05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
12/01/2022

Η Strasbourg συνεχίζει - Ο ΠΑΟΚ έμεινε εκτός χάνοντας τις βολές της νίκης

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (Ελλάδα) - Δεν θα μπορούσε να γίνει πιο οριακό. Ο ΠΑΟΚ mateco είχε τρεις βολές όντας στο -2 και την ευκαιρία να επικρατήσει και να στείλει τη σειρά ξανά στην Γαλλία. Ωστόσο, ο David DiLeo έχασε δύο βολές, ο χρόνος εξέπνευση και η SIG Strasbourg πανηγύρισε τη νίκη με 80-79 και την πρόκριση στην Φάση των 16.

Σημείο-κλειδί: Ο ΠΑΟΚ είχε ένα προβάδισμα πέντε πόντων πριν από την έναρξη της τέταρτης περιόδου, αλλά αυτό εξανεμίστηκε χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του John Roberson. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ έβαλε τρία σερί τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έπειτα προσέθεσε ακόμη τρεις βολές, αλλά και το καλάθι που έβαλε μπροστά την ομάδα του με 80-78.

Ο ΠΑΟΚ mateco εφάρμοσε ένα σύστημα για τον David DiLeo, που έχασε το πρώτο τρίποντο, αλλά πήρε επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ και τρεις βολές, ενώ απέμενε 1.8”.

Ο DiLeo, που είχε χάσει δύο βολές σε όλη τη διάρκεια της σεζόν 2020-21, και σουτάρει με 20/21 στο ελληνικό πρωτάθλημα φέτος, αστόχησε στην πρώτη κι έτσι ο ΠΑΟΚ έχασε τη δυνατότητα για νίκη.

Τελικά, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα. Αφού έβαλε τη δεύτερη βολή, ο DiLeo έχασε την τρίτη και ο χρόνος τελείωσε στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί εδώ η ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ.

Ήρωας του αγώνα: Ο Jarell Eddie έκανε ένα ακόμη σπουδαίο πρώτο ημίχρονο και ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, αλλά στην τέταρτη περίοδο μίλησε ο John Roberson. Ο πόιντ γκαρντ των Γάλλων είχε απουσίασει από το πρώτο ματς, αλλά βγήκε μπροστά στην Θεσσαλονίκη σημειώνοντας 14 από τους 16 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία του και σε αυτό έπαιξαν ρόλο τα 6/21 τρίποντα και 19/26 βολές, ιδιαίτερα σε σύγκριση με τα 12/29 τρίποντα και τις 16/20 βολές της SIG.

Συμπέρασμα:Η SIG Strasbourg πήρε δύναμη από το ρόστερ της και καθάρισε τη σειρά στα δύο ματς. Τώρα θα συναντήσει τις Falco Szombathely και Rytas Vilnius στον Όμιλο L, ενώ θα προστεθεί και ο νικητής της σειράς Lenovo Tenerife v Pinar Karsiyaka.

Είπαν:

”Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, μας το έκανε πολύ δύσκολο. Ο προπονητής μας είπε να μείνουμε ενωμένοι και τα καταφέραμε. Αντιδράσαμε στο σερί τους και ο (John) Roberson βγήκε μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ανυπομονούμε για την επόμενη φάση. Μας τιμά η παρουσία μας εκεί και θεωρώ πως μπορούμε να τα βάλουμε κόντρα σε όλους." - DeAndre Lansdowne, SIG Strasbourg

”Πρέπει να δώσω τα εύσημα στον ΠΑΟΚ, που ξέρω ότι έχει περάσει δύσκολες καταστάσεις τους τελευταίους μήνες, αλλά έδειξε καρδιά σήμερα." - SIG Strasbourg head coach Lassi Tuovi

”Προσπαθήσαμε πολύ, κάναμε σπουδαία προσπάθεια για 35-36 λεπτά. Στο τέλος, δεν είχαμε απάντηση στην αντίδρασή τους." - Vlado Jankovic, PAOK mateco