05 Οκτωβρίου, 2021
15 Μαΐου, 2022
10/02/2022

Το ξέσπασμα της Hapoel U-NET Holon στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τη νίκη επί της MHP Riesen Ludwigsburg

ΧΟΛΟΝ (Ισραήλ) – Έπειτα από ένα μέτριο ξεκίνημα στον αγώνα, η Hapoel U-NET Holon ανέβασε τέμπο στο δεύτερη ημίχρονο και ξέφυγε από την from MHP Riesen Ludwigsburg για την πρώτη νίκη της στη Φάση των, με σκορ 69-51.

Οι 51 πόντοι της Ludwigsburg ήταν η χαμηλότερη επίδοση στη φετινή διοργάνωση.

Σημείο-κλειδί: Και οι δύο ομάδες δυσκολεύονται να βρουν στόχο στο πρώτο μέρος, αλλά η Holon απέκτησε ρυθμό στο δεύτερο, με τον Tyrus McGee να έχει 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με 4/4 τρίποντα.

Αν και ήταν μπροστά μόλις με τρεις πόντους μετά τις πρώτες τρεις περιόδους, η Holon πάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 19 πόντων.

Ήρωες του αγώνα: McGee και Joe Ragland ήταν οι καταλύτες για τους Ισραηλινούς απόψε, με τον McGee να σημειώνει 19 πόντους με 5 ριμπάουντ, 7/14 σουτ και 5/11 τρίποντα, ενώ ο Ragland είχε double-double με 10 πόντους και 14 ασίστ (οι περισσότερες που έχει δώσει παίκτης φέτος στο BCL και οι περισσότερες μετά τις 4 Νοεμβρίου του 2020, όταν ο Marco Spissu είχε 15 με την Dinamo Sassari κόντρα στην Lenovo Tenerife).

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Holon πήρε πολλά από τον πάγκο τους και συγκεκριμένα 34 πόντους (έναντι μόλις 6 της Ludwigsburg που ισοφάρισε τη χαμηλότερη επίδοση). Η Ludwigsburg τα βρήκε σκούρα σε όλους τους τομείς αφού είχε 14 λιγότερες ασίστ (24-10) και δέχθηκε 18 περισσότερους πόντους από τη γραμμή του τριπόντου.

Αν και πήρε 10 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ από την Holon, η Ludwigsburg ήταν πίσω και σε πόντους δεύτερης ευκαιρίας με 17-13. Η Holon είχε 9 κοψίματα, με τον Michale Kyser να είναι υπεύθυνος για 5 από αυτά.

Οι 9 τάπες είναι η καλύτερη επίδοση στη φετινή διοργάνωση και συνολικά μετά τις 8 Δεκεμβρίου του 2020, όταν η Fortitudo Bologna είχε 11.

Συμπέρασμα: Η Holon έχει ρεκόρ 1-1 και, για την επόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει την Galatasaray Nef (0-1) στις 8 Μαρτίου.

η Holon έχει τώρα πέντε νίκες σε έξι εντός έδρας ματς για το φετινό BCL κι αυτή είναι η πρώτη φορά που φτάνει σε τέτοια επίδοση.

Η Ludwigsburg είναι στο 1-1 και ακολουθεί για εκείνη το εκτός έδρας ματς με την JDA Dijon (2-1) στις 9 Μαρτίου.