του, όντας διψήφιος σε όλα τα ματς. Μάλιστα, είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ απέναντι στην Hapoel Atsmon Holon, στο ματς που σφράγισε την πρόκριση της Strasbourg.

Τα στατιστικά του Leo Cavaliere τον Μάρτιο
vs JLM 26 14 5 1 0 1 -7 19
vs HOLO
26 17 7 1 0 0 12 22
vs JDA
24 14 2 3 2 0 15 20

Η θέση στην ρακέτα ανήκει στον Zach Hankins. Η Hapoel Bank Yahav Jerusalem έχει 14 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, πήρε το Κύπελλο Ισραήλ και δεν έχει χάσει ματς από τον Ιανουάριο, όταν ηττήθηκε από την JDA Bourgogne Dijon εντός έδρας.

Ο Hankins κάνει τα πράγματα πιο εύκολα σε άμυνα κι επίθεση για τον κόουτς Aleksandar Dzikic. Τον Μάρτιο, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του BCL που μετρά πέντε διαδοχικά ματς με διψήφιο αριθμό ριμπάουντ.

32 11 11 2 2 2 18 23

Ένας από τους πέντε παίκτες θα αναδειχθεί MVP για τον Μάρτιο και θα λάβει το βραβείο του μπροστά στο κοινό της ομάδας του σε αγώνα των Προημιτελικών.