15 Μαΐου, 2022
25/01/2022
Game Report

Ugurlu και Arslan έβαλαν 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο και η Tofas επικράτησε

ΠΡΟΥΣΑ (Τουρκία) - Tα πράγματα είναι πάντα πιο ενδιαφέροντα, όταν αναμετρώνονται ομάδες από την ίδια χώρα στοBasketball Champions League. Η Tofas Bursa πέτυχε τη δεύτερη νίκη της κόντρα στην Darussafaka σε διάστημα δυόμιση ημερών κι αυτό ολοκληρώθηκε με σκορ 91-81.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και την Κυριακή για το πρωτάθλημα Τουρκίας, με την Tofas να τρέχει επί μέρους 27-5 στην τελευταία περίοδο για να φτάσει στο τελικό 81-65.

Σημείο-κλειδί: Η Darussafaka ξεκίνησε το ματς σημειώνοντας 31 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά η Tofas έμεινε ψύχραιμη στο -15 κι αυτό την βοήθησε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Έπιασε την Darussafaka μέχρι την ανάπαυλα και έκλεισε το ματς με δυναμική τέταρτη περίοδο.

Το σκορ ήταν 68-65, όταν ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, και τότε ανέλαβε δράση ο τουρκικός κορμός των γηπεδούχων. Οι Yigit Arslan και Berk Ugurlu είχαν 20 από τους 23 πόντους της ομάδας τους, που έτρεξε σερί 14-0 και πήρε τον έλεγχο.

Ήρωες του αγώνα: Ο Berk Ugurlu ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους και 6 ασίστ, ο Υigit Arslan είχε 16 πόντους με τέσσερα τρίποντα κι οι δυο τους έδωσαν πολύτιμες λύσεις στον κόουτς Ahmet Caki.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Με τον Tyler Ennis (7π, 4ασ) να ξεκινά στην αρχική 5άδα, η Tofas πήρε ώθηση από τους Pako Cruz και Arslan, που ήρθαν από τον πάγκο. Οι δυο τους είχαν 26 πόντους και η ομάδα τους συνολικά 39 από τον πάγκο έναντι 9 των φιλοξενούμενων.

Συμπέρασμα: Η Tofas ξεκίνησε με νίκη τη Φάση των 16 και θέλει να εκμεταλλευτεί το ευνοϊκό πρόγραμμα που τη φέρνει ξανά εντός έδρας την επόμενη εβδομάδα. Η Darussafaka θα έχει την ευκαιρία να αντιδράσει κόντρα στην Nutribullet Treviso, ενώ είδε τους Gabriel Olaseni (26π, 8ριμπ) and Dogus Ozdemiroglu (18π, 7ριμπ, 7ασ, 2κλ) να πραγματοποιούν σπουδαία εμφάνιση.