09 Μαΐου, 2021
06/01/2021
Game Report

Η Tenerife προκρίθηκε εντυπωσιακά στα Play-Offs, η Nymburk έκανε δήλωση - 9η εβδομάδα, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η Iberostar Tenerife έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίνεται στα Play-Offs της σεζόν 2020-21 καταγράφοντας την καλύτερη επιθετική επίδοση της ιστορία της στην επιβλητική νίκη επί της Dinamo Sassari για τον Όμιλο A.

Νωρίτερα, η ERA Nymburk υποχρέωσε την JDA Dijon σε ήττα 40 πόντων και αύξησε κατακόρυφα τις ελπίδες πρόκρισης ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του Ομίλου B.

Iberostar Tenerife 115-85 Dinamo Sassari -- Ομιλος A

Η Iberostar Tenerife πραγματοποίησε την πιο παραγωγική εμφάνιση στα πέντε χρόνια παρουσίας της στο BCL και διέλυσε την Dinamo Sassari 115-85 εντός έδρας κλειδώνοντας με εντυπωσιακό τρόπο την πρόκριση στη φάση των Play-Offs.

Η ισπανική ομάδα, που ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1, εξασφάλισε επίσης την πρωτιά στον Όμιλο A καθώς πήρε το πάνω χέρι και στην ισοβαθμία με τους Ιταλούς.

Η Sassari ξεκίνησε το ματς με γρήγορο αβαντάζ επτά πόντων, αλλά ο Fran Guerra έβαλε 10 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά και έδωσε το έναυσμα για σερί 27-5 που σφραγίστηκε για την Tenerife με ωραία προσπάθεια από τον Giorgi Shermadini.

Η Tenerife δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα 15 πόντων, καθώς ο Filip Kruslin ήρθε από τον πάγκο κι έδωσε 10 πόντους στην ομάδα του μειώνοντας την απόσταση στους τρεις πόντους.

Η ισπανική ομάδα, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Tyler Cavanaugh έβαλε τρίποντο, 4:44 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, για να ανέβει λίγο αργότερα η διαφορά εκ νέου στους 15 πόντους.

Ο Sasu Salin σημείωσε ακόμη ένα τρίποντο, περίπου οκτώ λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα, διαμόρφωσε το +20, 89-69, και η Sassari δεν είχε πια βενζίνη στο ντεπόζιτο.

Η Tenerife είχε επτά παίκτες της με διψήφιο αριθμό πόντων και ο Shermadini ήταν ο πρώτος ανάμεσά τους με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Οι Guerra, Cavanaugh και Bruno Fitipaldo προσέθεσαν από 16 έκαστος, ενώ για την Sassari ο Miro Bilan ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ERA Nymburk 94-54 JDA Dijon -- Όμιλος B

Η ERA Nymburk έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης στα Play-Offs με εντυπωσιακό τρόπο, αφού διέλυσε την μέχρι πρότινος αήττητη JDA Dijon με 94-54 στη βαρύτερη ήττα των Γάλλων στο BCL.

Οι πρωταθλητές Τσεχίας ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-1 για τον Όμιλο Β και έχουν το αβαντάζ φυσικά στην ισοβαθμία με την Dijon, που είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς με διαφορά 24 πόντων.

Η γαλλική ομάδα υποχώρησε στο 3-1, αλλά μπορεί ακόμη να ελέγξει τη μοίρα, καθώς θα προκριθεί άν νικήσει την Tofas την επόμενη Τρίτη.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να πέτυχαν τους πρώτους πόντους της βραδιάς, αλλά η Nymburk κυριάρχησε ολοκληρωτικά, κρατώντας την Dijon στους 14 πόντους στα πρώτα 17 λεπτά του αγώνα και ήταν μπροστά με 33 πόντους από το δεύτερο δεκάλεπτο κιόλας.

