15 Σεπτεμβρίου, 2020
01 Ιανουαρίου, 2021
22/09/2020
News

Neptunas και Tsmoki-Minsk θα παλέψουν στον τελικό του Ομίλου D των Προκριματικών

ΜΠΟΤΕΒΓΚΑΡΝΤ (Βουλγαρία) - Tsmoki Minsk και Neptunas Klaipeda θα αναμετρηθούν την Πέμπτη για μία θέση στην Κανονική Περίοδο του Basketball Champions League, που περιμένει τον νικητή του Ομίλου D των Προκριματικών.

Στους Ημιτελικούς της Τρίτης, οι πρωταθλητές Λευκορωσίας νίκησαν με 73-65 την οικοδέσποινα Balkan Botevgrad, ενώ η Neptunas κατάφερε να επιβληθεί της πρωτάρας London Lions με σκορ 77-73.

Neptunas Klaipeda 77-73 London Lions

Η Neptunas άντεξε απέναντι στους φιλόδοξους London Lions και νίκησε με 77-73 σε ένα συναρπαστικό φινάλε εξασφαλίζοντας θέση στον τελικό του Ομίλου D. Έτσι, διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για να αγωνιστεί πέμπτη διαδοχική σεζόν στο Basketball Champions League.

Η λιθουανική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει ευρύ προβάδισμα ασφαλείας και οι Lions, παρά το γεγονός πως αγωνίζονταν για πρώτη φορά στην Ευρώπη, έφτασαν κοντά στη μεγάλη έκπληξη.

Οι Lions πέρασαν μπροστά με 63-58 στα μισά της τελευταίας περιόδου, αλλά η Neptunas αντέδρασε άμεσα και ο Klaidas Metrikis έβαλε ένα τρίποντο, τρία λεπτά πριν από το τέλος, κι ακολούθησαν δυο βολές στην επόμενη κατοχή για το 71-65 των Λιθουανών.

Η λονδρέζικη ομάδα είχε ακόμη βενζίνη στο ντεπόζιτο και ο Dirk Williams σημείωσε τρίποντο για την ισοφάριση στους 73 πόντους, 44 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε.

Ο προπονητής της Neptunas κάλεσε timeout και ο Norbertas Giga πρωταγωνίστησε στην πιο καθοριστική φάση, καθώς πήρε το ριμπάουντ από το χαμένο σουτ του Zygimantas Janavicius, κέρδισε φάουλ και έβαλε δυο βολές βάζοντας μπροστά τη λιθουανική ομάδα.

Giga και Dziugas Slavinskas σημείωσαν από 15 πόντους ο καθένας για την Neptunas με τον πρώτο μάλιστα να μετρά και 14 ριμπάουντ για το double-double. Για τους Lions, o Matthew Bryan-Amaning ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και έφτασε κοντά στο double-double μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ.

Tsmoki-Minsk 73-65 Balkan Botevgrad

Η Tsmoki-Minsk αξιοποίησε ένα επί μέρους 18-6 στην τρίτη περίοδο για να ξεφύγει της Balkan Botevgrad κι άντεξε ώστε να επικρατήσει τελικά με 73-65 κόντρα στην οικοδέσποινα του ομίλου, κλείνοντας θέση για τον τελικό της Πέμπτης.

Ο Aliaksei Trastsinetski έβαλε καλάθι με σουτ για να σφραγίσει το ξέσπασμα της Minsk στην τρίτη περίοδο και χάρισε στους Λευκορώσους το μεγαλύτερο προβάδισμά τους, 50-36, με 3:20 να μένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Balkan είχε ακόμη αντοχές για μια τελευταία απόπειρα ανατροπής και μείωσε στον πόντο, 59-58, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε.

Στην επόμενη κατοχή, όμως, ο Rob Lowery έβαλε καλάθι κι έτσι ξεκίνησε σερί 9-0 για την Minsk, κρατώντας τους Βούλγαρους σε απόσταση μέχρι τέλους.

Ο Kris Clyburn ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Minsk με 19 πόντους, ενώ είχε επίσης 4 ριμπάουτ και 3 ασίστ, με τον Maksim Salash να ακολουθεί με double double 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Vladimir Veremeenko να μετρά 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Tajuan Agee της Balkan ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 7/11 σουτ παρά την ήττα της ομάδας του.