09 Μαΐου, 2021
17/03/2021
Game Report

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες για Karsiyaka και Nizhny - 3η εβδομάδα Play-Offs, η σύνοψη της Τετάρτης

MIES (Ελβετία) - Η Pinar Karsiyaka, που σταμάτησε το σερί πέντε νικών της Hapoel Unet-Credit Holon στο Ισραήλ και η Nizhny Novgorod, που υποχρέωσε την Turk Telekom στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στο BCL μετά τον Δεκέμβριο του 2019, έκλεψαν την παράσταση την Τετάρτη.

Στο τρίτο ματς της βραδιάς, η Lenovo Tenerife επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην VEF Riga εντός έδρας. Διαβάστε αναλυτικά τι συνέβη στους τρεις αγώνες της Τετάρτης για την 3η εβδομάδα δράσης στα Play-Offs του BCL:

Hapoel Unet-Credit Holon 63-72 Pinar Karsiyaka -- Όμιλος I

Η Pinar Karsiyaka χρειάστηκε περισσότερα από έξι λεπτά για να σκοράρει στο παιχνίδι, αλλά επέστρεψε από το γρήγορο -12 και υποχρέωσε την γηπεδούχο Hapoel Unet-Credit Holon στην πρώτη της ήττα για τον Όμιλο I, με σκορ 72-63.

Υπάρχει λοιπόν πλέον τριπλή ισοβαθμία στις πρώτες θέσεις του ομίλου, καθώς Karsiyaka, Holon και Happy Casa Brindisi έχουν ρεκόρ 2-1.

Η Holon εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα της Karsiyaka και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά το δίδυμο των Sek Henry-Raymar Morgan επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επανέλθουν να μειώσουν στους τρεις , 30-27, πριν από το ημίχρονο.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Henry κέρδισε φάουλ στο τρίποντο, έβαλε τις πρώτες δύο βολές κι εν συνεχεία σκόραρε για το πρώτο προβάδισμα της Karsiyaka στη βραδιά με, 31-30.

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν χτυπήματα στο υπόλοιπο του αγώνα και 4:19 πριν από το φινάλε, με το σκορ 60-59 υπέρ των Τούρκων, ο Sek Henry ευστόχησε σε τρίποντο και τους έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων.

Η Holon ξέμεινε από ιδέες στην επίθεση και σπατάλησε διαδοχικές κατοχές, με αποτέλεσμα η Karsiyaka να διατηρήσει τον έλεγχο πιο εύκολα από όσο θα περίμενε κανείς.

Ο Morgan έκλεισε τον αγώνα με double-double, καθώς είχε 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Henry ξεχώρισε μετρώντας 18 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για την ηττημένη Ηοlon, o Tyrus McGee σημείωσε 14 πόντους.

Turk Telekom 71-84 Nizhny Novgorod -- Όμιλος K

Η Nizhny Novgorod σταμάτησε το σερί εννιά εντός έδρας νικών που έτρεχε η Turk Telekom στο BCL με μία εντυπωσιακή εμφάνιση που την οδήγησε στο διπλό με σκορ 84-71.

Η ρωσική ομάδα, που έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή του Ομίλου Κ με ρεκόρ 2-0, πήρε το προβάδισμα από την αρχή και ξέφυγε οριστικά στα μισά της δεύτερης περιόδου.

Η Turk Telekom είχε μειώσει το γρήγορο αβαντάζ εννιά πόντων της Nizhny σε 30-28, αλλά ο Anton Astapkovich έβαλε τρίποντο 6:09 πριν από την ανάπαυλα και ο Kasey Shepherd ευστόχησε σε σουτ πέντε λεπτά αργότερα για το +14 της ομάδας του, 47-33.

Άπαντες περίμεναν ότι η Turk Telekom θα επιστρέψει από τα αποδυτήρια έτοιμη να αντεπιτεθεί, αλλά ο Ivan Strebkov έβαλε τρίποντο με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και η Nizhny ξεκίνησε την περίοδο με σερί 12-2, για να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 22, 59-37, ύστερα από τρίποντο του Artem Komolov.

Το αβαντάζ της Nizhny έφτασε ακόμη και στους 24 πόντους κι όταν η Turk Telekom έκανε την ύστατη προσπάθεια ανατροπής μειώνοντας σε 70-63, 5:33 πριν από το φινάλε, οι Komolov και Kasey Shepherd εκτέλεσαν διαδοχικά από τα 6.75 κι έγραψαν τους τίτλους τέλους στην αναμέτρηση.

Ο Astapkovich είχε 17 πόντους στο πρώτο μέρος και τέλειωσε την αναμέτρηση με double-double 19 πόντων και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Shepherd τον ακολούθησε με 19 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για την Turk Telekom, που είχε ηττηθεί τελευταία φορά εντός έδρας στις 4 Δεκεμβρίου 2019, ο Nick Johnson σημείωσε 14 πόντους.

Lenovo Tenerife 77-64 VEF Riga -- Όμιλος J

Η Lenovo Tenerife ξέφυγε της VEF Riga από νωρίς κι έφτασε εύκολα στο 77-64 έπειτα από ακόμα μία επιβλητική εμφάνιση του Giorgi Shermadini κάτω από τα καλάθια.

Ένα κάρφωμα του Shermadini, 6:28 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, έβαλε την Τenerife μπροστά για πρώτη φορά και μέχρι τέλους, αφού άνοιξε το δρόμο για σερί 16-0 που σφραγίστηκε με τρίποντο από τον Sasu Salin για το 23-8.

Η ισπανική ομάδα προηγήθηκε ακόμη και με 21 πόντους, αλλά η VEF μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, 51-42, στα μισά της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, ο Emir Sulejmanovic πέτυχε ένα τρίποντο λίγο αργότερα για το 54-42 και η Tenerife κατάφερε να μην ανησυχήσει στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Shermadini είχε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τέλειωσε τον αγώνα με 25, ενώ έκανε ατομικό ρεκόρ σεζόν με 9 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Salin προσέθεσε ακόμη 17 πόντους. Για την VEF, παρά την ήττα, ο Isaiah Pineiro ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.