15 Μαΐου, 2022
08/03/2022

Με εντυπωσιακό ντεμπούτο από τον Cameron Oliver, η Unicaja πήρε το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με την Cluj

ΚΛΟΥΖ ΝΑΠΟΚΑ (Ρουμανία) - Η Unicaja αντιμετώπισε δυσκολίες μεσούσης της σεζόν, αλλά με τον Ιbon Navarro στο τιμόντι και τον Cameron Oliver να ξεχωρίζει στο πρώτο του παιχνίδι για το BCL, οι Ισπανοί έπαιξαν ως το φαβορί του ομίλου κι έφυγαν με το διπλό από την Ρουμανία.

Η U-BT Cluj Napoca έδωσε μάχη, αλλά η δυναμική τέταρτη περίοδος από την Unicaja διαμόρφωσε το τελικό 86-70. Η Unicaja όχι απλά κέρδισε το ματς, αλλά διέγραψε τη διαφορά έξι πόντων από το πρώτο ματς και πήρε κεφάλι στον όμιλο. Ακόμη και μετά την ήττα, οι πρωταθλητές Ρουμανίας εισέπραξαν θερμό χειροκρότημα από τους φιλάθλους που γέμισαν τις εξέδρες.

Σημείο-κλειδί: Η Unicaja είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο μέρος, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν ώθηση από το ενθουσιώδες κοινό τους και ο Elijah Stewart μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου, 63-66, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε.

Η Unicaja χρειαζόταν έναν ήρωα και τον βρήκε στο πρόσωπο του νεοαποκτηθέντος Cameron Oliver. Ο Αμερικανός φόργουορντ έβαλε τρίποντο, πήρε και φάουλ και σίγησε το κοινό βάζοντας φρένο στο μομέντουμ της Cluj.

Ο Alberto Diaz έβαλε το μοναδικό τρίποντό του στο παιχνίδι και μείωσε σε 65-78 δύο λεπτά πριν από το τέλος, αλλά η Unicaja είχε κλειδώσει ήδη και τη νίκη και τη διαφορά πόντων.

Ήρωας του αγώνα Ο Cameron Oliver έμοιαζε ασταμάτητος ερχόμενος από τον πάγκο, καθώς είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και +21 με εκείνον στο παρκέ. Ο Oliver είναι ακόμη μόλις 25 ετών, ενώ είχε αγωνιστεί ξανά σε ευρωπαϊκή ομάδα τη σεζόν 2019-20, στην Ironi Ness Ziona του Ισραήλ τη σεζόν 2019-20.

Στη συνέχεια, πήγε στην Αυστραλία, πριν δοκιμάσει την τύχη του σε Houston Rockets και Atlanta Hawks. Έπειτα συμφώνησε με την Malaga για το υπόλοιπο της σεζόν και μοιάζει ικανός για double-double κάθε φορά που πατά το παρκέ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Ήταν μία μάχη μεταξύ διαφορετικών στιλ, καθώς πριν από το ματς η Unicaja δεχόταν 96.3 πόντους ανά 100 κατοχές κι ήταν η καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης. Από την άλλη, η U-BT Cluj Napoca ήταν η μοναδική ομάδα που έχει σημειώσει 90 ή περισσότερους πόντους σε τέσσερα ματς της φετινής διοργάνωσης. Πάντως, στην εν λόγω μάχη, κυριάρχησε τελικά η άμυνα.

Η Unicaja κράτησε την Cluj μόλις στο 37% εντός πεδιάς, περιορίζοντας την στις 18 ασίστ και υποχρεώνοντάς την σε 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 44, 22 και 9 σε αυτές τις κατηγορίες.

Συμπέρασμα: Με την Prometey να αποχωρεί από την διοργάνωση, η μεγάλη νίκη της U-BT Cluj Napoca απέναντί της δεν έχει πια αξία. Ο Stefan Bircevic είχε 17 πόντους, ενώ ο Elijah Stewart σημείωσε 12 από τους 13 του πριν από την ανάπαυλα.

Η αποχώρηση της Prometey άνοιξε την πόρτα ώστε η Unicaja να μπορέσει να κλέψει την πρωτιά, τη στιγμή που ένα ματς απομένει για κάθε μία από αυτές τις δύο ομάδες. Αμφότερες θα ταξιδέψουν στο Βέλγιο για να αντιμετωπίσουν την Filou Oostende. Οι πρωταθλητές Βελγίου έχουν ελπίδες και με δύο νίκες θα μπορούσαν να βρεθούν στα Προημιτελικά.

Είπαν:

”Νιώθω ότι εκτελέσαμε πολύ καλά το πλάνο μας. Κάποιες φορές δυσκολευτήκαμε, αλλά βοηθήσαμε πολύ ο ένας τον άλλον. Χρειαζόμασταν πολύ αυτή τη νίκη. Είμαι ακόμη νέος στην ομάδα και ο προπονητής προσπαθεί να μου εξηγήσει όσα περισσότερα πράγματα γίνει. Ήξερα πως η αντίπαλός μας ήταν αήττητη στην έδρα της. Πρόκειται για μία σπουδαία ομάδα, που παίζει εξαιρετικό μπάσκετ κι έτσι είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη που πετύχαμε." - Cameron Oliver, Unicaja

”Ξέραμε ότι αν μπούμε στο παιχνίδι με το σωστό rotation και πάρουμε την απαραίτητη ενέργεια από τον πάγκο, θα έχουμε τις πιθανότητές μας για τη νίκη. Αυτό συνέβη τελικά. Δυσκολευτήκαμε στην δεύτερη περίοδο, κάναμε λάθη, αλλά καταφέραμε να μείνουμε στο ματς. Στο δεύτερο μέρος, κάναμε τη δουλειά μας, μείναμε ψύχραιμοι κι ελέγξαμε τα ριμπάουντ. Στο τέλος, δεν είχαν την ενέργεια να αντέξουν στην άμυνά μας." - Προπονητής της Unicaja, Ibon Navarro

”Ευχαριστούμε όλους όσοι ήρθαν στο γήπεδο να μας στηρίξουν. Προσπαθήσαμε να δείξουμε το καλύτερό μας πρόσωπο, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να συνεχίσουμε τη μάχη μας για το top eight." - Stefan Bircevic, U-BT Cluj Napoca

”Ήταν δύσκολο ματς, κόντρα σε μία πραγματικά καλή ομάδα. Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι μέχρι τα τελευταία τέσσερα λεπτά. Έφτιαξαν διαφορά 12 πόντων σε εκείνο το σημείο κι εκεί τελείωσαν όλα. Αυτό το διάστημα μας πλήγωσε πολύ." - Προπονητής της U-BT Cluj Napoca, Mihai Silvasan