04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
03/01/2023

Ο Jhonathan Dunn ηγήθηκε για το 1-0 της RIESEN επί της Limoges

ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (Γερμανία) - Η MHP RIESEN ξεκίνησε τη σειρά των Play-In με την Limoges CSP με εντός έδρας νίκη με σκορ 85-81 έχοντας ως μπροστάρη τον Jhonathan Dunn, που την οδήγησε στο 1-0.

Σημείο-κλειδί: Η Limoges ήταν πίσω με διαφορά οκτώ πόντων στην πρώτη περίοδο, αλλά έτρεξε σερί 8-0 και ισοφάρισε στο φινάλε του δεκαλέπτου. Η RIESEN ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, σημείωσε επί μέρους 16-5 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-32.

Το ματς των σερί συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Limoges βρέθηκε στο -10 ξανά (61-51), αλλά απάντησε με σερί 11-0 και προσπέρασε. Ωστόσο, με την κατάσταση στο νήμα, ο Dunn ανέλαβε δράση κι έβαλε διαδοχικά τρίποντα προς το φινάλε για να κλειδώσει τη νίκη της RIESEN.

Ήρωας του αγώνα: Ο Dunn ήταν ο παίκτης που καθάρισε το παιχνίδι. Ο 24χρονος είχε 9/12 τρίποντα και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Tα 9 τρίποντα του Dunn αποτελούν ρεκόρ σεζόν στο BCL και είναι η καλύτερη επίδοση μετά τα 10 που είχε βάλει τον Οκτώβριο του 2020 ο Steven Gray σε αγώνα του Περιστερίου.

Άξιος αναφοράς και ο Justin Johnson, που τέλειωσε το ματς με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η RIESEN ήταν καλύτερο σε πόντους από αιφνιδιασμό (20-7) και σε πόντους στο ζωγραφιστό(34-22) με τον Johnson να κυριαρχεί κοντά στα καλάθια. Παράλληλα, οι Γερμανοί πήραν 12 πόντους περισσότερους πίσω από τη γραμμή του τριπόντου.

Συμπέρασμα: Η RIESEN έκανε το 1-0 στη σειρά και θα επιχειρήσει να τελειώσει τη δουλειά στο 2ο ματς την επόμενη Τετάρτη, όπου η Limoges θα παίζει εντός έδρας. Ο νικητής της σειράς θα βρεθεί στον Όμιλο Κ της Φάσης των 16.

Για τους ηττημένους Γάλλους, ο Javontae Hawkins μέτρησε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Είπαν:

”Ήταν ομαδική προσπάθεια, παίξαμε όπως θέλουμε να παίζουμε. Ήμασταν καλοί στην άμυνα. Έκαναν ένα σερί, αλλά συνολικά ήμασταν η καλύτερη ομάδα. Οι συμπαίκτες μου μού επέτρεψαν να πάρω όλα αυτά τα σουτ και είναι υπέροχο να είμαι μέρος μιας τέτοιας ατμόσφαιρας." - Jhonathan Dunn, MHP RIESEN

”Ήταν ένα ματς των σερί. Προσπαθήσαμε να ξεφύγουμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η Limoges επανήλθε. Πάντως, ελέγξαμε το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και βρήκαμε τρόπο να επικρατήσουμε." - Joshua King, Προπονητής MHP RIESEN

”Νομίζω ότι πήραμε το πόδι μας από το γκάζι και κάναμε κάποια λάθη στην τέταρτη περίοδο. Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν καθοριστικά.” - Javontae Hawkins, Limoges CSP

”Ουσιαστικά ο αντίπαλός μας κέρδισε το ματς με έναν παίκτη, τον οποίο δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε. Ξέρουμε ότι είναι σουτέρ και δεν καταλαβαίνω γιατί τον αφήσαμε να βρει 12 τρίποντα. Στο τέλος δεν είχαμε καλό ρυθμό, τον οποίο θα χρειαστούμε για να περάσουμε στην επόμενη φάση." - Massimo Cancellieri, Προπονητής Limoges CSP