20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
27/10/2020

Ο Gray των ρεκόρ οδήγησε το Περιστέρι σε τεράστια νίκη στο Βίλνιους - 2η εβδομάδα, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Ο Steven Gray του Περιστερίου έβαλε 10 τρίποντα κι έκανε ρεκόρ στην αξιολόγηση στην ιστορία του BCL για να οδηγήσει την ομάδα του σε νίκη στην έδρα της Rytas Vilnius στον Όμιλο Ε, σε μια βραδιά που η Turk Telekom επιβλήθηκε της Hapoel Jerusalem στο μεγάλο ματς του Ομίλου G, ενώ οι μάχες του Ομίλου F βρήκαν στεναχωρημένους τους γηπεδούχους, αφού Karsiyaka και Bamberg πανηγύρισαν εκτός έδρας.

Rytas Vilnius 88-106 Περιστέρι -- Όμιλος E

Ο Steven Gray πραγματοποίησε την Τρίτη μία από τις καλύτερες ατομικές επιδόσεις που έχουμε δει ποτέ στην ιστορία του BCL και το Περιστέρι έγινε η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει κατοστάρα στη σεζόν 2020-21, πανηγυρίζοντας έτσι το θρίαμβο με 106-88 στην έδρα της Rytas Vilnius.

Ο Αμερικανός γκαρντ συγκέντρωσε 47 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σπάζοντας το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε με 43 ο Keifer Sykes κι έβαλε επίσης 10 τρίποντα για να ισοφαρίσει το σχετικό ρεκόρ σε αγώνα του ΒCL.

Το Περιστέρι ξεκίνησε με σκληρή άμυνα και προηγήθηκε με 11 πόντους στο 7ο λεπτό, αλλά ο Mindaugas Girdziunas ήρθε από τον πάγκο των Λιθουανών και είχε 5/5 τρίποντα στα πρώτα του 9:40 στο παρκέ για να βοηθήσει την ομάδα του να ανατρέψει την κατάσταση.

Η Rytas βρέθηκε μπροστά με 48-41, λίγο πριν από την ανάπαυλα, αλλά αυτή ήταν η τελευταία στιγμή που ήταν μπροστά στο σκορ, καθώς λίγο αργότερα ο Gray πέτυχε το 6ο τρίποντό του για το 51-51 του πρώτου μέρους.

Με το σκορ στο 61-61, 5:57 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έβαλε τρίποντο που έδωσε το έναυσμα για σερί 10-0 της ελληνικής ομάδας, η οποία δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Ο Gray ολοκλήρωσε τον αγώνα με ρεκόρ καριέρας μετρώντας 39 πόντους, 10/13 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Tre McLean προσέθεσε 19 πόντους και ο Marvin Jones κατέγραψε double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Rytas, στο παρθενικό της ματς στο BCL, είχε το πολύ καλό 14/30 στα τρίποντα, αλλά αυτό δεν μπορούσε να προσεγγίσει το εντυπωσιακό 18/30 του Περιστερίου. Ο Chris McCullough άγγιξε το double-double για τους ηττημένους με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Turk Telekom 98-94 Hapoel Bank Yahav Jerusalem -- Όμιλος G

Η Turk Telekom σπατάλησε αβαντάζ 11 πόντων στην τρίτη περίοδο κι έμεινε πίσω με 5 πόντους από την Hapoel Jerusalem σε μία μάχη που όμως βρήκε νικητές τους Τούρκους με 98-94 χάρη σε εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Kyle Wiltjer.

Ο διεθνής Καναδός τέλειωσε το ματς με 33 πόντους και 11/16 σουτ, όντας απολύτως καθοριστικός στα τελευταία λεπτά.

Η τουρκική ομάδα ήταν πίσω με 49-41 πριν από την ανάπαυλα, αλλά έβαλε 30 πόντους σε εννιά λεπτά για να βρεθεί στο 71-62, δύο λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η Hapoel, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Tarik Phillip σφράγισε ένα σερί 23-9 που έβαλε τους Ισραηλινούς σε θέση οδηγού με 85-80, 5:50 πριν από το φινάλε.

Ωστόσο, ο Wiltjer έβαλε τρίποντο μετά από τάιμ άουτ της Turk Telekom αλλάζοντας το μομέντουμ και δυο λεπτά αργότερα ευστόχησε σε ένα δύσκολο σουτ για το 88-87 υπέρ των γηπεδούχων.

Έπειτα από άστοχη προσπάθεια της Hapoel, ο Sam Dekker ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία για το 91-87 κι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στο φινάλε για να φτάσουν στην επικράτηση.

Ο Wiltjer είχε 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, πέρα από τους 33 πόντους, ενώ ο Tyler Ennis μέτρησε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Ισραηλινούς, ο TaShawn Thomas σημείωσε 21 πόντους κατεβάζοντας και 7 ριμπάουντ.

RETAbet Bilbao 72-81 Pinar Karsiyaka -- Όμιλος F

Η Pinar Karsiyaka αξιοποίησε την εμπειρία της απέναντι στην πρωτάρα RETAbet Bilbao κι επικράτησε εκτός έδρας με 81-72 κατά την επιστροφή της στο BCL.

Σε ένα βράδυ που και οι δυο ομάδες δυσκολεύονταν στο μακρινό σουτ και καμία δεν προηγήθηκε με πάνω από 7 πόντους, αντάλλαζαν διαδοχικά χτυπήματα στις πρώτες τρεις περιόδους.

Ωστόσο, η Karsiyaka κράτησε τους γηπεδούχους, που έπαιξαν για πρώτη φορά στο BCL, μόλις στους έξι πόντους στα πρώτα 8' της τέταρτης περιόδου, ενώ ο D.J. Kennedy έβαλε ένα ζευγάρι βολών για το προσπέρασμα των φιλοξενούμενων με 68-67.

Ο Tony Taylor, που ήταν εξαιρετικός για την Karsiyaka προς το τέλος, έβαλε δύο διαδοχικά σουτ για το 78-72, 1:30, πριν το τέλος και κάπου εκεί κρίθηκε ουσιαστικά ο αγώνας οριστικά.

Ο Amath M'Baye ξεχώρισε για την Karsiyaka με 17 πόντους και ο Kennedy σημείωσε double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ondrej Balvin της Bilbao είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Fortitudo Bologna 100-63 Brose Bamberg -- Όμιλος F

Η Brose Bamberg παρέδωσε αμυντικό σεμινάρια στην Μπολόνια και τιμωρούσε κάθε λάθος της Fortitudo για να φτάσει στο επιβλητικό 100-63 στην πρεμιέρα των δυο ομάδων για τον Όμιλο F.

Η γερμανική ομάδα πήρε 35 πόντους από 19 λάθη της Fortitudo και μοίρασε 29 ασίστ επιτρέποντας σε 9 παίκτες να γράψουν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ.

Η Bamberg δεν έδειχνε έλεος στο παιχνίδι, καθώς είχε συνεχώς το πόδι στο γκάζι με αποτέλεσμα να προηγηθεί ακόμη και με 38 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Tyler Larson είχε 23 πόντους και 8 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Dominic Lockhart μέτρησε 19 πόντους και 5 ασίστ. Για την Bologna, ο Stefano Mancinelli ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ παρά την ήττα.