15 Μαΐου, 2022
13/12/2021
Game Report

Η EWE Baskets Oldenburg δεν τα κατάφερε κόντρα στην Rytas Vilnius παρά την προσπάθεια στο τέλος

ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Λιθουανία) - Αφού νίκησε την EWE Baskets Oldenburg με 71-69, η Rytas Vilnius εξασφάλισε ότι η σεζόν της θα συνεχιστεί και πέρα από τη φάση των ομίλων, αφού κλείδωσε θέση τουλάχιστον στο Play-In.

Η Rytas μπορεί ακόμη και να κερδίσει τον Όμιλο H και να βρεθεί απευθείας στη Φάση των 16.

Σημείο-κλειδί: Η Rytas πήρε το μεγαλύτερο αβαντάζ της με 12 πόντους στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, αλλά η Oldenburg δεν άφησε το παιχνίδι να της ξεφύγει, μειώνοντας γρήγορα στους δύο.

Η Oldenburg συνέχισε να είναι πίσω στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά διατηρούσε την απόσταση σε μονοψήφια επίπεδα.

Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει, επικράτησε τρέλα, καθώς η Oldenburg έκανε δύο κλεψίματα και βρήκε ισάριθμα καλάθια, διευρύνοντας το σερί της σε 8-0 και μειώνοντας σε 69-70.

Ο Vaidas Kariniauskas της Rytas είχε 1/2 ελεύθερες βολές κι αυτό έδωσε ακόμη περισσότερες ελπίδες στην Oldenburg, αλλά το νικητήριο σουτ που επιχείρησε ο Cameron Clark δεν βρήκε στόχο.

Ήρωες του αγώνα: Ο Gytis Radzevicius είχε double-double με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, αλλά και 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Ο Radzevicius είχε 5/9 σουτ εντός πεδιάς και τέλειωσε το ματς με 23 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Gytis Radzevicius

Ο Maurice Ndour ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, καθώς επίσης είχε 6/13 σουτ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Oldenburg πήρε μόλις ένα επιθετικό ριμπάουντ περισσότερο από την Rytas (13-12), αλλά την κέρισε με 17-8 σε πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Η Rytas είχε ένα μικρό αβαντάζ στα συνολικά ριμπάουντ (36-33), ενώ υπερτερούσε και στις ασίστ με 16 έναντι 10.

Η Rytas είχε περισσότερες ευκαιρίες από την γραμμή των βολών μετρώντας 16/21, ενώ η Oldenburg είχε μόλις 5/9.

Οι δύο ομάδες τα βρήκαν σκούρα στο τρίποντο και είχαν αθροιστικά εφτά εύστοχα (Πέντε η Rytas, δύο η Oldenburg) και ο Kariniauskas σημείωσε τρία από αυτά της Rytas.

Συμπέρασμα: Ο Tai Odiase ξεχώρισε για την Oldenburg με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Phil Pressey είχε 10 πόντους και 6 κλεψίματα, δύο εκ των οποίων στο φινάλε.

Η Rytas είναι τώρα στο 3-2 και βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου H μέχρι τουλάχιστον να αγωνιστεί η Hereda San Pablo Burgos αύριο.

Στις 21 Δεκεμβρίου, οι Λιθουανοί θα ταξιδέψουν στην έδρα της Hereda San Pablo Burgos για το ματς που θα κρίνει τον νικητή του ομίλου.

Η Oldenburg είναι τώρα στο 1-4 και βρίσκεται στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Για την τελευταία αγωνιστική, οι Γερμανοί θα αγωνιστούν στην έδρα της Besiktas Icrypex στις 21 Δεκεμβρίου.

Είπαν: ”Η στήριξη του κόσμου ήταν πολύ σημαντική," είπε ο Radzevicius. “Είναι μεγάλη η χαρά όταν παίζεις σε μία τέτοια ατμόσφαιρα και οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο μας."

Ο Ndour μίλησε στη συνέχεια για τους παράγοντες-κλειδιά που έφεραν τη νίκη.

”Νομίζω η άμυνα. Η άμυνα και η αυτοθυσία,” ανέφερε. “Ξέραμε ότι ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσουμε. Δίνω τα εύσημα στους προπονητές γιατί ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι γι’ αυτό το παιχνίδι και μολονότι στην τρίτη περίοδο οι αντίπαλοι μας πλησίασαν πολύ, καταφέραμε να μείνουμε προσηλωμένοι."

”Στο πρώτο ημίχρονο, πήραν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και πήγαν αρκετές φορές στη γραμμή των βολών," τόνισε ο Odiase. “Έπρεπε να παίξουμε περισσότερο ομαδικά. Στο δεύτερο ημίχρονο το κάναμε, αλλά πρέπει να παίζουμε σωστά για 40 λεπτά."