04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
22/12/2022
Review

Όμιλος H: Ήττα για τους πρωταθλητές στην Λιθουανία, στο Περιστέρι το τελευταίο εισιτήριο των Play-In

MIES (Ελβετία) - Με την Rytas Vilnius να νικά την Lenovo Tenerife, ήταν προφανές ότι Περιστέρι bwin και Bnei Ofek Dist μάχονταν για την επιβίωσή τους. Η ελληνική ομάδα ξέφυγε στην τέταρτη περίοδο και θα συνεχίσει στη διοργάνωση, τουλάχιστον τον Ιανουάριο.

Οι κάτοχοι του τίτλου είχαν εξασφαλίσει την πρωτιά πριν από το σημερινό τους ματς στην Λιθουανία κόντρα στους πρωταθλητές της χώρας. Η Rytas Vilnius ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και, με το σκορ στο 73-70, έμοιαζε ότι η Tenerife μπορεί να περάσει μπροστά.

Τότε, ο Martynas Echodas έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Sergio Rodriguez. Ωστόσο, ο Ισπανός αστόχησε και στις δύο βολές, ο Marcelinho Huertas δεν βρήκε στόχο στην επόμενη επίθεση και η Rytas Vilnius ήξερε ότι η τύχη είναι στα χέρια της.

Ο Gytis Masiulis έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, ο Gytis Radzevicius προσέθεσε ακόμη ένα και η ομάδα του Giedrius Zibenas πανηγύρισε τη νίκη με 85-78 επί της Lenovo Tenerife.

Ο Marcus Foster ήταν σε στάνταρ… MVP ξανά μετρώντας 21 πόντους, 5 ασίστ, 4 κοψίματα και 3 κλεψίματα, ενώ πολύτιμή ήταν και η παρουσία του Elvar Fridriksson που με 19 πόντους βοήθησε την Rytas να καταλάβει τη δεύτερη θέση στον Όμιλο H.

Θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ mateco σε σειρά Play-In έχοντας το αβαντάζ έδρας.

Εκτός συνέχειας οι Κυπελλούχοι Ισραήλ

Με τη νίκη της Rytas, η σεζόν θα τελείωνε για τον ηττημένο του αγώνα Bnei Ofek Dist Herzliya v Περιστέρι bwin. Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο.

Η Herzliya ήταν μπροστά με 73-72 χάρη σε βολές του Maurice Kemp περίπου επτά λεπτά πριν από το τέλος, αλλά ο Sylvain Francisco πρωτοστάτησε σε επί μέρους 10-1 και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Το τελικό 90-87 ήταν αρκετό ώστε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να περάσει στo Play-In τερματίζοντας τρίτη στον όμιλο. Ο Marcus Denmon σταμάτησε στους 25 πόντους, ο Francisco είχε 21, ενώ ο Miro Bilan σημείωσε double-double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Maurice Kemp είχε 32 πόντους κι έφτασε για δεύτερο σερί ματς πάνω από τους 30, αλλά η επίδοσή του δεν ήταν αρκετή ώστε η Bnei Ofek Dist Herzliya να συνεχίσει στη διοργάνωση και το 2023.

Το Περιστέρι, από την πλευρά του, θα χρειαστεί να τα βάλει με την JDA Bourgogne Dijon με μειονέκτημα έδρας.