04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
03/10/2022

Jerusalem, Holon και Περιστέρι ξεκίνησαν την 7η σεζόν με νίκες

MIES (Ελβετία) - Η Hapoel Jerusalem ήταν μπροστά μόλις για 6:32 κόντρα Darussafaka, αλλά αυτό αποδείχθηκε αρκετό για να επικρατήσει τελικά με 69-67 στην πρεμιέρα της σεζόν 2022-23 του Basketball Champions League.

Οι 67 πόντοι που δέχθηκαν οι Ισραηλινοί είναι οι λιγότεροι που έχουν δεχθεί σε εντός έδρας αγώνα του BCL από τον Μάρτιο του 2019.

Σημείο-κλειδί: Η Darussafaka ξεκίνησε με ένα γρήγορο 11-0 και ήταν μπροστά με 25-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, πριν η Jerusalem βρει ρυθμό και πλησιάσει σε 41-39 στην ανάπαυλα.

Η τρίτη περίοδος είχε πέντε εναλλαγές στο προβάδισμα, αλλά και πάλι οι Τούρκοι διατήρησαν το πάνω χέρι. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο μίλησε η δύναμη της έδρας και η Jerusalem έφτασε στην επικράτηση χάρη σε επί μέρους 12-5.

Ήρωες του αγώνα: Οι Khadeen Carrington (15 πόντοι) και Levi Randolph (15 πόντοι), που είχαν γενέθλια απόψε, σημείωσαν αθροιστικά 30 πόντους για την Jerusalem και πέτυχαν 10 από τα 24 εντός πεδιάς καλάθια της ομάδας τους.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Darussafaka ολοκλήρωσε το ματς με 17 λάθη και αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν 24 πόντους από αυτά έναντι μόλις 9. Και οι δύο ομάδες τα βρήκαν σκούρα στο τρίποντο, αλλά η Jerusalem πέτυχε τέσσερα περισσότερα (8-4).

Το συμπέρασμα: Η Jerusalem ξεκίνησε με νίκη την πορεία της στον Όμιλο E, και στο επόμενο παιχνίδι της θα φιλοξενήσει την MHP RIESEN.

Από την άλλη, η Darussafaka ξεκίνησε με ήττα και η τουρκική ομάδα θα υποδεχθεί την Bakken Bears σε δύο εβδομάδες.

Είπαν:

”Συγχαρητήρια στην Hapoel Jerusalem. Νομίζω ότι έχει λαμπρό μέλλον στη διοργάνωση. Ξέραμε πως το ματς θα είναι δύσκολο, ελέγξαμε το ρυθμό σε μεγάλο διάστημά του. Είμαστε όμως μία νέα ομάδα και θα πρέπει να βρούμε τρόπους να ελαττώσουμε τα λάθη για να επιτύχουμε στη διοργάνωση." - Selcuk Ernak, προπονητής Darussafaka

”Ήταν ένα σκληρό ματς. Ξέραμε ότι πρέπει να παλέψουμε μέχρι τέλους. Ξέραμε ότι θα βρούμε απέναντί μας μία ομάδα που μάχεται. Είμαι περήφανος για τη δική μου ομάδα και τους φιλάθλους μας Μαζί φτάσαμε στη νίκη." - Levi Randolph, Hapoel Jerusalem

”Εντυπωσιάστηκα από τους φιλάθλους μας σήμερα, ξόδεψαν κι αυτοί πολλή ενέργεια. Ελπίζω στο επόμενο ματς να είναι ακόμη περισσότεροι. Ξέρουμε ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά αυτή τη στιγμή μετρά το αποτέλεσμα. Είναι αρχή της σεζόν και τα προβλήματα είναι αναμενόμενο. Πλέον, ξέρουμε τι θα πρέπει να διορθώσουμε. - Aleksander Dzikic, προπονητής Hapoel Jerusalem

Hapoel Holon 84-81 Legia Warszawa

Σε άλλο ματς για την πρώτη μέρα του BCL, η Hapoel Holon πέρασε από την έδρα της Legia Warszawa με σκορ 84-81 έπειτα από παράταση. Η Holon came ήταν καυτή στην τρίτη περίοδο, όταν είχε 6/7 τρίποντα και 29 πόντους με 11 ασίστ.

Παρά την εξαιρετική περίοδο της Holon, το πρώτο ματς της σεζόν αποδείχθηκε ένα ματς των σερί. Η Holon ήταν μπροστά με 30-21 πριν οι Πολωνοί προσπεράσουν με 12-0 σερί κι ακολουθήσει επί μέρους 12-4 των Ισραηλινών.

Η Warszawa βρήκε ξανά το σθένος να περάσει μπροστά στην έναρξη του δευτέρου μέρους και μπήκε στην τελευταία περίοδο με αβαντάζ επτά πόντων. Στην τρίτη περίοδο, ο Devyn Marble είχε 13 πόντους μόνος του έναντι 11 της Holon.

Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με 5 γρήγορους πόντους, ακολούθησαν 7+ λεπτά χωρίς πόντο, πριν βρουν το τρίποντο της ισοφάρισης με τον Ray McCallum για το 68-68. Στην παράταση, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν χτυπήματα, αλλά η πιο έμπειρη Holon κατάφερε να… επιβιώσει στο θρίλερ

Ο Joe Ragland κατέγραψε double-double, με 10 πόντους, 13 ασίστ, αλλά και 7 ριμπάουντ. Έφτασε τα πέντε double-double σε πόντους και ασίστ και μόνο ο Marcelinho Huertas (επτά) έχει περισσότερα στην ιστορία του BCL.

Ο Chris Johnson είχε επίσης double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Marble πρωταγωνίστησε για τους ηττημένους με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Περιστέρι bwin 86-70 Bnei Ofek Dist Herzliya

Στην τρίτη σεζόν του στο BCL και πρώτη μετά το 2020-21, το Περιστέρι bwin ξεκίνησε με εντός έδρας νίκη στον Όμιλο H απέναντι στην Bnei Ofek Dist Herzliya, με σκορ 86-70,. Αυτή είναι η ευρύτερη εντός έδρας νίκη για την ελληνική ομάδα.

Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε την προπονητική του καριέρα με το δεξί και η ομάδα του κυριάρχησε, αφού είχε το προβάδισμα για όλο το ματς πλην ενός διαστήματος 1:25.

Το Περιστέρι προηγήθηκε ακόμη και με 22 πόντους στην τρίτη περίοδο και είχε πολυφωνία στην επίθεση, με τέσσερις διψήφιους. Ο Miro Bilan πρωταγωνίστησε με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7/10 εντός πεδιάς και 29 μονάδες στην αξιολόγηση, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Maurice Kemp με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι υποχρέωσε την Herzliya σε 20 λάθη κι έκανε 10 κλεψίματα, ενώ από την μεριά του υπέπεσε μόλις σε 9 λάθη.