05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
21/01/2022

Απίθανη ανατροπή: Το σερί 18-0 Oostende οδήγησε εκτός συνέχειας την Igokea

ΛΑΚΤΑΣΙ (Βοσνία Ερζεγοβίνη) - Όλα έδειχναν πως για άλλη μία φορά θα πανηγυρίσουν οι γηπεδούχοι, όταν η Igokea m:tel βρέθηκε στο +11, έξι λεπτά πριν το τέλος. Όμως η Filou Oostende επέστρεψε με εντυπωσιακό σερί 18-0 νικώντας το Game 3 στην Βοσνία με 83-77 και παίρνοντας την πρόκριση για τη Φάση των 16.

Είναι η πρώτη φορά φέτος που η Oostende πέτυχε λιγότερους από 85 πόντους και κέρδισε το ματς, ενώ είχε ρεκόρ 0-4 πριν από αυτό και 4-0 όταν σημείωνε πάνω από 85 πόντους. Η Igokea ηττήθηκε μόλις για τρίτη φορά εντός έδρας στο BCL, ενώ είχε ρεκόρ 8-2 μέχρι πρότινος.

Σημείο-κλειδί: Η Igokea ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αποκτώντας μεγάλα αβαντάζ. Όλα έδειχναν ότι το ματς είχε τελειώσει, όταν το λέι απ Nikola Tanaskovic διαμόρφωσε το 73-62, έξι λεπτά πριν από τη λέξη.

Ωστόσο, ο Phil Booth είχε άλλα πλάνα. Έχασε το πρώτο ματς στο Λακτάσι λόγω κάποιων γραφειοκρατικών ζητημάτων κι αυτό μάλλον του έδωσε ένα έξτρα κίνητρο. Μία ασίστ για τρίποντο, δύο δικά του τρίποντα, μία τάπα και ένα ακόμη καλάθι έβαλαν την Oostende μπροστά με 74-73.

Μόλις ο Booth έκανε το κομμάτι του, οι Dusan Djordjevic και Levi Randolph ανέλαβαν να τελειώσουν το ματς ανεβάζοντας το σερί σε 18-0 και κλειδώνοντας τη νίκη-πρόκριση για τους πρωταθλητές Βελγίου.

Ήρωας του αγώνα: Ο Levi Randolph έκανε σπουδαία δουλειά με 22 πόντους, αλλά τα όσα έκανε ο Phil Booth στην τελευταία περίοδο έδειξαν ξανά τη νοοτροπία νικητή που διαθέτει. Ο δις πρωταθλητής NCAA ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Igokea είχε μία σχετικά καλή μέρα στα στους με 31/66, αλλά η Oostende τα πήγε ακόμη πιο καλά. Μπήκε στο ματς ως τρίτη καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης και απέδειξε τη δυναμική της με 27/42 και ποσοστό 63%.

Συμπέρασμα: Η Igokea ολοκλήρωσε την πορεία της, αφού παρά τις σπουδαίες εμφανίσεις παικτών όπως οι Markel Starks, De'Shawn Stephens και Dalibor Ilic, δεν θα βρεθεί για δεύτερη διαδοχική σεζόν στη Φάση των 16.

Η Oostende θα μπει τώρα στον Όμιλο K, μαζί με τις Unicaja, U-BT Cluj Napoca και τη νικήτρια του ζευγαριού Jerusalem v Prometey.