20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
21/10/2020

Η Zaragoza απέφυγε την έκπληξη στην έδρα της Lublin, ο Spissu οδήγησε την Sassari κόντρα στην Galatasaray - Η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η Casademont Zaragoza κυριάρχησε της Pszczólka Start Lublin με 15-6 στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα και χρειάστηκε ένα τρίποντο του DJ Seeley με τη λήξη για να κάμψει την αντίσταση των Πολωνών εκτός έδρας, στην πρεμιέρα των δυο ομάδων για την Κανονική Περίοδο του Basketall Champions League της σεζόν 2020-21.

Στο άλλο παιχνίδι της Τετάρτης, για τον Όμιλο Α, μία εκλπηκτική εμφάνιση του Marco Spissu βοήθησε την Dinamo Sassari να επικρατήσει εύκολα της πρωτάρας στο BCL Galatasaray και να εξασφαλίσει μια σημαντική νίκη.

Pszczólka Start Lublin 85-86 Casademont Zaragoza -- Όμιλος D

Η Casademont Zaragoza επέστρεψε από το -11 στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και ο DJ Seeley έβαλε το τρίποντο με τη λήξη για τη νίκη των Ισπανών με 86-85 στην έδρα της Pszczólka Start Lublin, της πρωτάρας του BCL από την Πολωνία.

Ο Jason Thompson έβαλε ένα γκολ φάουλ στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου και ο Seeley τον ακολούθησε με τρίποντο, ώστε η ισπανική ομάδα να αποκτήσει το μεγαλύτερό της προβάδισμα στη βραδιά, με σκορ 23-10.

Η Lublin είχε δεχθεί 11 πόντους από λάθη μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά μείωσε δραστικά τα λάθη της στο δεύτερο δεκάλεπτο, άρχισε να μειώνει τη διαφορά και ο Lester Medford σημείωσε τέσσερις σερί πόντους για να σφραγίσει σερί 10-0 που έφερε τους Πολωνούς για πρώτη φορά μπροστά, με 52-51, 5:45 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Joshua Sharma πέτυχε λέι απ και ακολούθησε τρίποντο του Martins Laksa, 6:10 πριν από τη λήξη, για το νέο σερί της Lublin που διαμόρφωσε το 77-66, 4:40 πριν το φινάλε με σουτ του Mateusz Dziemba.

Με την Zaragoza να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, ο Nicolas Brussino έκανε μερικά από τα γνωστά ηρωικά του, ώστε να βάλει τους Ισπανούς στη διεκδίκηση, αλλά λίγο μετά την αποβολή του με πέντε φάουλ 21" πριν το τέλος, ο Medford πέτυχε δυο βολές για το 84-80 των γηπεδούχων.

Ο Luka Rupnik κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων, έβαλε όλες τις βολές και ο Kamil Laczynski είχε 1/2 στην άλλη πλευρά. Ο Σλοβένος έτρεξε στην άλλη μεριά του παρκέ, τράβηξε δεύτερο αμυντικό πάνω του κι έδωσε την πάσα στην γωνία για τον Seeley, που ευστόχησε στο νικητήριο τρίποντο στη λήξη του ματς.

Ο Brussino τέλειωσε το ματς με 21 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Dylan Ennis βοήθησε με 17 πόντους, ενώ ο Jason Thompson προσέθεσε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ στη συνολική συγκομιδή της Zaragoza. Για τους μαχητικούς ηττημένους, ο Laksa σημείωσε 17 πόντους και ο Medford άγγιξε το double-double μετρώντας 10 πόντους και 9 ασίστ.

Dinamo Sassari 93-84 Galatasaray -- Όμιλος A

Η Dinamo Sassari πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, καθώς η εντυπωσιακή εμφάνιση του Marco Spissu την οδήγησε στη νίκη με 93-84 επί της Galatasaray στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η δράση της 1ης αγωνιστικής στον Όμιλο A.

Η Sassari ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 15-5, που σφραγίστηκε με τρίποντο του Spissu, 4:56 πριν από την ανάπαυλα, δημιουργώντας διαφορά 18 πόντων, 35-17.

Η ιταλική ομάδα, που κράτησε την Galatasaray μόλις στο 12.5% από τη γραμμή του τριπόντου στο πρώτο ημίχρονο, είχε 52 πόντους στο ζωγραφιστό έναντι 32, ενώ κέρδισε και τη μάχη των ριμπάουντ με 43 έναντι 30.

Ο Daryl Macon πέτυχε ένα τρίποντο, τέσσερα λεπτά ακριβώς πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, που μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους, 57-52, αλλά ο Spissu απάντησε άμεσα με δικό του σουτ τριών πόντων από τη γωνία.

Ο Filip Kruslin πέτυχε τρίποντο, 7:19 πριν από τη λήξη, για να επαναφέρει το διψήφιο προβάδισμα της Sassari, 75-65, και οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το φινάλε.

Ο Spissu τέλειωσε το ματς με 22 πόντους με 6/9 τρίποντα, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 33 μονάδες στην αξιολόγηση κι άγγιξε το προσωπικό ρεκόρ καριέρας του στο BCL. O Justin Tillman ήταν το κλειδί από τον πάγκο των νικητών καθώς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Miro Bilan ακολούθησε με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Galatasaray, ο Brock Motum αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Daryl Macon μέτρησε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ παρά την ήττα.