20 Οκτωβρίου, 2020
09 Μαΐου, 2021
06/04/2021

H Karsiyaka κυριάρχησε της Brindisi κλείνοντας θέση στο Final 8 - 6η εβδομάδα Play-Offs, η σύνοψη της Τρίτης

MIES (Ελβετία) - Η Pinar Karsiyaka πέτυχε 100άρα για πρώτο φορά στο φετινό BCL και νίκησε εύκολα εντός έδρας την Happy Casa Brindisi για να σφραγίσει την δεύτερη θέση στον Όμιλο I και θέση στο Final 8.

Aκολουθεί μία πιο προσεκτική ματιά σε όσα έγιναν στα πέντε ματς της Τρίτης, όπου η Lenovo Tenerife πήρε την πρώτη θέση στον Όμιλο J πάνω από την Hereda San Pablo Burgos και η ERA Nymburk ενίσχυσε τις πιθανότητες της για την κατάληψη της πρωτιάς στον Όμιλο L.

Pinar Karsiyaka 107-88 Happy Casa Brindisi -- Όμιλος I

Η Karsiyaka πραγματοποίησε την πιο παραγωγική της εμφάνισης για φέτος στο ματς ζωής ή θανάτου με την Happy Casa Brindisi για το τελευταίο εισιτήριο για το Final 8 από τον Όμιλο I, επικρατώντας των Ιταλών 107-88 και κλείνοντας για τρίτη φορά θέση στα Προημιτελικά.

Η τουρκική ομάδα χρειαζόταν νίκη με διαφορά μεγαλύτερ των πέντε πόντων για να πιάσει την Brindisi στο 3-3 και να έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με τους Ιταλούς, οι οποίοι είχαν επιβληθεί στο πρώτο ματς με διαφορά τεσσάρων πόντων.

Κανείς δεν έμοιαζε πιο έτοιμος από τον Tony Taylor, που είχε βάλει ήδη 21 πόντους με 7/8 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, 10 εκ των οποίων στα τελευταία 2:40, για να οδηγήσει την ομάδα του στο 53-43 της ανάπαυλας.

Η Karsiyaka διεύρυνε το αβαντάζ της ακόμη και στους 18 πόντους, 71-53 με δύο βολές του Raymar Morgan, 5:33 πριν από το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Josh Bostic, όμως, έδωσε το έναυσμα από μακριά για την προσπάθεια αντεπίθεσης της Brindisi που μείωσε στο -7, 87-80, στα μισά της τελευταίας περιόδου.

Πάντως, ο Morgan ευστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια από κοντά, πήρε και το φάουλ και σταμάτησε το σερί, για να ακολουθήσει τρίποντο του Sek Henry που αποδείχθηκε μαχαιαριά αφού διαμόρφωσε το 96-82 υπέρ της Karsiyaka.

Ο Taylor ολοκλήρωσε το ματς με ρεκόρ καριέρας στο BCL, αφού είχε 30 πόντους με 8/13 σουτ, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ ο D. J. Kennedy έφτασε σε double-double με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Bostic πέτυχε 28 πόντους.

Hapoel Unet-Credit Holon 71-90 Tofas Bursa -- Όμιλος I

Η Tofas Bursa ολοκλήρωσε την παρθενική της παρουσία στο BCL με εντυπωσιακό τρόπο, αφού πανηγύρισε διπλό κόντρα στην πρωτοπόρο του Ομίλου I, Hapoel Unet-Credit Holon, με σκορ 90-71.

Η τουρκική ομάδα ταξίδεψε στο Ισραήλ χωρίς να έχει μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στο Final 8, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πατήσει γκάζι στο φινάλε.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια 14 φορές μέχρι που, 2:28 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ένα φοβερό κάρφωμα του Tomislav Zubcic διαμόρφωσε το 58-58 κι άνοιξε το δρόμο για επιβλητικό σερί 22-2 της Tofas.

Ο Zubcic ήταν και αυτός που σφράγισε το σερί με τρίποντο ύστερα από ασίστ του DeVaughn Akoon-Purcell γράφοντας το 78-60, 7:33 πριν από τη λήξη.

Η Tofas υποχρέωσε την Holon σε 22 λάθη, από τα οποία πήρε 32 πόντους, με την τουρκική ομάδα να παίρνει ακόμη 20 στο ανοικτό γήπεδο.

Ο Zubcic ξεχώρισε για τους νικητές με 21 πόντους και 5 ασίστ και ο Berkan Durmaz τον ακολούθησε με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Isaiah Miles της Holon είχε 6/10 τρίποντα κι αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης με 22 πόντους.

