04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
15/12/2022

Η Bilbao κυριάρχησε της Bahcesehir κι έκλεισε θέση για τους 16

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (Τουρκία) - Η Surne Bilbao έκανε νίκη-δήλωση με το επιβλητικό 92-60 επί της Bahcesehir College και κλείδωσε θέση στην Φάση των 16 ως πρωτοπόρος του Ομίλου D.

Η Bilbao έχει κερδίσει όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια της φέτος και αυτό το +32 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που έχει σημειώσει, τη στιγμή που η Bahcesehir γνώρισε τη βαρύτερη της ήττα.

Σημείο-κλειδί: Η Bilbao ήταν εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 14 ασίστ για μόλις 4 λάθη. Με επί μέρους 15-6 στην δεύτερη περίοδο άνοιξε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-32.

Η Bilbao κατάφερε να παρουσιαστεί ακόμη καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε να προηγείται με 70-46 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ασφαλώς είχε μετατρέψει πια το ματς σε τυπική διαδικασία.

Ήρωες του αγώνα: Η τριάδα ψηλών της βασκικής ομάδας ήταν σε πρώτο πλάνο: Jeff Withey (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5/5 εντός πεδιάς), Emir Sulejmanovic (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6/7 εντός πεδιάς) και Michale Kyser (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 τάπες, 4/5 εντός πεδιάς) πρωταγωνίστησαν στην αναμέτρηση..

Emir Sulejmanovic and Jeff Withey

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Bilbao είχε ασίστ σε 26 από τα 33 καλάθια της εντός πεδιάς και οι 26 ασίστ της είναι η τέταρτη καλύτερη επίδοση που έχει σημειωθεί από ομάδα του BCL φέτος. Πριν από αυτό το ματς, οι Βάσκοι επέτρεπαν στους αντιπάλους τους τις λιγότερες ασίστ ανά ματς (14) κι αυτό συνεχίστηκε σήμερα με την Bahcesehir να περιορίζεται στις 10.

Η Bilbao είχε υψηλότερο ποσοστό ευστοχίας (56.9%) και ισοφάρισε την τέταρτη καλύτερη επίδοση της σεζόν. Από την άλλη, οι Τούρκοι δυσκολεύτηκαν πολύ και ειδικά στο τρίποντο, όπου είχαν ποσοστό 17.2%.

Συμπέρασμα: Η Bilbaο ανέβηκε στο 4-1 για τον Όμιλο D και κλείδωσε τη θέση της στην Φάση των 16. Θα κλείσει την Κανονική Περίοδο αντιμετωπίζοντας εντός έδρας την ERA Nymburk.

Η Bahcesehir υποχώρησε στο 2-3 και παρέμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου. Η τουρκική ομάδα είχε ως κορυφαίο τον Jerry Boutsiele με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι του για φέτος που δεν πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά είναι ο μοναδικός παίκτης της διοργάνωσης που έχει μαζέψει 8+ ριμπάουντ και στα πέντε φετινά παιχνίδια του για το BCL.

Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής, η Bahcesehir θα ταξιδέψει για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Igokea m:tel.

Είπαν:

”Νομίζω ότι κάναμε πολύ καλό παιχνίδι. Ήμασταν καλοί και στην άμυνα και στην επίθεση, ελέγξαμε όσα έπρεπε να ελέγξουμε για να φτάσουμε στη νίκη. - Jaume Ponsarnau, Προπονητής Surne Bilbao

”Φυσικά δεν περιμέναμε αυτό το αποτέλεσμα και τον τρόπο που παίξαμε, αλλά εμπιστευόμαστε τους εαυτούς μας και τον προπονητή μας. Έχουμε ένα κρίσιμο ματς την επόμενη εβδομάδα και θέλουμε να εξασφαλίσουμε την δεύτερη θέση και το αβαντάζ έδρας στην επόμενη φάση. Τίποτα δεν έχει χαθεί, το σημερινό ματς θα πρέπει να λειτουργήσει ως ξυπνητήρι για την ομάδα μας." - Jaka Blazic, Bahcesehir College

”Στην έδρα ματς θα πρέπει να παλεύουμε πολύ περισσότερο σε όλους τους τομείς. Οφείλουμε να βελτιωθούμε και να δείξουμε μεγαλύτερη μαχητικότητα." - Erhan Ernak, Head Coach Bahcesehir College