04 Οκτωβρίου, 2022
14 Μαΐου, 2023
31/01/2023

Η AEK έκανε... σεφτέ στην Φάση των 16, περνώντας από την έδρα της Galatasaray

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ (Τουρκία) - Η AEK διεύρυνε το σερί νικών της κόντρα σε τουρκικές ομάδες του Basketball Champions League, περνώντας με 81-71 από την έδρα της Galatasaray Nef, το γεμάτο Sinan Erdem Arena.

Σημείο-κλειδιί: Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να έχει μέγιστο προβάδισμα 5 πόντων. Η Galatasaray έκλεισε το ημίχρονο με επί μέρους 8-2 και ήταν μπροστά με 36-35 σ’ αυτό το σημείο.

Αμφότερες οι ομάδες σκόραραν κατά ριπάς από τη γραμμή τριπόντου στην τρίτη περίοδο, η οποία περιλάμβανε πέντε αλλαγές στο προβάδισμα. Πάντως, η ΑΕΚ κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε τελικά τη νίκη.

Ήρωες του αγώνα: Ο Akil Mitchell συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια και έφτασε τρίτο διαδοχικό double-double και τέταρτο συνολικά στο φετινό BCL, με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ. Είχε επίσης ένα καθοριστικό κόψιμο.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Φλιώνης, αφού άγγιξε το triple-double με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο 25χρονος έκανε ρεκόρ σεζόν σε πόντους, ριμπάουντ και ασίστ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η AEK ήταν στο +16 σε συνολικά ριμπάουντ, +8 σε επιθετικά ριμπάουντ και +11 σε πόντους από τον πάγκο. Ο Janis Strelnieks, ένας ακόμη παίκτης-κλειδί για την AEK, είχε τους μισούς πόντους της ομάδας του από τον πάγκο (18 από τους 36) και 10 εξ αυτών ήρθαν στο δεύτερο μέρος.

Συμπέρασμα: Η AEK έχει πλέον ρεκόρ 1-1 στον Όμιλο Κ και η Βασίλισσα ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Limoges CSP την ερχόμενη Τρίτη.

Στο 1-1 υποχώρησε και η Galatasaray, που είχε ως πρωταγωνιστή τον Dusan Ristic με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 τάπες. Η τουρκική ομάδα θα ταξιδέψει στην Ισπανία για το ματς με την Unicaja την ερχόμενη εβδομάδα.

Eίπαν: “Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι κόντρα σε μία ταλαντούχα ομάδα. Έχουν πολύ καλά γκαρντ και βαθύ ρόστερ. Είμαι περήφανος για το πώς παλέψαμε, ήμασταν πολύ καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο." - Akil Mitchell, AEK

”Είπαμε πριν από το ματς ότι, αν δεν παίξουμε άμυνα, δεν θα έχουμε τύχη στο παιχνίδι κόντρα σε μία ομάδα που βάζει περίπου 90 πόντους κατά μέσο όρο. Στο πρώτο μέρος, δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Κάναμε αρκετά μικρά λάθη που θα μπορούσαν να μας κοστίσουν. Στο δεύτερο ημίχρονο, κάναμε πολύ καλή δουλειά. Ελέγξαμε το ρυθμό και πετύχαμε μία σπουδαία νίκη." - Ηλίας Καντζούρης, Προπονητής AEK

”Είναι μία σκληρή ήττα για εμάς, αλλά δεν πρέπει να την αφήσουμε να μας επηρεάσει. Είμαστε σε δύσκολη θέση, αλλά δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω. Είναι μεγάλη σεζόν και μπορούμε να ανατρέψουμε τα δεδομένα. Πρέπει να βρεθούμε όλοι στην ίδια σελίδα και να επικεντρωθούμε στα θετικά." - Dylan Ennis, Galatasaray Nef

”Συγχαρητήρια στην AEK. Πάλεψε περισσότερα από εμάς. Μπορείτε να δείτε τους αριθμούς στα ριμπάουντ. Αυτό το στοιχείο δείχνει τη διαφορά στη μαχητικότητα. Οι συνεχείς αλλαγές στο ρόστερ μας έχουν επηρεάσει εμφανώς το παιχνίδι μας. Οι παίκτες δεν γνωρίζονται ακόμη μεταξύ τους. Μπορώ να πω ότι το μπάσκετ που παίζουμε αυτή τη στιγμή δεν αντανακλά στην φιλοσοφία μου ως προπονητής. Είμαστε προβλέψιμοι αυτή τη στιγμή. Στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, παίξαμε το δικό τους παιχνίδι." - Ανδρέας Πιστιόλης, Προπονητής Galatasaray Nef