09 Μαΐου, 2021
19/01/2021
Game Report

Tofas, Nymburk και Nizhny προκρίθηκαν στα Play-Offs - 11η εβδομάδα, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Eλβετία) - Η Tofas Bursa κατέκτησε την πρώτη θέση του Ομίλου B και εισιτήριο για τα Play-Offs στην παρθενική σεζόν της στο BCL, καθώς πέτυχε τη δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη της, αυτή τη φορά επί της ERA Nymburk.

Η Nymburk προκρίθηκε επίσης στα Play-Offs, πράγμα που δεν έκανε η JDA Dijon, ενώ η Nizhny Novgorod επιβλήθηκε της Falco Szombathely σε ματς ζωής και θανάτου για να κάνει δικό της το τελευταίο εισιτήριο για τα Play-Offs μέσω του Ομίλου D.

Αναλυτικά όσα συνέβησαν στην τελευταία αγωνιστική για τους Ομίλους B και D:

ERA Nymburk 97-103 Tofas Bursa -- Όμιλος B

DeVaughn Akoon-Purcell και Tomislav Zubcic είχαν 50 πόντους αθροιστικά για να οδηγήσουν την Tofas Bursa στην εκτός έδρας νίκη με 103-97 επί της ERA Nymburk, με την οποία οι Τούρκοι έφτασαν στα τρία θετικά αποτελέσματα για τον Όμιλο B κερδίζοντας εισιτήριο για τα Play-Offs στην πρώτη τους παρουσία στο BCL.

Η Nymburk προκρίνεται επίσης στην επόμενη φάση καθώς είχε το πάνω χέρι κόντρα στην JDA Dijon, έπειτα από την τριπλή ισοβαθμία με ρεκόρ 4-2 για τους Τσέχους, τους Γάλλους και της Tofas στο φινάλε της Κανονικής Περιόδου.

Η Tofas κυνηγούσε τους γηπεδούχους σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου μέχρι και με διψήφιες διαφορές, ενώ στη διάρκεια της τρίτης περιόδου ο Zubcic έβαλε διαδοχικά τρίποντα από ασίστ του Akoon-Purcell για να μειώσει σε 66-65, με 4:33 να απομένουν στην κλεψύδρα του δεκαλέπτου.

Ο Akoon-Purcell έκοψε μία κακή πάσα και τελείωσε τη φάση στο τρανζίσιον με κάρφωμα για να δώσει στους φιλοξενούμενους το πρώτο προβάδισμά τους μετά το πρώτο λεπτό και οι δυο ομάδες άρχισαν να ανταλλάσσουν χτυπήματα προς το τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Ωστόσο, ο Zubcic έβαλε το τέταρτο τρίποντο του στο ματς, 1:55 πριν από το τέλος, διαμορφώνοντας το 96-92 για τους Τούρκους και ο Semaj Christon ανέβασε τη διαφορά στο +5 με λέι απ κι ενώ απέμεναν 17 δευτερόλεπτα σφραγίζοντας τη νίκη-πρόκριση για την ομάδα του

Η Tofas έκανε εξαιρετική αμυντική προσπάθεια στο φινάλε και τέλειωσε το παιχνίδι με 11 κλεψίματα οδηγώντας σε 22 λάθη την Nymburk και παίρνοντας από αυτά 23 καθοριστικούς πόντους.

Ο Zubcic ξεχώρισε για την τουρκική ομάδα με 27 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Akoon-Purcell έφτασε κοντά στο double-double με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για την Nymburk, ο Omar Prewitt ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Nizhny Novgorod 73-68 Falco Szombathely -- Όμιλος D

Η Nizhny Novgorod ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με σερί 12-0 και άντεξε για να νικήσει με 73-68 την Falco Szombathely στον άτυπο “τελικό” πρόκρισης του Ομίλου D κλείνοντας έτσι θέση στα Play-Offs.

Η ρωσική ομάδα τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου με ρεκόρ 4-2 και θα συνοδεύσει την πρωτοπόρο Casademont Zaragoza στην επόμενη φάση, ενώ η ουγγρική ομάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της με ρεκόρ 3-3.

Η Nizhny έφτασε σε διψήφια διαφορά στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, αλλά η Falco κράτησε τους αντιπάλους της στους 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά με 49-48 χάρη σε δύο βολές του Kyan Anderson στο φινάλε της περιόδου.

Ωστόσο, ο Evgenii Baburin ευστόχησε σε τρίποντο με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου κι άνοιξε το δρόμο για σερί 12-0 που σφραγίστηκε με ακόμη ένα μακρινό σουτ από τον Luke Petrasek, 6:43 πριν από τη λήξη, για το 60-49 της Nizhny.

