05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
09/03/2022

Η Rytas Vilnius άντεξε κόντρα στην SIG Strasbourg με νικητήριο σουτ

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Γαλλία) – Η SIG Strasbourg πάλεψε να επιστρέψει από το -20, αλλά η ανατροπή της έμεινε στην μέση, με ένα νικητήριο τρίποντο να χαρίζει στην Rytas Vilnius την εκτός έδρας νίκη με 73-71.

Η Strasbourg παρατάχθηκε χωρίς τους παίκτες-κλειδιά John Roberson (17.4 πόντοι, 1.4 ριμπάουντ, 4.4 ασίστ, 1.1 κλεψίματα κατά μέσο όρο), Jaromir Bohacik (9.5 πόντοι, 3.2 ριμπάουντ, 1.6 ασίστ κατά μέσο όρο) και Yannis Morin (8.4 πόντοι, 3.2 ριμπάουντ κατά μέσο όρο).

Σημείο-κλειδί: Η Strasbourg δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο και ήταν πίσω με 38-23 στην ανάπαυλα. Η εν λόγω συνθήκη συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με την Strasbourg να βρίσκεται ακόμη και στο -20. Πάντως, κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα (44-51) περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η Rytas έτρεξε σερί 8-0 για να κλείσει την περίοδο με σκορ 59-44.

Μία μεγάλη τέταρτη περίοδος με επί μέρους 27-14 έβαλε ξανά την Strasbourg στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα, οι Γάλλοι κατάφεραν ακόμη και να προηγηθούν με 71-70, αλλά ένα τρίποντο του Mindaugas Girdziunas στο φινάλε, έδωσε στην Rytas τη νίκη.

Ήρωας του αγώνα: Ο Arnas Butkevicius είχε ένα πολύ καλό παιχνίδι για την Rytas, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4/4 προσπάθειες εντός πεδιάς και 2/2 τρίποντα.

Ο Arnas Butkevicius μαρκάρει τον παίκτη της Strasbourg, Jordan Howard

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Rytas είχε 15 περισσότερους πόντους από την Strasbourg πίσω από την γραμμή του τριπόντου, αφού σημείωσε 13 τρίποντα έναντι 8 της Strasbourg.

Οι ελεύθερες βολές αποδείχθηκαν κλειδί σε ένα τόσο κλειστό ματς που κρίθηκε στο τέλος, με την Strasbourg να έχει μόλις 5/11 ελεύθερες βολές.

Η Rytas πήρε 24 πόντους από τον πάγκο της, με τους Butkevicius (11 πόντοι), Jarvis Williams (8 πόντοι) και Girdziunas (5 πόντοι) να τους σημειώνουν.

Συμπέρασμα: Στο πρώτο του ματς με την Strasbourg, ο Jordan Howard ξεχώρισε με 21 πόντους, 7/14 σουτ και 4/7 τρίποντα. Οι 13 από τους πόντους του ήρθαν στην τελευταία περίοδο, όταν προσπάθησε να οδηγήσει την ομάδα του σε μεγάλη ανατροπή.

Ο Jean-Baptiste Maille έχει επίσης 10+ πόντους, 5+ ριμπάουντ και 5+ ασίστ στα δύο τελευταία του παιχνίδια με την Strasbourg για το BCL, ενώ δεν είχε καταφέρει κάτι τέτοιο στις προηγούμενες 25 συμμετοχές του στη διοργάνωση.

Η Strasbourg έχει πλέον ρεκόρ 2-2 στον Όμιλο L και παρά την ήττα, διατήρησε το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με την Rytas. Η γαλλική ομάδα θα φιλοξενήσει την Falco Szombathely στο επόμενο παιχνίδι της, την προσεχή Δευτέρα.

Η Rytas έχει επίσης ρεκόρ 2-2, αλλά είναι από κάτω στην ισοβαθμία με τους Γάλλους. Οι Λιθουανοί θα φιλοξενήσουν την Lenovo Tenerife την προσεχή Τρίτη.