05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
15/12/2021

Η Unicaja έγινε η πέμπτη ομάδα που περνά στη Φάση των 16

ΜΑΛΑΓΑ (Ισπανία) - Η Unicaja συνέχισε την εξαιρετική πορεία της στο Basketball Champions League με το 93-69 επί της Nizhny Novgorod, εξασφαλιζοντας έτσι την πρωτιά στον Όμιλο C και την πρόκριση στη Φάση των 16.

Η Unicaja έγινε η πέμπτη ομάδα που κλείνει θέση για τους 16, ακολουθώντας της (Group B), MHP Riesen Ludwigsburg (Group A), Galatasaray Nef (Group E) και Tofas Bursa (Group F).

Στις τέσσερις νίκες της Unicaja, η μέση τιμή της διαφοράς είναι οι 21.5 πόντοι.

Αυτή η ήττα ήταν η βαρύτερη για την Nizhny στο BCL.

Σημείο-κλειδί: Αφού βρέθηκε πίσω με 17-15 στην πρώτη περίοδο, το πράγματα άλλαξαν και η Unicaja πάτησε γκάζι με επί μέρους 23-8 έναντι της Niznhy, που είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 38-25.

Οι 25 πόντοι της Nizhny αποτέλεσαν τη χαμηλότερη συγκομιδή της σε πρώτο ημίχρονο αγώνα για το BCL.

Ο ρυθμός άνοιξε στην τρίτη περίοδο, αλλά και πάλι η Unicaja είχε τον πρώτο λόγο επικρατώντας με 27-25 στο εν λόγω διάστημα.

Η Unicaja παρέμεινε προσηλωμένη κι έκλεισε πολύ δυναμικά το ματς, με ακόμα μία εξαιρετική περίοδο.

Ήρωας του αγώνα: Ο Michael Eric είχε 9/9 προσπάθειες εντός πεδιάς και τέλειωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι 9 εύστοχες προσπάθειές του ήταν ο μεγαλύτερος αριθμός για ποσοστό 100% από τον Ιανουάριο του 2020 και μετά (TaShawn Thomas, 10/10 v RASTA Vechta).

Ο 33χρονος ψηλός έκανε κι ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, έπειτα από μία θεαματική επίθεση που όλοι οι συμπαίκτες του ακούμπησαν την μπάλα:

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Παρ’ όλο που είχε τρία επιθετικά ριμπάουντ λιγότερα από την Nizhny (7-10), η Unicaja πήρε 10 πόντους δεύτερης ευκαιρίας έναντι 6 των Ρώσων.

Η Unicaja είχε το πάνω χέρι και σε πόντους από τον πάγκο (49-32) με τους Axel Bouteille (20π.), Ruben Guerrero (9π.), Francis Alonso (8π.) και Dario Brizuela (6π.) να έχουν 43 εξ αυτών.

Μεγάλη διαφορά για την Unicaja υπήρχε και από τη γραμμή του τριπόντου, πίσω από την οποία είχε 10/23 σε αντίθεση με τα 3/18 της Nizhny.

Συμπέρασμα: Η Unicaja έχει πλέον ρεκόρ 4-1 κι εξασφαλισμένη την πρωτιά στον Όμιλο C και τη θέση στους 16.

Η ισπανική ομάδα θα φιλοξενηθεί από τον Λαύριο Megabolt στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής, στις 21 Δεκεμβρίου.

Η Nizhny είναι πια στο 1-4 και παραμένει τέταρτη στον όμιλο.

Οι Ρώσοι θα φιλοξενήσουν την JDA Dijon στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής.

Αν η Nizhny νικήσει το τελευταίο της ματς και το Λαύριο ηττηθεί από την Unicaja, θα περάσει στο Play-In, αφού θα έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με την ελληνική ομάδα.