05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
15/03/2022

Ο Salin των εκτός έδρας ματς χτύπησε ξανά για την Tenerife - Στα Προημιτελικά οι Ισπανοί και η SIG Strasbourg

ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Λιθουανία) - Ο Sasu Salin είναι σταθερά καυτός εκτός έδρας και η Rytas Vilnius το έμαθε από πρώτο χέρι την Τρίτη. Ο Φινλανδός γκαρντ οδήγησε την Lenovo Tenerife σε μία μεγάλη νίκη, με την οποία κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο και την πρόκριση στα Προημιτελικά, μαζί με την δεύτερη SIG Strasbourg.

Η Tenerife πέρασε από την έδρα της Rytas με 83-64, ανέβηκε στο 5-0 και πλέον απομένει ένα διαδικαστικό παιχνίδι. Η SIG Strasbourg θα τερματίσει από πίσω της, ο,τι κι αν συμβεί την τελευταία αγωνιστική, καθώς έχει το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία με την Rytas Vilnius στο 3-3.

Σημείο-κλειδί: Η στιγμή που το αεροπλάνο απογειώθηκε από την Ισπανία. Ο Sasu Salin ήξερε πως θα κάνει ακόμα μία μεγάλη εκτός έδρας εμφάνιση στο Basketball Champions League και είχε ήδη πέντε τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο για το 52-26 της Tenerife.

Δεν υπήρχε κάποια μεγάλη ανατροπή στην επανάληψη. Η Lenovo Tenerife μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο, φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 29 πόντους, με αποτέλεσμα να μην αφήσει κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους.

Ήρωας του αγώνα: Ο Sasu Salin είχε 23 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής, βάζοντας 7/13 τρίποντα. Ο έχει βάλει τα περισσότερα τρίποντο στο φετινό BCL (45) και θα ήταν στην δεύτερη θέση ακόμη κι αν μετρούσαν μόνο τα επτά εκτός έδρας ματς.

Ο Dee Bost της Galatasaray Nef έχει πετύχει 38 τρίποντα, ο -εκτός έδρας - Salin έχει 33, και ο David Holston της JDA Dijon 31.

Ο Salin κυνηγά τώρα το ρεκόρ όλων των εποχών για τρίποντα σε μία σεζόν του BCL. Αυτό ανήκει στον Gabe York, που είχε βάλει 57 τη σεζόν 2017-18.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η άμυνα της Rytas κοντά στο καλάθι δεν υπήρχε στο παιχνίδι. Η Tenerife είχε 21/29 δίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι έβαλαν 23 σουτ συνολικά. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά καθώς, εκτός του Salin, η Rytas έκανε καλή δουλειά στην αναχαίτιση των σουτέρ της Tenerife, που είχαν μόλις 3/14 τρίποντα.

Συμπέρασμα: Η Tenerife έχει επιστρέψει στην καλύτερη εκδοχή της, ο Marcelinho Huertas ήταν ξανά ο ενορχηστρωτής με 16 πόντους και 6 ασίστ σε λιγότερα από 20 λεπτά, οι Giorgi Shermadini και Kyle Wiltjer είχαν από 11 πόντους και 4 ριμπάουντ έκαστος με αντίστοιχο χρόνο συμμετοχής και κάπως έτσι ο Txus Vidorreta έκανε ακόμη ένα βήμα προς το Final Four που θα διεξαχθεί στην γενέτειρα του, το Μπιλμπάο.

Η Rytas πήρε 12 πόντους από τον Tanner Leissner, αλλά ακόμη σκέφτεται την χαμένη διαφορά στο Στρασβούργο την προηγούμενη εβδομάδα. Αν είχε αντέξει για να πάρει μεγαλύτερη νίκη, θα είχε ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, αλλά εκείνο το +2 δεν αρκέ για κάτι τέτοιο.