Ο Omar Prewitt πέτυχε τρίποντο, 3:56 πριν από τη λήξη του δευτέρου ημιχρόνου, και σφράγισε σερί 16-2 Nymburk για το 41-13 των Τσέχων, καθιστώντας σαφές ότι οι γηπεδούχοι είναι πανέτοιμοι να υπερκαλύψουν τη διαφορά των 24 πόντων του πρώτου αγώνα.

Η Nymburk κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 44 πόντους στο δεύτερο μέρος, καθώς η Dijon βίωσε τη βραδιά με τη μεγαλύτερη αστοχία στο BCL έχοντας 20/78 (25.6%) εντός πεδιάς.

Ο Retin Obasohan ξεχώρισε για τους νικητές με 20 πόντους και 6 ασίστ, ο Jerrick Harding τον ακολούθησε με 14 πόντους και ο Hayden Dalton κατέγραψε double-double 11 πόντων και 11 ριμπάουντ. Από πλευράς της ηττημένης Dijon, ο Axel Julien μέτρησε 12 πόντους και 4 ασίστ.

Tofas Bursa 78-67 Κεραυνός -- Όμιλος B

Η Tofas Bursa πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη της για το BCL, με 78-67 απέναντι στον Κεραυνό, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 2-2 για τον Όμιλο Β και αποκτώντας ένα μεγάλο πρέπει νίκης στο ματς της επόμενης Τρίτης απέναντι στην JDA Dijon.

Αν οι Τούρκοι νικήσουν την γαλλική ομάδα στις 12 Ιανουαρίου, θα διατηρήσουν αναλλοίωτες τις ελπίδες τους για πρόκριση στα Play-Offs. Αν όμως ηττηθούν, θα μείνουν εκτός της επόμενης φάσης. Ο Κεραυνός υποχώρησε στο 0-5 και ασφαλώς έχει τεθεί ήδη εκτός μάχης.

Tofas και Keravnos αντάλλαξαν καλάθια στο ξεκίνημα του αγώνα και το προβάδισμα άλλαξε χέρια πέντε φορές στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Τούρκοι ήταν μπροστά με 19-13 ακριβώς πριν από την εκπνοή της.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα εύθραυστο προβάδισμα στη διάκρκεια της δεύτερης περιόδου, αλλά πάτησαν το γκάζι μετά την ανάπαυλα, καθώς ο Berkan Durmaz κάρφωσε και η Τοfas βρήκε ένα σερί 10-0 για να φτάσει στο 46-32.

Ο Κεραυνός δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης στο υπόλοιπο του αγώνα, στον οποίο η Τofas κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ με 44 έναντι 29 και πήρε 46 πόντους στο ζωγραφιστό έναντι 26 των Κυπρίων.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Tofas, Tomislav Zubcic, έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ντεμπούτο του στο BCL, ενώ ο Semaj Christon πλησίασε την επίδοσή του με 15 πόντους και 9 ασίστ. Για τον Κεραυνό, 17 πόντους με 5 ριμπάουντ είχε ο Brandon Rozzell

Pszczolka Start Lublin 59-83 Falco Szombathely -- Όμιλος D

Η Falco Szombathely κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την Pszczolka Start Lublin και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της για φέτος με 83-59 απλοποιώντας τα δεδομένα εν όψει του αγώνα της στην έδρα της Nizhny Novgorod, στις 19 Ιανουαρίου.

Ο νικητής αυτής της αναμέτρησης θα προκριθεί στα Play-Offs, ανεξαρτήτως τελικής διαφοράς, καθώς Falco και Nizhny ισοβαθμούν με ρεκόρ 3-2 στην κατάταξη του Ομίλου D.

Την Τετάρτη, η Falco κράτησε την Lublin στους 7 πόντους στην πρώτη περίοδο κι έτσι πήρε από την αρχή ένα διψήφιο αβαντάζ που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της.

Ο Benedek Varadi, με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ήταν ο κορυφαίος από τους πέντε διψήφιους της Falco, ενώ ο νεοαποκτηθείς Boris Barac μέτρησε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από πλευράς Lublin, o Martins Laksa είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.