04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
23/11/2022

Η Reggio Emilia απάντησε με το... ίδιο νόμισμα στην Karsiyaka

ΡΕΤΖΙΟ ΕΜΙΛΙΑ (Ιταλία) – Μετά την ήττα στην Τουρκία από την Pinar Karsiyaka, η UNAHOTELS Reggio Emilia απάντησε με δική της εντός έδρας νίκη, με σκορ 74-70.

Η Karsiyaka έχει επικρατήσει σε δύο από τις έξι επισκέψεις της στην Ιταλία για το Basketball Champions League.

Σημείο-κλειδί:
Η Reggio Emilia ξεκίνησε με προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, αλλά η Karsiyaka μείωσε στην δεύτερη και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 35-32 υπέρ των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες έμειναν σε απόσταση αναπνοής για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χωρίς κάποια εκ των δύο να καταφέρει να ξεφύγει.

Έπειτα από ένα μέτριο ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες άρχισαν να ανταλλάζουν χτυπήματα μέχρι το φινάλε. Ο Braian Angola έβαλε τρίποντο για την ισοφάριση στους 69 πόντους, αλλά στην επόμενη κατοχή ο Nate Reuvers ευστόχησε σε μαρκαρισμένο τρίποντο με τον χρόνο να λήγει κι έβαλε οριστικά μπροστά την Reggio Emilia.

Ήρωες του αγώνα:
Ο αρχηγός της Reggio Emilia, Andrea Cinciarini, οδήγησε την ομάδα του με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά κομβική ήταν και η παρουσία των Osvaldas Olisevicius (18 πόντοι), Reuvers (16 πόντοι) και Sacar Anim (12 πόντοι). Τέσσερις παίκτες των Ιταλών έβαλαν 60 από τους 74 πόντους της ομάδας τους.

Οι τέσσερις παίκτες αυτοί είχαν επίσης 22 από τα 27 εύστοχα σουτ της ομάδας τους, καθώς και τα 11 τρίποντά της.

Συμπέρασμα: Αμφότερες οι ομάδες τα βρήκαν σκούρα από τη γραμμή των βολών, καθώς η Reggio Emilia είχε μόλις 9/17, ενώ η Karsiyaka μέτρησε 18/29. Η Karsiyaka πήρε περισσότερους πόντους από τον πάγκο της (41-27), αλλά δεν κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει αυτή την υπεροχή της.

Συμπέρασμα: Η Reggio Emilia ανέβηκε στο 2-2 για τον Όμιλο B και η ιταλική ομάδα θα ταξιδέψει για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο επόμενο παιχνίδι της, στις 7 Δεκεμβρίου. Από τη μεριά της, η Karsiyaka έχει πλέον ρεκόρ 2-2 στον όμιλο και είχε ως κορυφαίο τον Errick McCollum με 19 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Η τουρκική ομάδα θα φιλοξενήσει την Telekom Baskets Bonn στο δικό της επόμενο παιχνίδι.

Η Reggio Emilia ηττήθηκε στο πρώτο παιχνίδι με 83-76 κι αυτό σημαίνει ότι η Karsiyaka διατήρησε το πάνω χέρι στην ισοβαθμία μεταξύ των δύο ομάδων.

Είπαν:

"Είμαστε ικανοποιημένοι για την απόδοσή μας. Κάναμε ένα μεγάλο βήμα, αλλά χρειαζόμαστε ακόμη δύο. Σε αυτή την απαιτητική και ισορροπημένη διοργάνωση, τα κλειδιά έχουν να κάνουν με την νοοτροπία, τις λεπτομέρειες, τις χαμένες μπάλες, τα ριμπάουντ." - Massimiliano Menetti, προπονητής UNAHOTELS Reggio Emilia

"Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και μία πολύ σημαντική νίκη. Η Pinar [Karsiyaka] είναι μία ομάδα γεμάτη ταλέντο, αλλά σήμερα ήμασταν έτοιμοι για μάχη. Βάλαμε μεγάλα σουτ, παίξαμε μαζί, βγάλαμε ενέργεια και καρδιά. Είναι μία μεγάλη νίκη, καθώς βρισκόμαστε σε έναν όμιλο με τέσσερις ομάδες που μπορούν να βρεθούν στο Top 16." - Andrea Cinciarini, UNAHOTELS Reggio Emilia

"Πληγώσαμε τους εαυτούς μας. Ξεκινήσαμε άσχημα, χάσαμε λέι απ, κάναμε φθηνά λάθη. Πρέπει να βελτιωθούμε. Είναι δύσκολο να κερδίσεις όταν δεν σου έχει πάει καλά το ματς. Ελπίζω όμως ότι θα γίνουμε καλύτεροι, γιατί ο όμιλος μας είναι πολύ δύσκολος και το απαιτεί." - Errick McCollum, Pinar Karsiyaka