04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
22/03/2023

Η Jerusalem παραμένει 57 μέρες αήττητη και τερμάτισε πρώτη στον Όμιλο Ι

MIES (Ελβετία) - Όποιος σκοπεύει να αποκλείσει την Hapoel Bank Yahav Jerusalem, θα χρειαστεί τουλάχιστον μία νίκη στο Ισραήλ. Η ομάδα του Aleksandar Dzikic πανηγύρισε διπλό επί της SIG Strasbourg στην Γαλλία και τερμάτισε 1η στον Όμιλο I.

Το ματς ολοκληρώθηκε με 71-63 κι έτσι οι Ισραηλινοί συνέχισαν αήττητο σερί σχεδόν δύο μηνών με 12 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, ύστερα από την ήττα στις 25 Ιανουαρίου από την JDA Bourgogne Dijon.

Σημείο-κλειδί:
Η Jerusalem πήρε διψήφιο προβάδισμα στο πρώτο μέρος και το διατήρησε μέχρι την τέταρτη περίοδο, όταν η Strasbourg πλησίασε σε απόσταση οκτώ πόντων. Μάλιστα, ο Zach Hankins αντιμετώπιζε πρόβλημα με τα φάουλ και ο Levi Randolph έχασε όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω ενός προβλήματος στο μάτι.

Ωστόσο, η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε, καθώς ο Khadeen Carrington βρήκε τέσσερις αναπάντητους πόντους κι επανέφερε διψήφια απόσταση. Αυτό ήταν αρκετό τελικά για την Hapoel.

Ήρωας του αγώνα: Ο Carrington ξεκίνησε από τον πάγκο, αλλά ήταν έτοιμος για δράση μόλις η ομάδα του τον χρειάστηκε. Είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ οδηγώντας έτσι την Jerusalem στο αβαντάζ έδρας στα Προημιτελικά.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Είναι σχεδόν αδύνατο να κερδίσεις όταν έχεις 2/25 τρίποντα. Η SIG Strasbourg το διαπίστωσε από πρώτο χέρι.

Συμπέρασμα: Η Jerusalem μετρά 12 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Με τους παίκτες να έχουν πάρει… φωτιά και τον κόουτς Dzikic να έχει ανανεώσει ήδη το συμβόλαιό του, η Hapoel απέχει δύο νίκες από την πρώτη παρουσία του σε Final Four του BCL.

Η κλήρωση των Προημιτελικών είναι την Παρασκευή και η Jerusalem θα αντιμετωπίσει μία εκ των BAXI Manresa, AEK και UCAM Murcia. Η Strasbourg θα έχει μειονέκτημα έδρας κόντρα σε μία εκ των Telekom Baskets Bonn, Unicaja και Lenovo Tenerife.

Στο άλλο ματς για την τελευταία αγωνιστική του Ομίλου I, η Hapoel Atsmon Holon επέστρεψε από το -22 και νίκησε την JDA Bourgogne Dijon με 88-81 στην παράταση κάνοντας έτσι… σεφτέ στην Φάση των 16. Η Dijon ολοκλήρωσε την παρουσία της με ρεκόρ 2-4.