15 Σεπτεμβρίου, 2020
01 Ιανουαρίου, 2021
24/09/2020
News

Κεραυνός και Tsmoki-Minsk θα βρεθούν για πρώτη φορά στην Κανονική Περίοδο του BCL

ΛΕΥΚΩΣΙΑ (Κύπρος) και ΜΠΟΤΕΒΓΚΑΡΝΤ (Βουλγαρία) - Κεραυνός και Tsmoki-Minsk πήραν νίκες στους δύο τελικούς των Προκριματικών το βράδυ της Πέμπτης και θα αγωνιστούν στην Κανονική Περίοδο του Basketball Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Η κυπριακή ομάδα επικράτησε της Donar Groningen στον Τελικό του Ομίλου Β στην Λευκωσία, ενώ οι πρωταθλητές Λευκορωσίας έκαμψαν την αντίσταση της Neptunas Klaipeda στον Τελικό του Ομίλου D στο Μπότεβγκαρντ.

Όμιλος B: Kεραυνός 60-57 Donar Groningen

Ο Κεραυνός είχε την τελευταία λέξη στο δραματικό φινάλε μια σκληρής μάχης με την Donar Groningen, την οποία νίκησε με 60-57 για την πρόκριση στην Κανονική Περίοδο.

Η κυπριακή ομάδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά σε ένα ματς που καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων, ήταν αναπόφευκτο το εισιτήριο να κριθεί στο τέλος.

Ο Κεραυνός ήταν μπροστά 58-57, 14 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, όταν ο Andre Williamson είχε 1/2 βολές και έφερε τη διαφορά στους δύο πόντους. Η Donar προσπάθησε να πάει για τρίποντο νίκης αντί για δίποντο ισοφάρισης, αλλά το σουτ του Jarred Ogungbemi-Jackson δεν βρήκε στόχο.

Ο Jesse Hunt πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και κλείδωσε τη νίκη του Κεραυνού από τη γραμμή των βολών.

Ο Brandon Rozzell ξεχώρισε για τους νικητές με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Ogungbemi-Jackson τέλειωσε το ματς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ από την πλευρά των ηττημένων.

Ο Κεραυνός θα παίξει στον Όμιλο Β, όπου θα συναντήσει τις ERA Nymburk, JDA Dijon και Tofas Bursa.

Όμιλος D: Tsmoki-Minsk 69-59 Neptunas Klaipeda

Η Tsmoki-Minsk χρησιμοποίησε ένα σερί 11-0 ανάμεσα στα δύο ημίχρονα για να πάρει το προβάδισμα και να νικήσει την Neptunas με 69-59 και την άμυνα σε πρώτο πλάνο στο δρόμο για μία θέση στο BCL 2020-21.

Η Neptunas ήταν μπροστά με 36-31, όταν ο Maksim Salash είχε 1/2 βολές και ξεκίνησε την αντεπίθεση για την ομάδα από τη Λευκορωσία.

Ο Kris Clyburn, που σημείωσε την υψηλότερη επίδοση σε αξιολόγηση για την Minsk, διεύρυνε το προβάδισμα στο 42-36 με ένα κάρφωμα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου.

Η λιθουανική ομάδα σταμάτησε την επιθετική ξηρασία, επτά λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου, αλλά κατάφερε να σκοράρει μόλις 23 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας σχεδόν απίθανο το σενάριο ανατροπής.

Ο Salash ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και ο Clyburn προσέθεσε 17 πόντους και 5 ασίστ για την Minsk, που υποχρέωσε την Neptunas σε 21 λάθη, από τα οποία πήρε 17 πόντους.

Για την Neptunas μόλις τρεις παίκτες είχαν ποσοστό άνω του 50% εντός πεδιάς και ο Matas Jogela σημείωσε 12 πόντους όντας πρώτος σκόρερ.

Η Minsk θα τοποθετηθεί στον Όμιλο C της Κανονικής Περιόδου, όπου την περιμένουν οι ΑEK, Cholet και Hapoel Holon.