20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
06/05/2021

Παράταση που θα μείνει στην ιστορία! Η SIG Strasbourg απέκλεισε την Lenovo Tenerife και πέρασε στα Ημιτελικά

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Ρωσία) - Είχαμε την πρώτη παράταση στο Νίζνι Νόβγκοροντ και θα μείνει στην ιστορία. Η SIG Strasbourg έκανε την έκπληξη, νικώντας την Lenovo Tenerife με 88-86 στα Προημιτελικά και συνεχίζοντας έτσι την πορεία της Σταχτοπούτας που την φέρνει για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Final Four.

Σημείο αναφοράς: Όλα κρίθηκαν στο ποιος θα βάλει τα περισσότερα μεγάλα σουτ. Οι ομάδες αντάλλαξαν χτυπήματα, η Lenovo Tenerife ισοφάρισε με δύο βολές του Sasu Salin και, παρ’ όλο που ο Brandon Jefferson αστόχησε στο πιθανό νικητήριο σουτ στην τέταρτη περίοδο, κράτησε ενέργεια για να κάνει τη ζημία στην παράταση.

Το τρίποντο με stepback είχε ως συνέχεια μία βόμβα του Ish Wainright από την γωνία για το +5, ένα λεπτό πριν από το φινάλε της παράτασης. Η Tenerife κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση ενός σουτ, είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά το τρίποντο του Santi Yusta δεν βρήκε στόχο. Ο Jefferson ήταν εύστοχος στις βολές, το τρίποντο του Marcelinho Huertas βρήκε στόχο, αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει τη μοίρα του αγώνα.

Ήρωας του αγώνα: Υποκλιθείτε στον Brandon Jefferson. Ο πόιντ γκαρντ της γαλλικής ομάδας αγωνίστηκε για 39 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα, έβαλε τέσσερα τρίποντα και τέλειωσε το ματς με 22 πόντους κερδίζοντας νέους φιλάθλους στο Νίζνι Νόβγκοροντ. Πολλά από τα σουτ του έγιναν αποδεκτά με επιφωνήματα θαυμασμού από όσους βρίσκονταν στις κερκίδες.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν: Η Strasbourg ήταν απόλυτα μαχητική. Κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ με 44 έναντι 32, είχε 21 πόντους στον αιφνιδιασμό έναντι 3 και επιβλήθηκε στο ματς παρ’ ότι και οι δύο σέντερ της (Ike Udanoh, Yannis Morin) αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ πριν καν την έναρξη της παράτασης. Η έλλειψη μεγέθους δεν έγινε αισθητή, αφού κέρδισε και την μάχη των πόντων στο ζωγραφιστό με 44-34.

Συμπέρασμα: Η διαδικασία αναδόμησης της SIG Strasbourg κύλησε τελικά πολύ χρόνια. Πριν από μία σεζόν, αποκλείστηκε στην Κανονική Περίοδο με ρεκόρ 4-10 και τώρα απέχει δύο νίκες από έναν μεγάλο, πανευρωπαϊκό τίτλο. Περιμένει το νικητή του ζευγαριού Hapoel Unet Credit Holon - Hereda San Pablo Burgos. Η πορεία της Lenovo Tenerife σταματά στα Προημιτελικά για δεύτερη σερί σεζόν, αλλά ο φετινός αποκλεισμός ίσως πονά περισσότερο καθώς ήταν η ομάδα που πήγε με το καλύτερο ρεκόρ στη Ρωσία.