04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
10/01/2023

Η ΑΕΚ πέρασε στην Φάση των 16... σκουπίζοντας την Tofas

ΠΡΟΥΣΑ (Τουρκία) - Μετά από ένα ματς-θρίλερ, η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Tofas Bursa, με σκορ 85-82, κι ολοκλήρωσε το sweep στη σειρά των Play-In παίρνοντας την πρόκριση για την Φάση των 16.

Σημείο-κλειδί: Η Tofas ξεκίνησε εξαιρετικά στο ματς και ήταν μπροστά κμε 18-9. Ωστόσο, η ΑΕΚ αντέδρασε γρήγορα και πέτυχε 29 πόντους στη δεύτερη περίοδο για να πλησιάσει και να πάει στα αποδυτήρια με -4.

Η AEK διατήρησε το μομέντουμ και στο τρίτο δεκάλεπτο, τρέχοντα επί μέρους 23-10 για το 61-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν… τρελό, με την Tofas να ισοφαρίζει τελικά στους 78 πόντους.

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν χτυπήματα πριν ο Janis Strelnieks δώσει +3 για την AEK με τρίποντο. Λίγο αργότερα, η Tofas είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς εκ νέου, αλλά ο Suleiman Braimoh αστόχησε σε τρίποντο. Ο Akil Mitchell έχασε δύο ελεύθερες βολές για την ελληνική ομάδα, αλλά οι Τούρκοι σπατάλησαν ακόμα μία ευκαιρία κάνοντας λάθος που έβαλε τέλος στις ελπίδες τους.

Ήρωας του αγώνα: Ο Akil Mitchell συνέχισε την εξαιρετική παρουσία του στο BCL και κυριάρχησε στο παιχνίδι με εντυπωσιακό double-double. Ο 30χρονος ψηλός είχε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 33 μονάδες στην αξιολόγηση, ισοφαρζίοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση τςη σεζόν.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Μιλώντας από πλευράς στατιστικής, το παιχνίδι κρίθηκε στις ελεύθερες βολές. Η ΑΕΚ είχε 16/22, ενώ η Tofas έχασε πολλές ευκαιρίες μένοντας στις 11/19.

Συμπέρασμα: Η AEK έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στον Όμιλο Κ της Φάσης των, όπου θα συναντήσει τις Galatasaray Nef, Unicaja και τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα σε Limoges CSP και MHP RIESEN.

Η Tofas, από την άλλη, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι Τούρκοι είχαν ως κορυφαίο τον Berk Ugurlu με 12 πόντους και 9 ασίστ, ενώ οι Rob Gray και Tyler Ennis είχαν αθροιστικά 35 πόντους.

Είπαν:

”Για εμάς, είναι μία μεγάλη νίκη, καθώς εξασφαλίζει την παρουσία μας στη συνέχεια του BCL. Αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό για την ομάδα μας. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας, αλλά και στην Tofas, που είναι μία πολύ καλή ομάδα. Από εδώ και πέρα πρέπει να συγκεντρωθούμε στους υπόλοιπους στόχους μας." - Βασίλης Ξανθόπουλος, AEK

”Δείξαμε χαρακτήρα. Πιστεύω ότι ήταν καθοριστική η άμυνά μας. Μας έδωσε αυτοπεποίθηση και στην άλλη πλευρά του παρκέ. Πρέπει να παραμείνουμε πεινασμένοι και να κοιτάξουμε τους επόμενους στόχους μας." - Ηλίας Καντζούρης, Προπονητής AEK

”Είμαστε όλοι πολύ απογοητευμένοι. Είχαμε τις ευκαιρίες μας, αλλά δεν πρέπει να περιμένουμε την τελευταία φάση για να πάρουμε τη νίκη. Πρέπει να είμαστε πιο σκληροί και αναλαμβάνω την ευθύνη που μου αναλογεί ως ένας από τους ηγέτες της ομάδας." - Tyler Ennis, Tofas Bursa

”Είχαμε μία πολύ κακή τρίτη περίοδο, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες στο τέλος, αλλά ουσιαστικά δεν αξίζαμε τη νίκη με τον τρόπο που παίξαμε. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, ήταν καλύτερη." - Δημήτρης Πρίφτης, Προπονητής Tofas Bursa