Η Falco άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς στα τελευταία λεπτά του αγώνα και ο Evan Bruinsma σκόραρε για τρεις, 8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, για να μειώσει σε 70-68. Όμως, ο Artem Komolov κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και κλείδωσε τη νίκη της ρωσικής ομάδας από τη γραμμή των βολών.

Η Nizhny έβαλε 6 από τα 12 τρίποντα της στην τελευταία περίοδο και είχε συνολικά 43% πίσω από τα 6.75, ενώ η Falco ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 τρίποντα και 29.4% ποσοστό ευστοχίας.

Ο Komolov πρωταγωνίστησε για την Nizhny με 21 πόντους, 7/12 προσπάθειες εντός πεδιάς, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, τη στιγμή που ο Petrasek άγγιξε το double-double μετρώντας 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι Akos Keller, Benedek Varadi και Zoltan Perl σημείωσαν από 11 πόντους για την ηττημένη Falco.

Keravnos 44-79 JDA Dijon -- Όμιλος B

Η JDA Dijon έφτασε άνετα στο διπλό με 79-44 κόντρα στον Κεραυνό, αλλά δεν θα βρεθί στα Play-Offs καθώς η εκτός έδρας νίκη της Tofas Bursa απέναντι στην ERA Nymburk δημιούργησε τριπλή ισοβαθμία με ρεκόρ 4-2 στον Όμιλο Β και σε αυτή υστερούν οι Γάλλοι.

Η γαλλική ομάδα έτρεξε επί μέρους 16-3 ανάμεσα στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα να ξεφύγει από τους Κύπριους και να κρίνει ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Με το σκορ στο σχετικά εύθραυστο 34-26 υπέρ της Dijon, τρία λεπτά πριν από την ανάπαυλα, ο David Holston έβαλε τρίποντο κι έδειξε το δρόμο για την ομάδα του.

Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ ανέλαβε να ολοκληρώσει το καλό διάστημα της Dijon με λέι απ για το 50-29. Η ομάδα του Κεραυνούς δεν είχε ενέργεια να διεκδικήσει την ανατροπή, τη στιγμή που οι Γάλλοι δεν άφησαν το πόδι τους από το γκάζι μέχρι το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν 20 πόντους από τα 18 λάθη του Κεραυνού, τον οποίο κράτησαν μάλιστα μόλις στο 15% από τη γραμμή του τριπόντου.

Ο Hans Vanwijn ξεχώρισε για την Dijon με double-double 22 πόντων και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 5 ασίστ. Ο Chase Simon τον ακολούθησε με 14 πόντους, ενώ ο Brandon Rozzell ήταν ο μοναδικός παίκτης του Κεραυνούς με διψήφιο αριθμό πόντων, τελειώνοντας το ματς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Casademont Zaragoza 94-82 Pszczolka Start Lublin -- Όμιλος D

Η πρωτοπόρος του Ομίλου D, Casademont Zaragoza, ολοκλήρωσε δυναμικά την Κανονική Περίοδο, κλείνοντας ιδανικά το ματς με την Pszczolka Start Lublin για την επικράτηση με σκορ 94-82.

Η ισπανική ομάδα τερμάτισε πρώτη στην κατάταξη με ρεκόρ 5-1, ενώ η πολωνική ομάδα έχασε και τα έξι παιχνίδια στην παρθενική της παρουσία στο BCL.

Η Zaragoza προηγήθηκε ακόμη και με 14 πόντους πριν καν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, αλλά η Lublin δεν ήθελε να πει αντίο στη διοργάνωση με ήττα και πάλεψε μειώνοντας στους δύο, στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, με το σκορ στο 71-67 υπέρ των γηπεδούχων και εννιά λεπτά να μένουν για το τέλος, ο Tryggvi Hlinason πέτυχε έμμεσο τρίποντο δίνοντας ανάσα στην Zaragoza.

Αυτή η φάση του Ισλανδού ψηλού ξεκίνησε ένα επί μέρους 10-2 για την Zaragoza που έκλεισε με τρίποντο του Nicolas Brussino για το 81-69 και η Lublin δεν είχε πια απαντήσεις στη διάθεσή της.

Ο Brussino τέλειωσε το ματς με double-double, καθώς είχε 14 πόντους και 10 ασίστ, ενώ οι Rasheed Sulaimon και Javier Garcia προσέθεσαν επίσης από 14 πόντους έκαστος για την Zaragoza. Για την Lublin, ο Yannick Franke ήταν εντυπωσιακός όντας πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 28 πόντους.