05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
04/01/2022

Ο Markel Starks έλαμψε και η Igokea πήρε το πάνω χέρι κόντρα στην Oostende

ΛΑΚΤΑΣΙ (Βοσνία Ερζεγοβίνη) - Η Igokea m:tel παρατάχθηκε χωρίς τους De'Shawn Stephens, Dalibor Ilic και Stefan Djordjevic, αλλά πήρε εμφάνιση καριέρας από τον Nikola Tanaskovic και σημαντική συνεισφορά από τον Markel Starks για να νικήσει την Filou Oostende με 87-72 και να κάνει το 1-0 στη σειρά των Play-In.

Η Filou Oostende είχε επίσης απουσίες, καθώς δεν αγωνίστηκε ο πόιντ γκαρντ Phil Booth. Ο Αμερικανός αναμένεται να είναι διαθέσιμος στο δεύτερο ματς, επί βελγιού εδάφους, την επόμενη εβδομάδα.

Σημείο-κλειδί: Η Igokea έκανε μία πολύ καλή τρίτη περίοδο, με τον Marko Josilo να σημειώνει διαδοχικά τρίποντα, αλλά οι πρωταθλητές Βελγίου απάντησαν και μείωσαν ακόμη και σε 72-66.

Είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο, αλλά ένα λάθος στο τρανζίσιον οδήγησε στο δυναμικό κλείσιμο του αγώνα από την Igokea. Οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν τίποτα εύκολο στην συνέχεια της αναμέτρησεις κι έβαλαν τα καθοριστικά σουτ, με τους Aleksa Radanov και Markel Starks.

Η Oostende σημειώσε μόλις δύο πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, ενώ οι νικητές κατάφεραν να σημειώσουν 15.

Ήρωες του αγώνα: Δεν είναι κάτι πολύ σύγχρονο να βλέπεις έναν σκόρινγκ γκαρντ που δεν έχει καλό ποσοστό στο τρίποντο, αλλά ο Starks θυμίζει παίκτη των 1990s. Είχε 16 πόντους με 8/11 δίποντα και καμία προσπάθεια τριών πόντων, ενώ μοίρασε και 7 ασίστ, έχοντας για σημείο αναφοράς κοντά στο καλάθι τον Nikola Tanaskovic.

Ο 24χρονος σέντερ είχε συνολικά 15 πόντους πριν από τον αγώνα, αλλά σε αυτόν μέτρησε 21 με 10/13 σουτ, θεαματικά καρφώματα, αλλά και 3 κοψίματα. Ο Tanaskovic, που έχει πετύχει διψήφιο αριθμό πόντων μόνο σε δύο ματς της Αδριατικής λίγκας, έχει πλέον μεγαλύτερο ρόλο με τους Stephens, Ilic και Djordjevic εκτός δράσης.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Igokea m:tel υποχρέωσε σε 16 λάθη την Oostende και πήρε 21 πόντους από αυτά, προστατεύοντας έτσι το αβαντάζ έδρας που έχει στα Play-In.

Συμπέρασμα:Η Oostende θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τη σειρά στο Βέλγιο την επόμενη εβδομάδα και να την οδηγήσει σε τρίτο ματς στο Λακτάσι.

Είπαν:

”Ήταν δύσκολα και για τις δύο ομάδες, καθώς μας έλειπαν σημαντικοί παίκτες. Το διαχειριστήκαμε στο ξεκίνημα, αλλά είχαμε κάποια προβλήματα στο επιθετικό ριμπάουντ και δεν καταφέραμε να έχουμε μεγαλύτερο προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο πετύχαμε 30 πόντους, ενώ δεχθήκαμε 29 μόνο στην τρίτη περίοδο. Αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα. Το δεύτερο ματς είναι ζωής ή θανάτου για εμάς." - Simon Buysse, Filou Oostende

”Μας λείπει αγωνιστικός ρυθμός. Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό, αλλά η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική. Δεχθήκαμε εύκολους πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπαθήσαμε να μείνουμε κοντά, αλλά ένα λάθος έπαιξε κομβικό ρόλο. Η σκληράδα της Igokea μας δυσκόλεψε." - Προπονητής Filou Oostende, Dario Gjergja

”Βγήκαμε στο παρκέ ξέροντας πως μας λείπουν τρεις ψηλοί, αλλά θέλαμε να παλέψουμε. Για να διαγράψουμε αυτό το μειονέκτημα στα μεγέθη, οι γκαρντ μας έκαναν εξαιρετική δουλειά στο να μαρκάρουν στο low post μετά τις αλλαγές. Στην επίθεση, είχαμε το πλάνο μας, το εκτελέσαμε και πήραμε μία μεγάλη νίκη. Δεν θα επαναπαυθούμε όμως εν όψει του δεύτερου ματς." - Nikola Tanaskovic, Igokea m:tel

”Προετοιμάζοντας αυτό το ματς, ήμασταν αρκετά αισιόδοξοι. Είχαμε όμως αρκετά προβλήματα με παίκτες που δεν μπορούσαν να αγωνιστούν. Καταλήξαμε να έχουμε λίγο χρόνο για να προσαρμοστούμε σε αυτό. Δεν είμαστε η Real Madrid, αλλά δεν είμαστε και κακοί." - Marko Barac, assistant coach της Igokea m:tel, που ανέλαβε τα ηνία λόγω απουσίας του Dragan Bajic