Lenovo Tenerife 89-60 Hereda San Pablo Burgos -- Όμιλος J

Η Lenovo Tenerife κυριάρχησε πλήρως στη μάχη με την Hereda San Pablo Burgos για την πρώτη θέση στον Όμιλο J, αφού νίκησε άνετα την τροπαιούχο του BCL με σκορ 89-60.

Η Burgos, που γνώρισε τη βαρύτερή της ήττα στο BCL, πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, αλλά ποτέ δεν κατάφερε να βρει ρυθμό. Προκρίθηκε πάντως στο Final 8 καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Η Tenerife έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, 24-14, ακριβώς πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου και ξέφυγε σημαντικά στα μισά της τρίτης, όταν Giorgi Shermadini έβαλε ένα από τα γνωστά hook shots του και ο Emir Sulejmanovic προσέθεσε ένα σουτ από μακριά για το 52-31.

Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 31 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού έδειξαν τον πλουραλισμό τους παίρνοντας 51 πόντους από το second unit. Αντίθετα, οι παγκίτες της Burgos συνεισέφεραν 24 πόντους στη δική τους ομάδας.

Ο Shermadini έκλεισε τον αγώνα με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, όταν ο πρώτος από τους πέντε διψήφιους της Tenerife, που πήρε επίσης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ από τον Sulejmanovic. Από πλευράς της ηττημένης Burgos, o Miquel Salvo ήταν ο κορυφαίος με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ στη συγκομιδή του.

Igokea 64-58 VEF Riga -- Όμιλος J

Η Igokea έφτασε κοντά στο να σπαταλήσει διαφορά 17 πόντων, αλλά άντεξε στο φινάλε κόντρα στη VEF Riga για να νικήσει εντός έδρας με 64-58 και να ολοκληρώσει την πρώτη της παρουσία στο BCL με ρεκόρ 3-3 στα Play-Offs.

Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν στην τρίτη θέση του γκρουπ πάνω από την VEF, που υπέστη την έκτη ήττα της σε ισάριθμα ματς για τον Όμιλο J.

Η Igokea κράτησε την VEF χωρίς πόντο για επτά λεπτά ανάμεσα στις δύο πρώτες περιόδου και προηγήθηκε με διαφορά 15 πόντων, στο 23-8, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ο Anthony Clemmons διείσδυσε προς το καλάθι της VEF και τέλειωσε τη φάση με λέι απ για το 34-17 και 2:21 να απομένουν για το ημίχρονο. Η VEF βρήκε τελικά επιθετικό ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο κι άρχισε να μαζεύει την απόσταση.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την Igokea μόλις στους 3 πόντους σε έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου, αλλά μολονότι πλησίασαν στο 62-58 15” πριν από το τέλος, ο Darko Talic κέρδισε φάουλ και σφράγισε από τη γραμμή των βολών τη νίκη για τους Βόσνιους.

Ο Jackie Carmichael πρωταγωνίστησε για την Igokea με double-double 12 πόντων και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Isaiah Pineiro της VEF είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Dinamo Sassari 73-91 ERA Nymburk -- Όμιλος L

Η ERA Nymburk αξιοποίησε το δυνατό ξεκίνημά της για να δημιουργήσει απόσταση από την Dinamo Sassari κι έφτασε στην επικράτηση με 91-73, μετατρέποντας σε μάχη για την πρώτη θέση του Ομίλου L το ματς με την Casademont Zaragoza την τελευταία ημέρα των Play-Offs.

Η τσεχική ομάδα είναι πλέον ισόβαθμη με την Zaragoza με ρεκόρ 4-1 στην κορυφή του ομίλου και θα αντιμετωπίσει την ισπανική ομάδα για την κατάληψη της πρωτιάς την Πέμπτη.

Στην έδρα της Sassari, η Nymburk ήταν μπροστά με 26-16 στην πρώτη περίοδο και διατήρησε διψήφια απόσταση για το υπόλοιπο του πρώτου μέρους.

Ο Hayden Dalton πέτυχε τρίποντο, 4:54 πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, για να σφραγίσει σερί 11-0 της Nymburk εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +26, 66-40, φτιάχνοντας για τους γηπεδούχους ένα βουνό για να ανέβουν.

Η Nymburk κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ με 46 έναντι 35 και είχε μπροστάρη στην επίθεση τον Omar Prewitt, που τέλειωσε το ματς με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Dalton προσέθεσε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για την Sassari ο Eimantas Bendzius σημείωσε 15 πόντους.