15 Μαΐου, 2022
24/03/2022
News

Viziball - Οι κυρίαρχοι του Clutch

MIES (Ελβετία) – Ποιοι είναι οι πιο clutch παίκτες στο Basketball Champions League; Όταν σκεφτόμαστε την απάντηση σε αυτή την ερώτηση, η λίστα των ονομάτων γρήγορα γίνεται μεγάλη. Είναι μία συχνή κουβέντα σε όλες τις διοργανώσεις και φυσικά το BCL δεν αποτελεί εξαίρεση. Η συζήτηση περιστρέφεται κυρίως γύρω από τα πιο χαρακτηριστικά σουτ στο τέλος των αγώνων, αλλά ξεχνάτε τον Chris Bosh που πήρε το clutch ριμπάουντ και εν συνεχεία πάσαρε στον Ray Allen για ένα από τα πιο ένδοξα σουτ;

Ίσως πλέον με την βοήθεια του εργαλείου της Viziball να μπορούμε να απλώσουμε την κουβέντα και να πάρουμε μία πιο σαφή εικόνα για όσους έχουν συνεισφορά στις κρίσιμες στιγμές των αγώνων. Η εικόνα παρακάτω είναι η φόρμουλα για ένα στατιστικό που η Viziball αναφέρει ως "Clutchness". Η φόρμουλα βασίζεται στην προσπάθεια να βρεθεί ποιοι πρωταγωνίστησαν σε κάθε είδους φάση, όταν το σκορ είναι πολύ κοντά και η κλεψύδρα αδειάζει στην τέταρτη περίοδο.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε κατά τη χρήση αυτού του εργαλείου είναι να βεβαιωθούμε ότι έχουμε βάλει σωστά τα φίλτρα ώστε να λάβουμε την πληροφορία που θέλουμε. Ψάχνουμε πέντε παίκτες για το σημερινό άρθρο κι έτσι έχουμε προσαρμόσει αντιστοίχως τα φίλτρα. Επίσης, το φίλτρο μας αφορά όλη τη σεζόν κι επίσης βάζουμε τις επτά ως τον μίνιμουμ αριθμό συμμετοχών για να εξασφαλίσουμε ότι θα περιλαμβάνονται παίκτες που συνέχισαν και μετά την Κανονική Περίοδο.

Με μια πρώτη ματιά, βλέπουμε αμέσως των πρώτο υποψήφιο, τον Patrick Richard με επίδοση 61.4 στο clutchness. Από τους άλλους πέντε παίκτες, μόνο ο Gytis Radzeviciusmade προκρίθηκε στην Φάση των 16 και κανείς δεν βρίσκεται σε ομάδα που προκρίθηκε στα Προημιτελικά.

Πλέον, μπορούμε να ανοίξουμε περισσότερο το πεδίο μας. Αλλάζουμε τον αριθμό παικτών από πέντε σε 20. Τα παρακάτω ονόματα είναι αυτά που ξεχωρίσαμε ως πιο clutch παίκτες στο BCL μέχρι στιγμής, σε μία λίστα όμως που μπορεί να υποστεί γρήγορα αλλαγές στην εξέλιξη της σεζόν.

Patrick Richard  (U-BT Cluj Napoca)

Όπως είδαμε παραπάνω, ο Richard διαθέτει την καλύτερη επίδοση στη διοργάνωση φέτος, αλλά έχει βάλει και τρία μεγάλα σουτ σε κλειστά ματς, με λιγότερο από ένα λεπτό να μένει στο χρονόμετρο. Θυμηθείτε το εκτός έδρας παιχνίδι της Cluj Napoca με την Brindisi, όταν το σκορ ήταν 71-71. Εκείνος έβαλε το τρίποντο που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Και ποιος μπορεί να ξεχάσει το εντός έδρας ματς με την Holon;

David Holston (JDA Dijon)

Χρειάζεται πράγματι να γράψουμε κάτι για τον David Holston και τη σχέση του με το clutchness; Μόνο φέτος έχει βάλει δύο τρίποντα με λιγότερα από ένα λεπτό στο χρονόμετρο. Αυτό που ίσως δεν ξέρεται είναι ότι έχει 13 ασίστ στις τέταρτες περιόδους αγώνων, με 4 εξ αυτών να έρχονται σε τελευταίο λεπτό.

Guy Pnini Hapoel (U-NET Holon)

Χρειάζεται πράγματι να γράψουμε κάτι για τον Guy Pnini και τη σχέση του με το clutchness; Λένε πως κανείς δεν μπορεί να νικήσει την χρόνο, αλλά ίσως ο Ισραηλινός να αποτελεί την εξαίρεση στον συγκεκριμένο κανόνα. Κάθε χρόνο, όταν τα ματς κρίνονται, βρίσκει το χώρο για να πάρει ένα μεγάλο σουτ, που συνήθως έχει γνωστή κατάληξη, εντός στόχου. Φέτος, έχει σημειώσει ήδη τρία clutch τρίποντα με λιγότερο από ένα λεπτό στο χρονόμετρο.

Tyler Ennis (Tofas Bursa)

Είναι πολύ ωραίο να βλέπεις τον Tyler Ennis ξανά στα παρκέ. Εκτός αν χρειάζεται να τον μαρκάρει στην τέταρτη περίοδο. Έχει δώσει μόλις έξι ματς από όταν πήγε στην Tofas, αλλά είναι ήδη στο εντυπωσιακό 55.5 σε clutchness μετά την άφιξή του στην ομάδα. Αν θέλετε απτά παραδείγματα σχετικά με το γιατί βάζουμε τον Ennis στη λίστα, δείτε τι έκανε στην τέταρτη περίοδο του αγώνα με την Manresa, μία από τις καλύτερες αμυντικές ομάδες του BCL.

Phil Booth (Filou Oostende)

Τελευταίος, αλλά όχι καταϊδρωμένος ο Phil Booth. Ο γκαρντ της Oostende είναι η αποκάλυψη της σεζόν και είναι πολύ ψηλά στο clutchness με επίδοση 54.6. Ο Αμερικανός ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ματς απέναντι στην U-BT Cluj Napoca και τον πρώτο της λίστας, Patrick Richard.